R3 3100 sistemde RAM değiştirdikten sonra mavi ekran hatası

Gramicle

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS ex A320M
İşlemci
Ryzen 3 3100
Merhaba arkadaşlar. Yeni RAM aldım sistemime bugün HyperX furry DDR4 8 GB. Önceki RAM'imde aynı marka model ve o da 8 GB. İkisini bir arada yaklaşık 3-4 saat kullandıktan sonra Opera GX'te sayfalar çökmeye başladı durduk yere. Sonra bilgisayarım mavi ekran verdi. Yeniden açıldı Opera'yı açtığımda yine mavi ekran. İlk mavi ekran hatası "MEMORY_MANAGEMENT" ikincisi ise "SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION". Önceden bu hatalar olmadığı için başta RAM uyumsuzluğunu düşündüm. Sonrasında eski RAM'imi çıkartıp bugün aldığımı taktım. Direkt olarak mavi ekran veriyor, yeniden başlatıyor ama ekrana görüntü gelmiyordu. Tüm slotları denedim sonuç yine de aynı. Eski RAM'imi taktığımda (şu an takılı) bir sorun olmadan kullanıyorum. Bu RAM'in bozuk olduğunu mu yoksa sistemimde bir sıkıntı olduğunu mu gösterir. Ne yapmam gerekir? Yenisini 0 aldım.

Edit: Bu arada Ramin marka modeline baktım. İkisi de aynı model. Model: HX432C16FB3/8

Son düzenleme:

Buyrun dün aldığım minidump dosyaları. 22.48-22.50-22.53-23.36 saatilerinde almışım.

Bu arada memtest86 ile test ediyorum şu an 6 dakikada error sayısı 3600. Sadece yeni rami taktım.
Test bitmiş daha doğrusu fazla hata olduğu için iptal etmiş. Zannediyorum ram kaynaklı bir hata söz konusu?

Son düzenleme:
RAM testi yaptığınızı söylediniz ama XMP açık mıydı? Açık yaptıysanız BIOS üzerinden kapatıp bir daha yapın.

Ama CACHE_MANAGER hatası var. Bu da net diskle alakalıdır.

RAM testini dediğim gibi yapın, olmadı detaylı konuşuruz.
Hocam docp default gözüküyor. F7 tuşu ile ai tweakera giriyorum memory frequency ddr4 3200mhz olarak gözüküyor altında da bir sürü seçecek var auto ddr4-1600 gibi. Hangisini seçmeliyim? Veya docp default olması yeterli midir?

Hatta şunu da söyleyebilirim. Normalde kendi ramim takılıyken docpde profil 1 profil 2 gibi seçenekler varken sadece yeni ram takılıyken bu seçenekler yok.
Biosu güncelledim. Önceden windows açılıyordu. Artık asus kısmında takılı kalıyor yeni ram takılıyken.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı