R3 2200G - GTX 1050 Ti sisteme yükseltme önerisi

Bütçe
10-15 bin TL

thewestern93

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, konuyu uzun tutacağım;
Elimdeki sistemi aşağıya yazdım, mümkün olduğunca az parça değiştirmek istiyorum. Özellikle anakartı değiştirmeyi düşünmüyorum, değiştirirsem de RTX 3060'lı bir sistem alırım diye düşünüyordum ama vazgeçtim. Çünkü RTX 3000 serisi için elimde bulunan PSU yetmez. Ben de almışken 1000WATTdan aşağı almak istemem, teknolojik ürünleri tek bir seferde alıp uzun süre kullanmak isteyen bir yapım var. Donanımdan pek anladığım söylenemez bu yüzden en garanti yolu tercih etmeyi seviyorum. Neyse şuandaki sistemim şöyle;
---
Monitör: 60Hz HP markalı standart bir monitör Gaming veya üst düzey falan değil,
PSU: Rampage RMP-600WATT-80Plus-Bronze sertifikalı.
CPU: AMD Ryzen 3 2200G + soğutma fanı var.
Anakart: MSI'a 320M-A Pro mini ATX.
GPU: Tek fanlı küçük bir NVIDIA GTX 1050 Ti.
RAM: Corsair 2x8 16 GB DDR4 bellek. (MHz'sini hatırlamıyorum bile sanırım 3200 olabilir)
Kasa: Rampage markalı, detayını pek bilmiyorum. (önde 3 arkada 1 tane toplam 4 tane büyük RGB fanlar var Full çalışıyor kasa buz gibi yani)
----
Bu kasayı 2 sene kadar önce sırf CS:GO oynayacağım diye almıştım ama artık CS:GO oynamıyorum, 1050 Ti Online birkaç oyun dışında pek bir randuman veremiyor, zaten artık Online oyun oynamıyorum Single AAA oyunları tercih ediyorum. Bende 60Hz bir monitör var, sıfırdan sistem kurma gibi bir imkanım hiç yok, düşündüm tasarladım 25 bin TL'yi rahat buluyor 3070'li bir sistem toplasam bile, bu yüzden RTX 3bin serisine bulaşamam. 1080p medium ayarlar 60-70 FPS benim için fazlasıyla lüks zaten. Sadece günümüzdeki çıkan çoğu oyunları ve gelecek 2-3 yılda çıkabilecek çoğu oyunu 1080p medium ayarlarda oynamak istiyorum bu yüzden yeni bir karta geçeceğim (ki oyunlarda çoğu ayarı zaten kendim açıp kapatıyorum kurcalıyorum düşürüyorum değerlerini, yani mesela gölgeleri kenar yumuşatmaları vs high veya Ultra kullanmıyorum hiç, medium ideal oluyor dolayısıyla bana fazladan FPS olarak dönüyor bazı ayarları kısmayı doğru buluyorum, ben Ultra high ayarlarda oynayan biri değilim 60-70 FPS sabit medium ayarlar 1080p bana yeterli).

Kasadaki diğer parçaları çok fazla değiştirmemek için yeni kart olarak ilk başta GTX 1660 Super düşündüm ama RTX 2060 fiyat olarak 1660 Super'e çok yakın şu an. DLSS desteğinin olması beni fazlasıyla cezbediyor (RTX ışıklandırma teknolojisini çoğu oyunda kapatırım, kullanacağımı pek sanmıyorum). DLSS'le beraber 60-70 FPS'e sabitli çoğu oyunu oynayabilirim diye düşünüyorum. Dolayısıyla RTX 2060 almayı istiyorum. Aslında eğer anakartım işlemcim ve PSU yeterli olsaydı yine aynı fiyata 3060 alabilirdim, ama işlemcim çok düşük kalıyor, ayrıca 600W Bronze bir PSU da 3000 serisine yetmez muhtemelen, yaşadığım yer İstanbul ama kafalarına göre elektriği kesip kesip duruyorlar, bu yüzden PSU alacak olsam 1000WATT aşağısını düşünmek istemem. Ayrıca bir de beni hayal kırıklığına uğratan bir başka konu da şu; bu anakarta işlemci almanın faydası olmayacağını okudum/duydum. daha doğrusu Ryzen 5 serisini almak doğru olmazmış, performans alamazmışım doğru mu? Sizler (teknik bilgisi olanlar) bu konuda bana yardımcı olursanız, aydınlatırsanız çok sevinirim. Sorularım genel anlamda şöyle:

1- MSI A320M A-PRO anakartıma Ryzen 5 5600X, 5600, 5600G gibi işlemciler takılmıyor mu, ya da takılsa randuman vermiyor mu, iyi performans alamıyor muyuz? Ona göre 5600 almayı düşünüyordum ama, eğer bir faydası olmuyorsa RTX 2060 alarak Ryzen 3 2200G ile sistemimi 2-3 yıl daha kullanabilecek seviyeye gelebilir miyim?

2- RTX 2060 için kasamda halihazırda bulunan Rampage RMP-600W-80Plus-Bronze bir PSU var, RTX 2060 için yeterli olur mu,

3- Eğer MSI A320M-A-PRO anakartıma Ryzen 5 5600 takabilir ve performans alabilirsem, RTX 3060 almayı isterdim, sizce elimde bulunan 600W Bronze sertifikalı PSU RTX 3060'ı kaldırır mı, ben biraz garanticiyim :) çoğu yerde "olur kullanın" diye yazılıp çiziliyor ama, kaldırmama ihtimali varsa hiç 3000 serisine bulaşmayı istemem şahsen.

4- Eğer Ryzen 5 5600 serisini bu anakarta takamıyorsak ya da taksak bile randuman alamıyorsak eğer, sizce bu anakarta takılabilecek ve RTX 2060 ile en iyi şekilde kombine olabilecek yeni bir işlemci alınır mı sizce? Hangi işlemci uygun?

5- "Abi yeni anakart al 2000 TL ye" diyenler için şunu söyleyebilirim, yeni bir anakart almayı düşünürsem eğer 2060'a para vermek istemem açıkçası, 3060-3070 falan alırım diye içimden geçiyor, onun için de gidip yeni bir PSU almam gerekir, ve de CPU'yu yenilemem gerekir. Ekstradan bana 10-20 bin TL maliyet demek. Dediğim gibi ne kadar az parça değiştirsem o kadar iyi, belki ileride fiyatlar falan düşer bir kampanya bir şey olur o zaman sıfır sistem toplarım muhtemelen ama sıfır bir sisteme zorunlu bir ihtiyacım yok bence, isteklerim zaten 1080p 60 FPS. Şimdilik ne kadar az parça değiştirirsem o kadar iyi benim için.

6- Zotac RTX 2060 Gaming 12 GB GDDR6 marka ekran kartını kullananlar performansından memnun mu, şu anda Vatan Bilgisayar'da stokta görünüyor. Kullananlar varsa bu konuda da yardımcı olabilirsiniz. Yoksa direk ASUS veya MSI'ın 6 GB versiyonunu mu almalıyım?

Kısacası RTX 2060 bu sisteme cuk diye oturur ve isteklerimi karşılar mı, RTX 2060 alırken Ryzen 5 5600 da alınır mı? Param boşa mı gider, performansta iyileşme olmaz mı, yoksa bu anakarta ve genel anlamda bu kasaya sadece RTX 2060 mı almalıyım?
Bütçem 10-15bin TL civarı. Fazla parça değiştirmek istemiyorum, sıfır sistem toplamak yerine bir tık iyileştirme istiyorum. Günümüz standartlarındaki oyunların çoğunu 1080p 60-70 FPS bandında rahatça çalıştırabilecek bir güçlendirme istiyorum. Benim kafam donanım alırken hep karışıyor bu yüzden sorularım karmaşık gelirse veya "aynı şeyi 3 defa sormuşsun kral!" derseniz anlayışla karşılarım ve sorularınızı da cevaplarım. Fikirlerinizi, deneyimlerinizi ve teknik anlamda bilgi birikiminizi bana aktarmanızı istiyorum.

Geri
Yukarı