R3 3100 + 1050 Ti sistem iki RAM takınca açılmıyor

metozik

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim şöyle;

Ryzen R3 3100.
Gigabyte B450M S2H.
2x8 GB 3600 MHz G.Skill Ripjaws RAM.
MSI 1050 Ti.
750W PSU.

Geçenlerde gece aniden monitörlerden görüntü gitti. Tüm parçaları deneyerek sorunun RAM'lerden kaynaklandığını fark ettim.

RAM'lerde bir sorun yok ikisi de ayrı ayrı takınca görüntü geliyor. Yine slotların ikisinde de bir sorun yok. Fakat ikisini aynı anda takınca görüntü gelmiyor. Parçaları ilk aldığım zamanda da yaşamıştım bu sorunu clear CMOS yaparak BIOS sürümlerini değiştirerek vs. şans eseri çözmüştüm. BIOS'u F51'den F60'a güncelledim, clear CMOS yaptım BIOS pilini çıkarıp taktım olmadı. Deneyebileceğim başka yöntem var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistemim şöyle;

Ryzen R3 3100.
Gigabyte B450M S2H.
2x8 GB 3600 MHz G.Skill Ripjaws RAM.
MSI 1050 Ti.
750W PSU.

Geçenlerde gece aniden monitörlerden görüntü gitti. Tüm parçaları deneyerek sorunun RAM'lerden kaynaklandığını fark ettim.

RAM'lerde bir sorun yok ikisi de ayrı ayrı takınca görüntü geliyor. Yine slotların ikisinde de bir sorun yok. Fakat ikisini aynı anda takınca görüntü gelmiyor. Parçaları ilk aldığım zamanda da yaşamıştım bu sorunu clear CMOS yaparak BIOS sürümlerini değiştirerek vs. şans eseri çözmüştüm. BIOS'u F51'den F60'a güncelledim, clear CMOS yaptım BIOS pilini çıkarıp taktım olmadı. Deneyebileceğim başka yöntem var mı?

Kanks normalde bu işlemci 3600 MHz destekliyor ama kullanılmıyor işlemcinin Max MHz'sinden kaynaklandığından şüpheleniyorum. Sırasıyla MHz'leri 3000'e düşürerek deneyin açılırsa 3200 MHz'ye geçin.
Kanks normalde bu işlemci 3600 MHz destekliyor ama kullanılmıyor işlemcinin Max MHz'sinden kaynaklandığından şüpheleniyorum. Sırasıyla MHz'leri 3000'e düşürerek deneyin açılırsa 3200 MHz'ye geçin.

XMP ayarını kast ettim düşürerek deneyin bence çalışır.

ramlerin yerini değiştir,olmadıysa uyumsuz ram almışsınız başka sistem toplayanlardan bakıp uyumlu ram kullanın,mümkünse dual ram olsun ve mhz aynı olsun mutlaka

Ram'ın ikisi de aynı hocam aynı marka aynı mhz 2x8 olarak aynı anda aldım.

XMP ayarını kast ettim düşürerek deneyin bence çalışır.

Dediğiniz çok mantıklı, daha önce aslında ikisini de 3600 mhz'de kullanabiliyordum ama bu mhz'ye çıkartmak çok uğraştırmıştı sürekli sorun yaşadım. Ancak XMP'de manuel ayarlama yapamıyorum disabled ve profil 1 çıkıyor. Profil 1'i seçtiğimde ise direkt 3600 mhz çıkıyor manuel ayar olmuyor.

Bir de Clear CMOS yapınca eski Bios sürümüne mi dönüyordu anakart yanlış mı hatırlıyorum? Ben F60'a yükselttim ve Cmos sıfırladım aynı sürümde kaldı.

RAM'ın ikisi de aynı hocam aynı marka aynı MHz 2x8 olarak aynı anda aldım.

Dediğiniz çok mantıklı, daha önce aslında ikisini de 3600 MHz'de kullanabiliyordum ama bu MHz'ye çıkartmak çok uğraştırmıştı sürekli sorun yaşadım. Ancak XMP'de manuel ayarlama yapamıyorum disabled ve profil 1 çıkıyor. Profil 1'i seçtiğimde ise direkt 3600 MHz çıkıyor manuel ayar olmuyor.

Bir de clear CMOS yapınca eski BIOS sürümüne mi dönüyordu anakart yanlış mı hatırlıyorum? Ben F60'a yükselttim ve CMOS sıfırladım aynı sürümde kaldı.

Yanlış hatırlıyorsunuz hocam clear CMOS işlemi sürümü eskiye çevirmez, sürüm kalıcıdır.
XMP de manuel ayarlama yapamamanız beni şaşırttı doğrusu normal değil farklı ayarlara girmeden biraz daha kurcalayın ve yeni profil oluşturma seçeneklerine göz atın.

Yanlış hatırlıyorsunuz hocam clear CMOS işlemi sürümü eskiye çevirmez, sürüm kalıcıdır.
XMP de manuel ayarlama yapamamanız beni şaşırttı doğrusu normal değil farklı ayarlara girmeden biraz daha kurcalayın ve yeni profil oluşturma seçeneklerine göz atın.

Hocam teşekkür ederim sonradan manuel ayar yaptım ama olmuyor, kararsız çalışıyor PC. 3000 mhz ayarlıyorum mesela reset atıyorum açılıyor ama kapatıp açınca yine 2133 default ayara dönüyor. Mhz değiştirince bazen tek RAM ile bile açmıyor. Bazen açıyor. Ama ikisiyle birlikte hiç açmadı. İşlemci pinlerinin 2-3'ü eğilmiş 1 tanesi de kırılmıştı şimdiye kadar aylardır bir sorun yoktu ancak sanırım bundan kaynaklanıyor. Önce işlemciyi tamir ettirmeye çalışacağım bulunduğum şehirde yapan birini bulursam.

Hocam teşekkür ederim sonradan manuel ayar yaptım ama olmuyor, kararsız çalışıyor PC. 3000 MHz ayarlıyorum mesela reset atıyorum açılıyor ama kapatıp açınca yine 2133 default ayara dönüyor. MHz değiştirince bazen tek RAM ile bile açmıyor. Bazen açıyor. Ama ikisiyle birlikte hiç açmadı. İşlemci pinlerinin 2-3'ü eğilmiş 1 tanesi de kırılmıştı şimdiye kadar aylardır bir sorun yoktu ancak sanırım bundan kaynaklanıyor. Önce işlemciyi tamir ettirmeye çalışacağım bulunduğum şehirde yapan birini bulursam.

BIOS pilini yerine tam taktığından emin ol.
Artık hayırlısı umarım çözüme kavuşursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı