R3 1300X GTX 660 sistemde saliselik FPS düşüşü oluyor

doublexir

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda uygun fiyatlı parçaları güçlü fakat ekran kartını düşük seviye bir bilgisayar aldım. Fakat sistemin çok çok rahat oynatacağı, en az 150-200 FPS aralıklarıyla oynatması gereken oyunları oynarken saliselik FPS droplar yaşıyorum. Bu droplar story oyun oynarken çok canımı sıkmıyor ama, CS:GO, LoL gibi competitive oyunlar oynarken olduğunda cidden sinir bozucu bir hal alıyor. Sorunun neden kaynaklandığını anlamadım.

Bilgisayar özellikleri;

anakart:B450M S2H.
işlemci:Ryzen 3 1300X.
RAM:Apacer Panther 16 GB RAM.
ekran kartı:GTX 660.
SSD:240GB SSD.
HDD:1TB HDD.
kasa:Aerocool Aero One frost 4X frgb 12cm fan ATX kasa.
güç kaynağı:700W Power.

İnternette dolanan birçok çözümü denedim. Ekran kartım güncel, termal macunlar 09.01.2023 tarihinde yenilendi, kasa içi temizlendi. Soğutması gayet ideal ve fresh. Bilgisayar Windows ve NVIDIA denetim masasında performans modunda, güç kısmında ise yüksek performansta.

CS:GO ayarlarımı en düşüğe alsam bile bu FPS drobu yiyorum arkadaşlar. Normalde ultrada CS:GO performansı 100-120FPS arası olarak gösteriyor.

Çözüm önerisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, yakın zamanda uygun fiyatlı parçaları güçlü fakat ekran kartını düşük seviye bir bilgisayar aldım. Fakat sistemin çok çok rahat oynatacağı, en az 150-200 FPS aralıklarıyla oynatması gereken oyunları oynarken saliselik FPS droplar yaşıyorum. Bu droplar story oyun oynarken çok canımı sıkmıyor ama, CS:GO, LoL gibi competitive oyunlar oynarken olduğunda cidden sinir bozucu bir hal alıyor. Sorunun neden kaynaklandığını anlamadım.

Bilgisayar özellikleri;

İnternette dolanan birçok çözümü denedim. Ekran kartım güncel, termal macunlar 09.01.2023 tarihinde yenilendi, kasa içi temizlendi. Soğutması gayet ideal ve fresh. Bilgisayar Windows ve NVIDIA denetim masasında performans modunda, güç kısmında ise yüksek performansta.

CS:GO ayarlarımı en düşüğe alsam bile bu FPS drobu yiyorum arkadaşlar. Normalde ultrada CS:GO performansı 100-120FPS arası olarak gösteriyor.

Çözüm önerisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. İyi sosyaller.

Bilgisayar özellikleri;

Çözüm önerisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. İyi sosyalle.

Ekran kartınızı furmak tesine sokup bakabilirsiniz eğer test esnasında da droplar devam ediyorsa işlemciye RAM'e veya ekran kartına overclock yapmış olabilirsiniz bu da voltaj tam olarak yetmediğinde sistemin kapanmasına kadar gidebilir overclock yapmadan deneyebilirsiniz ya da anakartınızın BIOS'unu güncelleyip denyebilirsiniz baktınız hiçbir şey değişmedi hala ekran kartınızın driverını kendi sitesinden indirebilirsiniz ardından kurabilirsiniz ayrıca antivirüs kullanıyorsanız komple antivirüsü silip deneyebilirsiniz.

Ekran kartınızı furmak tesine sokup bakabilirsiniz eğer test esnasında da droplar devam ediyorsa işlemciye RAM'e veya ekran kartına overclock yapmış olabilirsiniz bu da voltaj tam olarak yetmediğinde sistemin kapanmasına kadar gidebilir overclock yapmadan deneyebilirsiniz ya da anakartınızın BIOS'unu güncelleyip denyebilirsiniz baktınız hiçbir şey değişmedi hala ekran kartınızın driverını kendi sitesinden indirebilirsiniz ardından kurabilirsiniz ayrıca antivirüs kullanıyorsanız komple antivirüsü silip deneyebilirsiniz.
Dediklerini harfiyen uygulayıp sonuçları paylaşacağım

Furmark sonuçlarımı paylaştım. 1920x1080 şeklinde bir teste soktum. Normal hızı 920 olan ekran kartım, yük altında 1000-1100 gibi rakamları gördü. 5 dakikalık bir FurMark testinde ise 63 derece sabit ısı 120.000 frames ile 30fps sabitti

Dosya Ekleri

• resim_2023-01-13_062724281.png
    resim_2023-01-13_062724281.png
    36,1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Dediklerini harfiyen uygulayıp sonuçları paylaşacağım.

FurMark sonuçlarımı paylaştım. 1920x1080 şeklinde bir teste soktum. Normal hızı 920 olan ekran kartım, yük altında 1000-1100 gibi rakamları gördü. 5 dakikalık bir FurMark testinde ise 63 derece sabit ısı 120.000 frames ile 30FPS sabitti.

Peki test esnasında ekranda anlık donmalar oldu mu yine?

Peki test esnasında ekranda anlık donmalar oldu mu yine?
Hayır anlık donmalar olmadı fakat, şuan ekran kartımda OC olduğunu doğrulayabiliyorum fakat bunu eski haline çeviremiyorum. Biosta herhangi bir ekran kartı için OC ayarı yok aynı şekilde Afternurner uygulamasında da düzeltemedim.

Geri
Yukarı