R3 1300X sistemde Daha iyi performans için hangi parçayı yükseltmeliyim?

BurakBC

Hectopat
Merhabalar;
Konu başlığında da belirttiğim gibi bilgisayarım da yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissediyorum. En basiti CoD Modern Warfare oynarken ani FPS düşüşleri daha sonra hatasız olarak masaüstüne atmaları gibi sorunları var. Bütçem de herhangi bir sıkıntı yok. Şimdiden teşekkür ederim.

Anakart : MSI A320M Gaming Pro
İşlemci : AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
RAM : Kingston HyperX Fury 16 GB (tek slot)
Ekran kartı : Gigabyte Aorus NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB 192Bit
SSD : 240GB
HDD : 1TB
Power Supply: 750W

Anakart ile işlemciyi değiştirebilirsiniz, üzerine de RAM'i çift slot yaparsanız sorununuz kalmaz. 1300X - B350M Gaming Plus - GTX1060 sistem kullanıyorum. COD'da benzer problemleri yaşıyordum. İşlemci tabanlı bir oyun gibi işlemciyi çok kullanıyor. Bunun çözümü ya ekran oranını -bu 100 olan değer 1080p'de- onu 160 yaparsınız ciddi FPS kaybı yaşayacak ama oyunu oynayabileceksiniz. Yada işlemciyi değiştireceksiniz, 4 çekirdek yetersiz kalıyor. Ben 3600X ve X570'e geçtim. 16 GB çift kanal RAM kullanıyorum. 3.000 MHz. Herhangi bir sorunum kalmadı.

O işlemci o ekran kartına darboğaz yapar. Yani ekran kartından tam verim alamazsınız. Bence bir R5 1600AF alın sistemdeku darboğaz ortadan kalksın çünkü oynadığınız oyun çok yük gerekiyor. R5 1600AF alırken AE kodlusunu almayın AF 12NM ve daha performanslı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı