R3 3100 RX 5500XT sistemde oyunlarda FPS düşmesi

396162

Hectopat
Sistemim şu şekilde: Ryzen 3 3100/ XFX RX 5500 XT 4gb/ Prime A320M-F/ XPG 8 GB 3000mhz/ Adata SU750 512gb/ FSP AHBC 500w/

Ekran kartımı yeni değiştirdim, RX570 8 GB'ı iyi bir fiyata satıp 5500XT 4 GB'a geçtim ama hiçbir oyunda performans artışı olmadı. Hatta düşüş oldu. Eskiden GTA 5 V-Sync kapalı iken 100FPS üstü dolaşırdı. Genelde şimdi aynı ayarlarda oynamaya kalksam 100 FPS'e ulaşamıyor bile, sürekli drop yiyorum. Bugün oyunun ayarlarını varsayılan yaptım ve oynamaya başladım. 69FPS'e sabitledi. Monitörüm 69Hz olduğu için ama arada bir 68FPS'e düşüyor ve o anda drop yiyordum. Bazı yerlerde 55FPS bile gördüm. Bu sistemle genelde High ayarlarda 55FPS GTA 5 oynuyorum.

MSI Afterburner indirdim ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştım. Şunu fark ettim ki RAM çok az kullanmaya başlamış. Eski ekran kartımda 6-7GB'a kadar RAM kullanımı görmüştüm garip geliyordu ama hiçbir şikayetim de yoktu, sorunsuz oynuyordum oyunu. Yeni ekran kartımda iste 3GB'larda kullanıyor RAM'i ve 1 saat durmadan oynasam ortalama 20 kere 1 saniye bile sürmeyen FPS düşmesi yerim. 1 saniye sürmüyor tamam ama bu 1 saatlik oyun süresinde 20 defa olunca oyun oynama hevesim kaçıyor.

Sizce ekran kartı değişikliği sonrası neden böyle bir sorun ile karşılaştım?

Not: Arkada Opera açıksa çok fazla FPS düşmesi yiyorum ve oyun akıcı olmuyor. Eğer sadece oyun açıksa biraz akıcı oluyor ama yine de FPS düşmesi yiyorum. Bu yüzden RAM'in yetmediğini düşündüm ama nasıl yetmeyebilir ki? Eskiden 6 GB kullandığı RAM'i şimdi 3GB kullanıyor. Yani kullansa kendini yetecek. O kadar çok FPS düşmesi yiyorum ki AMD'nin programın da 75Hz e sabitleyip oynadığım oyun 66FPS ortalama gözüküyor. FPS düşmesi sorunu ortalama FPS de bile belli oluyor yani. 69FPS'e sabitlediğim GTA 5 - ortalama 64FPS, 60FPS'e sabitlediğim Fortnite 55FPS, en düşük ayarlarda 80FPS'e sabitlediğim Valorant - 74FPS şaka gibi ulan Valorant oynuyorum Valorant 80FPS'e sabitleyip nasıl ortalama 74FPS alabiliyorum? Bilgisayarda sadece Dead cells'i sorunsuz oynayabiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı