R3 2200G sistem eski kasaya kurulur mu?

Levent Tural

Decapat
Yer
Bandırma/Balıkesir
Daha fazla  
İyi gunler, şu anki sistemim:
i3 2120.
ASUS H61M-E
2+4 1333 MHz RAM.
500 GB HDD.
350 Watt Vento PSU.
NVIDIA GT 630.

Artık sistem bana yetmemeye başladı. Başta upgrade yapacaktım fakat elle tutulur GPU'lar işlemcim ile darboğaz yapıyor(GT 1030 bile). İşlemci-RAM-GPU derken eski sistem yükseltme 1600-1700 TL'yi buluyor (GT1030+4 GB RAM+işlemci+240 GB SSD)

Ben de DDR3 eski sisteme yatırım yapmanın mantıklı olmadığını dusunuyorum. R3 2200G'li bir sistem 2400-2500'e geliyor kasa ve PSU hariç.

Ben de soyle dusundum.
R3 2200G.
2x8 3000 MHz RAM.
B450 anakart.
240 GB SSD(eski sistemdeki 500GB HDD yide kullanacağım)

Kasa ve PSU hariç boyle bir sistem toplamak, eski nesle yatırımdan daha mantıklı geliyor. Sizce ne yapmalıyım? Ve ileriye dönük bir sistem oluyor. İleride RX570-1650 Super takarım kullanırım.

Bu arada kasam Vento kasalardan. 1 adet egzoz fanı var ve sol kapağı delikli yapıda. Kasa ve PSU almadan direk taksam bu sistemi sorun çıkar mı? Arkadaşım o PSU'ya R3 2200G sistemi takarsan patlar dedi kasaya ve PSU'ya 1000 TL vermek istemiyorum. (Para biriktirip kasa alacağım ama 1-2 yıl almayı dusunmuyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa eğer anakarta uyumlu ise kullanılabilir, PSU'nun kaç Watt olduğunu bilmeden yorum yapmak yanlış olur.

şuana kadar herhangi bir sıkıntı çıkmadı yeni sistem kurarsam yanma ihtimali olur mu ya da patlarmı
Normal bir PSU'nun ömrü ortalama 5 yıldır, kesin patlar diye bir şey diyemem ancak patlama ihtimalini göze alarak takın takacaksanız.
o zmn 500 watt fsp bir psu alıyım almışken kasada tesekkurler
500 tl den kaçarken 3000 tl lik olmayayım

Kasa sorunsuz kullanıyorum, Ryzen 3 3200G kurdum. Burada önemli olan anakartın ve kasanın uyumu. Anakart micro ATX iken kasa mini ATX ise anakart, kasaya büyük gelecektir. Ancak kasa ATX ise anakart micro ATX ise kasa daha büyük olacağı için estetik durmaması hariç sorun olmayacaktır.
PSU ise 1000 lira vermek yerine benim de kullandığım Aerocool VX Plus modelleri veya FSP marka PSU'ler gibi hem ucuz bütçeye uygun hem de o bütçeye rağmen verimi yüksek PSU'ler alabilirsiniz.

Kasa sorunsuz kullanıyorum, Ryzen 3 3200G kurdum. Burada önemli olan anakartın ve kasanın uyumu. Anakart micro ATX iken kasa mini ATX ise anakart, kasaya büyük gelecektir. Ancak kasa ATX ise anakart micro ATX ise kasa daha büyük olacağı için estetik durmaması hariç sorun olmayacaktır.
PSU ise 1000 lira vermek yerine benim de kullandığım Aerocool VX Plus modelleri veya FSP marka PSU'ler gibi hem ucuz bütçeye uygun hem de o bütçeye rağmen verimi yüksek PSU'ler alabilirsiniz.
anakart ve kasa uyumunda bir sıkıntı yok 1000 tl nin içinde kasa ve psu da var 450 tl psu 550 tl kasa
Sharkoon SHP650 V2 öneriyorum.

500 watt yeterli olur die dusunuyorum gtx 1650 superde taksam sorun cıkarmaz herhalde
ama fsp veya cooler master psu tercih edeceğim

Geri
Yukarı