Çözüldü R3 3100 RX 6500 XT oyunlarda grafikleri düşürdükçe FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bekir Baran

Hectopat
RAM
Corsair Vengance RGB Pro 16gb 3200mhz Cl16
SSD veya HDD modeli
Sandisk (2700/1800) 500gb M2
Ekran kartı
Rx6500xt
Anakart
A320m-S2H
İşlemci
Ryzen 3 3100
Arkadaşlar selam, CS:GO, ETS 2 gibi aslında sistemi zorlamayacak oyunlarda FPS düşüyor ve oyun grafiklerini yükselttikçe FPS artıyor aşırı saçma geldi. Darboğaz olabilir mi?
Sistemim;
A320M-S2H
R3 3100.
RX 6500 XT.
16 GB 3200MHz C16 RAM.
500GB M.2 SSD.
550W Power.
CPU ve GPU dereceleri gayet normal hiç yüksek değerler görmedim.

Çözüm
R3 3100'ün bu kartı besleyebiliyor olması gerekmez mi? Bunu engellemem için ne yapmam lazım?
Bazı oyunlarda besler, işlemciye daha çok yüklenen oyunlarda darboğaz yaşatabilir. Benim eski R3 1200 ve GTX 1050Ti sistemimde de aynı sorun vardı. God Of War gibi bir AAA oyunda darboğaz yokken, CS oynarken işlemci daha ön planda olduğu için darboğaz yaşanıyordu. Ben de grafik ayarlarını biraz yukarı çekerek bunu önlüyordum.
Grafik ayarlarını yükselterek ekran kartınıza daha çok yük bindiriyorsunuz ve ekran kartınızın gücünü tamamen kullanmış oluyorsunuz. Bu da FPS'nizi arttırıyor doğal olarak. Düşük ayarlarda, işlemciniz ekran kartınızı tam olarak besleyemiyor ve FPS'niz düşüyor. Yani darboğaz yaşıyorsunuz.

Grafik ayarlarını yükselterek ekran kartınıza daha çok yük bindiriyorsunuz ve ekran kartınızın gücünü tamamen kullanmış oluyorsunuz. Bu da FPS'nizi arttırıyor doğal olarak. Düşük ayarlarda, işlemciniz ekran kartınızı tam olarak besleyemiyor ve FPS'niz düşüyor. Yani darboğaz yaşıyorsunuz.

R3 3100'ün bu kartı besleyebiliyor olması gerekmez mi? Bunu engellemem için ne yapmam lazım?

Bazı oyunlarda besler, işlemciye daha çok yüklenen oyunlarda darboğaz yaşatabilir. Benim eski R3 1200 ve GTX 1050Ti sistemimde de aynı sorun vardı. God Of War gibi bir AAA oyunda darboğaz yokken, CS oynarken işlemci daha ön planda olduğu için darboğaz yaşanıyordu. Ben de grafik ayarlarını biraz yukarı çekerek bunu önlüyordum.

Çözüm

Geri
Yukarı