R3 3100 sistemde takılmalar oluyor

rmin

Centipat
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarımda günde 2-3 kere 0.5snlik kısa süreli takılmalar oluyor özelikle film izlerken çok belli oluyor bu takılmalar, ses takılıyor nasıl anlatsam bilemedim ama bilgisayardan gelen ses o 0.5 snlik süreçte sürekli aynı oluyor sanki mavi ekran verecekmiş de son anda kurtulmuş gibi oluyor.

Mavi ekranda veriyor arada. Bilgisayar son zamanlarda sık olarak karşılaşmasam da bir aralar her gün garanti mavi ekran yiyordum. Mavi ekran da belirtilen hata kodunu internette arattığımda (sürekli farklı geliyor) RAM'den veya ekran kartından kaynaklandığı ile ilgili sonuçlar aldım.

Ekran kartım RX 5600XT idi bu ekran kartını GT 1030 ile değiştirdim. Mavi ekranlar azaldı ama ses takılmaları hala devam ediyor (arada mavi ekranda alıyorum). Sorun RAM ile ilgili gözüküyor ama RAM'lere Memtest uyguladığımda hiçbir sorun gözükmüyor. Boşa RAM'lere 1000TL de vermek istemiyorum. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba fikri olan var mı?

Ana kartta XMP ayarı yaptığım dada sürekli mavi ekran geliyor acaba Memtest de gözükmeyen bir hata mı var yoksa hata anakart kaynaklı mı?

Sistem:
AMD Ryzen 3 3100 işlemci.
B450M-A PRO Max anakart.
Corsair (2x8)GB Vengeance DDR4 2666MHz RAM.
GT 1030 ekran kartı.
Thermaltake V200tg 600W 80Plus PSU kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı