Çözüldü R3 2200G oyunda işlemci kullanımı yüksek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YasoYasoo

Hectopat
Merhaba Technopat,

Son zamanlarda oyun oynarken sebepsiz droplar girmeye başladı. Ben de Afterburner üzerinden kontrol edeyim dedim. Drop yediği sahnelerde genel olarak işlemcim %100 kullanılıyor. Ama arka planda ne bir uygulama, ne de bir hizmet çalışmıyor. Ekran kartının darboğaz yaptığını düşünmüyorum. Çünkü elimdeki kart HD7850. eski bir kart ve açıkçası o kadar da iyi sayılmaz. İşlemcim ASUS optimal modu ile 3850 MHz de çalışıyor. Dropları azaltmak için bu modu aktif ettim ama hiçbir şey değişmedi.

Sistem özelliklerim;
Ryzen 3 2200G işlemci.
HD7850 2 GB 256 bit ekran kartı.
XPG 8x2 3000 MHz 16 GB RAM bellek.
Cooler Master 400watt PSU.
HyperX 120GB SSD.
2 TB Seagate HDD.

Frekans ve sıcaklık değerlerim aşağıdaki gibi. Oyun içinde işlemci kullanımı %80-90 gibi değerlerden aşağı inmiyor. Ayrıca bu sorundan dolayı arka planda herhangi bir işlem yapmak istediğimde kanser edercesine yavaş çalışıyor, hiçbir şey yapamıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (80).png
    Ekran Görüntüsü (80).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Attığınız bu resim saçmalıktan ibaret. Darboğaz yapmaz diyor, derede olduğunu dahi söylemiyor. İnanmayın.

Sorunu çözdüm dostum. Sanırım bilgisayarımdaki virüsler ile alakalıymış. Tam tarama ile 4 adet virüs buldum ve temizledim. Değerlerim artık böyle. Sorunun donanımdan kaynaklı olmadığını biliyordum. Ama aklıma nedense virüs taraması gelmemişti. Vakit ayırdığın ve ilgilendiğin için teşekkürler.
Çözüm işlemci değişimi. Hatacağıma yapmadan çözmek istersen OC yapabilirsin. Ama tam çözmez, hafifletir.

OC zaten yaptım. Şu an 3850 MHz olarak çalışıyor. Hatta 4100 MHz ile kullanmışlığımda var. Ama işlemcim o kadar güçsüz değil. Sorunun bundan kaynaklandığını sanmıyorum.

OC zaten yaptım. Şu an 3850 MHz olarak çalışıyor. Hatta 4100 MHz ile kullanmışlığımda var. Ama işlemcim o kadar güçsüz değil. Sorunun bundan kaynaklandığını sanmıyorum.
Arka planda çalışan programları kapatabilirsiniz. Ve evet, işlemcin o kadar güçsüz. Ayrıca yüksek kullanılması sorun değil.

Arka planda çalışan programları kapatabilirsiniz. Ve evet, işlemcin o kadar güçsüz. Ayrıca yüksek kullanılması sorun değil.

Bana göre de sorun değil. Ama çoğu zaman %100 oluyor. Ve bu başıma gelince droplar meydana çıkıyor.

Ayrıca arka planda herhangi bir hizmet veya uygulamanın çalışmadığını zaten başta da söyledim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (85).png
    Ekran Görüntüsü (85).png
    148,5 KB · Görüntüleme: 34
Attığınız bu resim saçmalıktan ibaret. Darboğaz yapmaz diyor, derede olduğunu dahi söylemiyor. İnanmayın.

Sorunu çözdüm dostum. Sanırım bilgisayarımdaki virüsler ile alakalıymış. Tam tarama ile 4 adet virüs buldum ve temizledim. Değerlerim artık böyle. Sorunun donanımdan kaynaklı olmadığını biliyordum. Ama aklıma nedense virüs taraması gelmemişti. Vakit ayırdığın ve ilgilendiğin için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (94).png
    Ekran Görüntüsü (94).png
    3,3 MB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Görüntüsü (93).png
    Ekran Görüntüsü (93).png
    3,3 MB · Görüntüleme: 27
Çözüm
Sorunu çözdüm dostum. Sanırım bilgisayarımdaki virüsler ile alakalıymış. Tam tarama ile 4 adet virüs buldum ve temizledim. Değerlerim artık böyle. Sorunun donanımdan kaynaklı olmadığını biliyordum. Ama aklıma nedense virüs taraması gelmemişti.
Bu sefer de farklı bir sorun var. Darboğaz.

Yok ya. O kullanımın oyundaki sahne ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka yerlerde bu şekilde oluyor. Orada hiçbir detay yoktu. Çevre bomboştu.
Yok ya. O kullanımın oyundaki sahne ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka yerlerde bu şekilde oluyor. Orada hiçbir detay yoktu. Çevre bomboştu.

%90 ve üstü GPU kullanımı darboğazdan sayılır mı ki?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (96).png
    Ekran Görüntüsü (96).png
    3,7 MB · Görüntüleme: 24
  • Ekran Görüntüsü (98).png
    Ekran Görüntüsü (98).png
    3,9 MB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Görüntüsü (99).png
    Ekran Görüntüsü (99).png
    3,7 MB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Görüntüsü (100).png
    Ekran Görüntüsü (100).png