R3 3100 - RX 5500XT oyunlarda takılmalar

396162

Hectopat
Arkadaşlar 5-6 ay önce bir sistem topladım içinde RX570 8 GB vardı. İlk başta oyunları rahat rahat oynuyordum sonra FPS düşüşleri olmaya başladı çok hafif.

Ekran kartımı satıp 5500XT 4 GB'a geçtim nasıl olsa performans artacaktı. Eski ekran kartımı satıp aldığım için cebimden para da çıkmadı ama bırakın FPS yükselmesini bayağı bir düştü. Her oyunda FPS düşüşü oluyor eskiden oynadığım Witcher 3 ve GTA 5'i canımı sıkan FPS düşüşleri yüzünden sildim. Sadece Valorant oynayayım yapacak bir şey yok dedim ama Valorant da bile maksimum 5 dakikada bir FPS düşüşü /FPS düşmesi/ oluyor.

Eskiden sistemim 6-7GB RAM kullanırdı GTA 5 de. Şu an maksimum 3.5GB kullanıyor. Ekran kartı VRAM'i az olduğu için RAM'den kullanıyor diyeceğim ama GTA 5 gibi bir oyunun 4 GB VRAM + 4 GB RAM yememesi lazım.

Stres testi vb. her şeyi yaptım kartta sorun yok, SSD de sorun yok, RAM de sorun yok. Sürücüleri denedim ama değişmiyor. Bugün dayım eve geldi. Kendine GTX1650'li bir laptop almış. Beraber oyun oynuyoruz. O rahat rahat oynarken ben 5dk da bir FPS düşüşü yiyiyorum. Dayımın da dikkatini çekti "takılmaması lazım değil mi bilgisayarda sıkıntı mı var?" dedi.

Yani testlerde hiç sorun çıkmıyor ama oyunlarda donuyor PC. Size sormak istediğim bir şey var RX 5500 XT 4 GB, RX570 8 GB'dan daha fazla mı RAM'den kullanır? RAM daha mı yetersiz gelir yani? Yoksa tam tersi mi?
Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 3100/ XFX RX 5500 XT 4gb/ Prime A320M-F/ XPG 8 GB 3000mhz/ Adata SU750 512gb/ FSP AHBC 500W/

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 5-6 ay önce bir sistem topladım içinde RX570 8 GB vardı. İlk başta oyunları rahat rahat oynuyordum sonra FPS düşüşleri olmaya başladı çok hafif.

Ekran kartımı satıp 5500XT 4 GB'a geçtim nasıl olsa performans artacaktı. Eski ekran kartımı satıp aldığım için cebimden para da çıkmadı ama bırakın FPS yükselmesini bayağı bir düştü. Her oyunda FPS düşüşü oluyor eskiden oynadığım Witcher 3 ve GTA 5'i canımı sıkan FPS düşüşleri yüzünden sildim. Sadece Valorant oynayayım yapacak bir şey yok dedim ama Valorant da bile maksimum 5 dakikada bir FPS düşüşü /fps düşmesi/ oluyor.

Eskiden sistemim 6-7GB RAM kullanırdı GTA 5 de. Şu an maksimum 3.5GB kullanıyor. Ekran kartı VRAM'i az olduğu için RAM'den kullanıyor diyeceğim ama GTA 5 gibi bir oyunun 4 GB VRAM + 4 GB RAM yememesi lazım.

Stres testi vb. her şeyi yaptım kartta sorun yok, SSD de sorun yok, RAM de sorun yok. Sürücüleri denedim ama değişmiyor. Bugün dayım eve geldi. Kendine GTX1650'li bir laptop almış. Beraber oyun oynuyoruz. O rahat rahat oynarken ben 5dk da bir FPS düşüşü yiyiyorum. Dayımın da dikkatini çekti "takılmaması lazım değil mi bilgisayarda sıkıntı mı var?" dedi.

Yani testlerde hiç sorun çıkmıyor ama oyunlarda donuyor PC. Size sormak istediğim bir şey var RX 5500 XT 4 GB, RX570 8 GB'dan daha fazla mı RAM'den kullanır? RAM daha mı yetersiz gelir yani? Yoksa tam tersi mi?
Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 3100/ XFX RX 5500 XT 4gb/ Prime A320M-F/ XPG 8 GB 3000mhz/ Adata SU750 512gb/ FSP AHBC 500W/

Driverlar güncel mi? Ve arada performans var

Isıdan da kaynakllanıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı