R3 2200G sistemde görüntü gelmiyor

RRaidyn

Hectopat
RAM
8x2 3600 mhz ram
Anakart
asus prime a320m-k
Merhaba, aşağıda belirttiğim sistemi birkaç gün önce topladım. Sistemi çalıştırdığım zaman fanlar ve ışıklar geliyor fakat siyah ekranda kalıyor. Herhangi bir tepkime yok. BIOS ekranı, yazısı bile gelmiyor. Birkaç bilgisayarcı gezdim, saçma sapan ve güven vermeyen cevaplar aldım. Forumda ki bilgili arkadaşların da fikrini merak ediyorum.
Problemin kaynağını bulamadık bir türlü arkadaşlarla.

Denediğimiz ve bilinen bazı bilgiler;
İşlemci BIOS sürümü: 6042 (işlemci sitesinde desteklediği BIOS sürümü: 3203)
İşlemci yüksek BIOS sürümünde çalışmayabilir diye düşündüğümüz için Ryzen 5 5600 işlemci + ekran kartı ile test ettik. Yine görüntü alamadık.
Not: Anakart ikinci el, kargodayken BIOS pili çıkmıştı. Biz kendimiz taktık yerine. BIOS sürümü pil çıkınca sıfırlanıyor mu bilgimiz yok.

RAM olarak anakart 3200 MHz destekliyor gözüküyor. Satın aldığımız 3600 MHz RAM'lerin forumda gördüğümüz bazı konularda problem yaratmayacağı yazıyordu. Anakart otomatik olarak 3200 MHz de çalıştıracakmış. Ekstra bilgi olarak, satın aldığımız RAM'leri farklı bilgisayarda test ettiğimiz zaman XMP açmadan 2133 MHz de çalıştığını gördük.
Yine aklımızda soru işareti kalmasın diye, farklı bir bilgisayarda çalışan 3600 MHz RAM taktık ve çalıştırmayı denedik.

İşlemci: AMD 3 2200G.
RAM: 8x2 çift slot, 3600 MHz.
Anakart: ASUS Prime A320M-K
PSU: 600W.

Bilgisayarı bir öğrenciye hayır işi için toplamaya çalıştık. Bütçemiz çok kısıtlı, o yüzden önerilerinizi minimum fiyatta yaparsanız sevinirim.

Ramleri tek takıp çalıştırmayı deneyin bazen yeni kurulan sistemler çift kanal şeklinde çalışmayabiliyor. Ramleri tek tek deneyin ramlerde arıza da olabilir.

RAM'leri tek takıp çalıştırmayı deneyin bazen yeni kurulan sistemler çift kanal şeklinde çalışmayabiliyor. RAM'leri tek tek deneyin RAM'lerde arıza da olabilir.

RAM'leri farklı bilgisayarda test ettiğimiz zaman bir problem yok, sorunsuz çalışıyor.
Tek slot RAM test ettik, yine aynı. İki RAM slotunu da denedik.

RAM'leri tek tek deneyin. BIOS pilini tekrar çıkarın ve 10dk sonra takip deneyin. PC'yi fişten çekin, PSU şalterini kapatıp 10 defa tuşa basın. Bunlardan sonra açılabilir.

RAM'leri test ettik. Öneriniz üzerinde BIOS pilini çıkartıp bir süre sonra tekrar taktık. Problem aynı, fanlar çalışıyor fakat siyah ekran.
PSU şalterini kapattıktan sonra hangi tuşa basmamız gerekiyor anlayamadık. Güç tuşuna diyorsanız, uzay sistem olarak toplandı sistem.

RAM'leri farklı bilgisayarda test ettiğimiz zaman bir problem yok, sorunsuz çalışıyor.
Tek slot RAM test ettik, yine aynı. İki RAM slotunu da denedik.

RAM'leri test ettik. Öneriniz üzerinde BIOS pilini çıkartıp bir süre sonra tekrar taktık. Problem aynı, fanlar çalışıyor fakat siyah ekran.
PSU şalterini kapattıktan sonra hangi tuşa basmamız gerekiyor anlayamadık. Güç tuşuna diyorsanız, uzay sistem olarak toplandı sistem.

Evet güç tuşunu kast ediyordum. Aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef.

Geri
Yukarı