R3 3100 RX 570 sisteme Power Boost 500W PSU yeter mi?

cenkilgaz

Picopat
Yer
Mersin
Bilgisayarımın mevcut özellikleri aşağıdadır:

İşlemci: i3-3220
Ekran kartı: MSI Radeon RX 570 Gaming X
Anakart: ASUS H61M-A
RAM: 4 GB Hi-Level 1333MHz ve 4 GB Kingston 1333MHz.
HDD: 500GB marka model bile bilmiyorum.
PSU: Power Boost 500W modelini bilmiyorum ama bir sıkıntı çıkartmadı tam performasını veriyor.

Güncellemek istediğim parçalar:

İşlemci: Ryzen 3 3100 (ikinci el 1000TL) veya Ryzen 5 1600 AF (ikinci el 1200TL)
Anakart: ASRock A320M-HDV r4.0'a (ikinci el 900TL) veya ASUS B450 m Dragon (ikinci el 1400TL)
RAM: Kingston 8 GB Fury Beast DDR4 3200MHz CL16 (sıfır 682TL)
SSD: Crucial 500GB P3 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 1900 MB yazma) (sıfır 609TL)

Genel olarak kafamdaki sistem bu yönde. İşlemci ve anakart yönünde kararsız kaldım. PSU kaldırır mı ondan da emin değilim. Bilgisayarın masaüstü performansının ve oyun performansının yüksek olmasını istiyorum. Arada bir Photoshop gibi Adobe uygulamarını kullanıyorum onun dışında render gerektirecek durumlarla işim yok. BF 1 gibi oyunları oynuyorum. Aşırı yüksek bir performans beklentim yok bütçeme göre zaten bu sistemi güncelleyecek olursam çağ atlamış gibi olacağımı düşünüyorum. Malum güncel ekonomik durumlar olduğum kesimi bayağı etkilemekte o yüzden anca böyle parça parça bir şekilde yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Her yönde tavsiyelerinize açığım şu parçayı değil de şunu alsan ya da şunu değiştirsen senin için daha iyi olur gibi önerilere açığım. Önceden de söyleyeyim overclock yapma gibi bir durumum yok, anlamadığım riskli bir işe burnumu sokmak istemiyorum.

Hocam internette sisteminizin parçalarına göre gereken değeri hesaplayan siteler var (fakat 500W size yeter gibi). Ayrıca Power Boost, Gamepower gibi markalara yönelmenizi tavsiye etmem. FSP, Corsair gibi markalar PSU yönünde daha verimli ve güvenli.

Geri
Yukarı