Çözüldü R3 1300X %100 kullanıldığında bile tepe hızında çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Asdburak_

Hectopat
Resimde gördüğünüz gibi işlemciyi %100 çalıştırdığımda bile 3.80 yani tepe hızında çalışmıyor, ne yapmalıyım?

işlmci.png

Çözüm
Sırasıyla;
1) Windows Güç Planı (Dengeli, Yüksek Performans)
2) Bu ayarları manuel olarak değiştirdi iseniz varsayılana alın. (En yüksek işlemci ayarlarından bahsediyorum.)
3) BIOS'ta herhangi bir işleminiz olduysa default ayarlara almanızı tavsiye ederim.

Bunlar düzeltmiyorsa belirtin lütfen. 3. bir uygulama/program (MSI Dragon Center, ASUS AI Suite gibi) buna sebep olabilir. İşlemci ısınıyorsa buna sebep olabilir. Ama ısındığını sanmıyorum. Sanki sabitlenmiş gibi bir performans var sizde.

Şu anlık sorunum çözüldü ama bu sefer %100'lük kullanımda 3.80GHz'yi geçiyor normal mi acaba?

Nasıl çözdüğünüzden bahsedebilir misiniz?

Maksimum işlemci performansı 90'da kalmış :) Tekrardan 100'e çıkarttım.

1588108811181.png
İşlemci sıcaklığı nedir? Güç planlarında güç modu yüksekte mi? 4 çekirdek de tamamen kullanılıyor mu yoksa park halinde mi? Çünkü burada %100 değil de %78'lik bir kullanım var.

Sırasıyla;
2) Bu ayarları manuel olarak değiştirdi iseniz varsayılana alın. (En yüksek işlemci ayarlarından bahsediyorum.)
3) BIOS'ta herhangi bir işleminiz olduysa default ayarlara almanızı tavsiye ederim.

Bunlar düzeltmiyorsa belirtin lütfen. 3. bir uygulama/program (MSI Dragon Center, Asus AI Suite gibi) buna sebep olabilir. İşlemci ısınıyorsa buna sebep olabilir. Ama ısındığını sanmıyorum. Sanki sabitlenmiş gibi bir performans var sizde.

Sırasıyla;

Bunlar düzeltmiyorsa belirtin lütfen. 3. bir uygulama/program (MSI Dragon Center, ASUS AI Suite gibi) buna sebep olabilir. İşlemci ısınıyorsa buna sebep olabilir. Ama ısındığını sanmıyorum. Sanki sabitlenmiş gibi bir performans var sizde.

Şu anlık sorunum çözüldü ama bu sefer %100'lük kullanımda 3.80GHz'yi geçiyor normal mi acaba?

Nasıl çözdüğünüzden bahsedebilir misiniz?

Maksimum işlemci performansı 90'da kalmış :) Tekrardan 100'e çıkarttım.

1588108811181.png

Çözüm
@Asdburak_.
Intel'de Turbo Boost ya da @Ma'at'ın dediği gibi AMD'de Core Performance Boost özelliği ile bir miktar geçer işlemci o verilen değerleri. 3.5 GHz'de çalışır işlemciniz. Boost teknolojisi ile sizin işlemciniz 3.7 GHz'ye kadar çıkabiliyor hiçbir ayar yapmadan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı