R3 2200G GT 1030 sistem sürekli kapanıyor

enesbeysx

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston fury beast 8GB DDR 4 3200 MHZ 2 ADET
Ekran kartı
AMD RADEON RX 6700
Anakart
ASROCK A320M-HDVR 4.0
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600
Öncelikle merhaba arkadaşlar neredeyse 1 haftadır bu problemle uğraşıyorum bir türlü çözemedim yardımlarınızı bekliyorum. Eski sistemime yeni birkaç yükseltme yaptım fakat bilgisayarımda problemler meydana geldi.
Öncelikle eski sistemimi aktarayım.
  • ASRock A320M-HDVR4.0 anakart.
  • GeForce GT 1030 ekran kartı.
  • Ryzen 3 2200G işlemci.
  • Kingston furry Beast 8 GB ddrt4 3200 MHz *2 RAM.
  • Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ Power.
Yeni sistemime ise.
AMD Radeon RX 6700 ekran kartı ve Ryzen 5 5600 işlemci aldım. Bilgisayarım sürekli kapanıp daha açılmadan hiç ekran gelmeden kendini resetlediğini gördüm. Birçok yol denedim tek RAM'i çıkarıp çalıştırdığım zaman 2400 MHz de bilgisayarım açılıyor RAM'e stres testi yaptığım zamanda bilgisayarım kapanmıyor. 3200 MHz'e çıkarınca RAM'i tek RAM stres testinde kapanıyor. Tek RAM'de problem böyle oluyor.
Eski ekran kartımla işlemcimi takdığım zaman çift RAM takılı 2400 MHz'de RAM'e stress testi yaptığım zaman bilgisayarım kapanmıyor. Fakat yine 3200 MHz çift RAM takınca stress testinde kapanıyor.
Yeni ekran kartıyla yeni işlemcide çift RAM takılınca bilgisayar hiç açılmıyor sürekli resetleniyor.
Anlattığım şeyleri biraz karmaşık anlatmış olabilirim fakat denediğim şeyleride aktarmak istedim daha kesin sonuca ulaşmak için şimdiden yardım edecek olanlara teşekkürler.

Benzer durum bana olmustu. BIOS pilini çıkartıp 5dk sonra tekrar taktım RAM'ler 2400MHz de çalıştı sonra tekrar 3200 aldıgımda düzeldi fakat bu sefer de oyunlarda donma meydana geldi ve reset atmadan düzelmiyordu. İşlemcim 2400MHz destekliyormus meğer. Sizinkini bilmiyorum fakat muhtemelen aynı sorun. RAM'leri 2400MHz de kullanın derim.

Öncelikle kusura bakmayın cezam vardı cevap veremedim BIOS'u işlemci alacağım için ne olur ne olmaz diye geçen hafta güncellemiştim.
Son olarak düzeltmek istediğim birşey var. Yeni işlemci ve ekran kartı ile açılıyor pc fakat ram stres testinde kapanıyor. (Varsayılan 2400mhz ve 1.2v) Bios da 3200mhz ramler auto olarak 2400 seçili ve 1.2v. Ben xmp ile 3000mhz 1.35v yaptığımda masaüstüne gelmeden restart atıyor veya kapanıyor. Yani ramlar 1.35v yapılınca sistem gidiyor. Aklıma güç kaynağında sorun olabileceği geliyor.

Öncelikle kusura bakmayın cezam vardı cevap veremedim BIOS'u işlemci alacağım için ne olur ne olmaz diye geçen hafta güncellemiştim.
Son olarak düzeltmek istediğim bir şey var. Yeni işlemci ve ekran kartı ile açılıyor PC fakat RAM stres testinde kapanıyor. (Varsayılan 2400MHz ve 1.2v) BIOS da 3200MHz RAM'ler Auto olarak 2400 seçili ve 1.2v. Ben XMP ile 3000MHz 1.35v yaptığımda masaüstüne gelmeden restart atıyor veya kapanıyor. Yani RAM'lar 1.35v yapılınca sistem gidiyor. Aklıma güç kaynağında sorun olabileceği geliyor.

RAM'in tam modeli markası nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı