R3 2200G'den R5 5500'e geçiş sonrası MSI A320M-A Pro sistem açılmıyor

Wishkle

Femtopat
Daha fazla  
RAM
2x4 HLV-PC21300D4 2666 MHz
SSD veya HDD modeli
PNY 900 / Seagate Barracuda ST1000DM010
Ekran kartı
AMD RX 580
Anakart
MSI A320M-A Pro
İşlemci
Ryzen 3 2200G / Ryzen 5 5500
Selamlar. Şu anda kullandığım anakart MSI A320M-A Pro. Yaklaşık 3 yıldır ise Radeon 3 2200G'nin grafik birimini kullanıyordum ancak 3 ay önce RX 580 aldım. Şu anda işlemcim ekran kartıma yeterli gelmediğinden birkaç gün önce Radeon 5 5500 satın aldım ve kurulum yaptım. Anakartın 5000 serisi desteği için ise en güncel BIOS sürümü olan "7C51v18" sürümüyle güncelleyip bilgisayarı açmaya çalıştım ancak herhangi bir görüntü alamadım. Klavyenin geri bildirimi sayesinde de, anladığım üzere, bilgisayar bazen başlangıçta donuyor bazen açılıyor ancak tekrar donana kadar herhangi bir görüntü gelmeden kendini yeniden başlatıyordu. Sorunu çözmek için 5500 desteğinin geldiği "7C51v16" BIOS'u da dahil olmak üzere 3 farklı BIOS sürümüyle denedim ancak herhangi bir sonuç alamadım. Tabii ki eski işlemcimle de her bir BIOS'ta test yaptım ancak "7C51v16" sürümü hariç hepsinde mükemmel bir şekilde çalışıyordu. "7C51v16" sürümünde ise Windows giriş ekranına kadar olan süreçte hiçbir şekilde görüntü alamıyordum ancak bilgisayar işlevselliğine devam ediyordu.

Yani bahsettiğim sürümde 2200G işlemcimle BIOS ekranına girebiliyorken yalnızca görüntü alamıyordum ancak monitörü ekran kartı yerine anakarta bağladığımda sorun çözüldü. Yine de, 5500 ile çalıştırmaya çalıştığımda her zaman sonuç aynı oldu.

Şu ana kadar; CMOS pilini çıkartıp takmak, sırasıyla iki farklı RAM ile tek tek "single slot" bir şekilde çalıştırmak, tüm kabloları çıkartıp tekrar takmak gibi birkaç yöntem denedim ancak hiçbiri bir fark yaratmadı.

Bir de, 2200G takılı iken başlattığımda ekran kartı fanları başlangıçla beraber dönmeye başlarken, 5500 takılı iken başlattığımda başlangıçtan 2-3 saniye sonra dönmeye başlıyor.

Her ne kadar anakart, BIOS güncellemesi ile 5000 serisini çalıştıracağını söylüyor olsa da sorunun anakart olduğuna inanıyorum. Yine de tamamen emin olmadan denemeyi bırakmak istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart da olabilir. Servisine gönderip tekrar BIOS yazdırabilirsiniz. İşlemcide yamuk pin falan yoksa anakart kuvvetli ihtimal.

Geri
Yukarı