R3 3100 sistemde ekran kararması

CaauPw3

Hectopat
Daha fazla  
Yeni satın aldığım sistemde belli bir süre sonra ekran kararıyor ancak sistem çalışmaya devam ediyor. Arkadaşlarımla konuşabiliyorum, tüm sesleri duyup cevap verebiliyorum. Ben bunun sıcaklıkla alakalı bir durum olduğunu düşünü test etmek istedim. Ekran kartım RX570 boşta 52 derece ile çalışıyor, yük bindirdiğimde ise 83 derecelere kadar çıkıyor. İşlemcim Ryzen 3 3100 boşta 52 derecede çalışıyor, ona yük bindirmedim ancak HWMonitor'de normal kullanım ile Max 72 derece olarak görünüyor. Bu dereceler normal mi yoksa kasamın soğutmasında veya parçalarda mı problem var?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    49,9 KB · Görüntüleme: 34
@Vito S kızgın atmanızın hiçbir manasî yok. AMD kartlarında siyah ekran sorunu giderek artıyor. Ama AMD inatla yeni ekran kartı çıkarıyor. Kartı %100 RPM'de çalıştırıp MHz'i -%30'a çekince azalıyor. Yinede devam ediyor. Zaten kartı %30 daha az kullancaksak gidip 750 Ti alırız.

Benim kasam ve kasanin konumuyla da alakalı olabilir. Kasayı daha açık bir alana çıkardım ve kapağını açtım şu an FurMark testinde MAX 74 derece sabit.

@Vito S kızgın atmanızın hiçbir manasî yok. AMD kartlarında siyah ekran sorunu giderek artıyor. Ama AMD inatla yeni ekran kartı çıkarıyor. Kartı %100 RPM'de çalıştırıp MHz'i -%30'a çekince azalıyor. Yinede devam ediyor. Zaten kartı %30 daha az kullancaksak gidip 750 Ti alırız.
Ben de pek AMD kartlardan hoşlanmam ama bazırları da fena değil mesela XT serisi 5..'e göre iyi.

Kasalarda egzoz fan olarak tabir edilen fanlar yokmuş yeni öğrendim. Öndeki iki fanı üst bölüme egzoz fan olarak taktım ama arkada tarafta takılı fan yok hala. Şu an yaklaşık yarım saatlik bir işlemci ve ekran kartı stres testinde CPU 95 derece ancak bazen 75-80 seviyelerinde sabitleniyor geri 95 oluyor. GPU ise 77-78 derece arasında sabit ilerliyor bu dereceler çok mu kötü acaba. Bilgisayarın zarar görme ihtimali var mı?

Geri
Yukarı