R3 3100 ve RX6600 darboğaz yapar mı?

Evet ama performans düşüklüğü çok olmaz mı? Hem PCI-e3.0 anakart ve darbogaz.
Ben anlamıyorum bu PCI-e3.0 olmasının ekran kartı performansına hatrı sayılır miktarda etki ettiğini nereden öğreniyorsunuz? Herkesin ağzında bu söylenti dönüyor. PCIe 4.0 ile sadece SSD performansını yüksek düzeyde arttırabilirsiniz. Bant genişliğinin artıyor olması ekran kartının performansını arttırmaz çünkü zaten PCIe 3.0'da tam performansta çalıştırabiliyorsunuz ekran kartını. Yani biraz test videolarına falan bakabilirsiniz ama bu tür saçmalıklara inanmayın. Ben o kadar da büyük bir darboğaz olacağını sanmıyorum. Hem ilerleyen vakitte bilmiyorum düşünüyor musunuz ama işlemciyi değiştirseniz veya 2k monitöre falan geçseniz zaten darboğaz olmaz.

Ben anlamıyorum bu PCI-e3.0 olmasının ekran kartı performansına hatrı sayılır miktarda etki ettiğini nereden öğreniyorsunuz? Herkesin ağzında bu söylenti dönüyor. PCI-e 4.0 ile sadece SSD performansını yüksek düzeyde arttırabilirsiniz. Bant genişliğinin artıyor olması ekran kartının performansını arttırmaz çünkü zaten PCI-e 3.0'da tam performansta çalıştırabiliyorsunuz ekran kartını. Yani biraz test videolarına falan bakabilirsiniz ama bu tür saçmalıklara inanmayın. Ben o kadar da büyük bir darboğaz olacağını sanmıyorum. Hem ilerleyen vakitte bilmiyorum düşünüyor musunuz ama işlemciyi değiştirseniz veya 2K monitöre falan geçseniz zaten darboğaz olmaz.

Cahilliğime verin. Diyelim PCI-e3.0 ve darbogaz oldu, çok rahatsız eder mi beni yoksa 10 20 FPS kaybı falan mi olur?

Cahilliğime verin. Diyelim PCI-e3.0 ve darbogaz oldu, çok rahatsız eder mi beni yoksa 10 20 FPS kaybı falan mi olur?

Size çıkışmış gibi oldum kusura bakmayın ama PCI-e 3.0'da kullandığınızda taş çatlasın 2 FPS daha az alacaksınız diye gidip de RX 6500 XT almak çok saçma. Hem zaten aynısı RX 6500 XT'de de olacak ki. Bu anakart ile ilgili bir durum yani bu yüzden neden RX 6600 almaktan vazgeçiyorsunuz. Hiç rahatsız etmez merak etmeyin. Ayrıca bu biraz da monitörünüze bağlı. FreeSync veya G-SYNC mevcutsa monitörde kaç FPS alırsanız alın rahatsız olmazsınız. Darboğazın ne olduğunu tekrar açıklayayım bence yanlış anlamışsınız. Darboğaz olduğu zaman bunu kullanım değerlerine bakmadan anlayamazsınız bile. Darboğaz ekran kartının %100'ünü kullanamamak demektir. Bu da alabileceğiniz en yüksek FPS değerinden biraz daha az FPS anlamına geliyor. Ortada bir arıza, sorun vs. yok. Sadece daha güçlü bir işlemci alırsanız performansınız artar.

Size çıkışmış gibi oldum kusura bakmayın ama PCI-e 3.0'da kullandığınızda taş çatlasın 2 FPS daha az alacaksınız diye gidip de RX 6500 XT almak çok saçma. Hem zaten aynısı RX 6500 XT'de de olacak ki. Bu anakart ile ilgili bir durum yani bu yüzden neden RX 6600 almaktan vazgeçiyorsunuz. Hiç rahatsız etmez merak etmeyin. Ayrıca bu biraz da monitörünüze bağlı. FreeSync veya G-Sync mevcutsa monitörde kaç FPS alırsanız alın rahatsız olmazsınız. Darboğazın ne olduğunu tekrar açıklayayım bence yanlış anlamışsınız. Darboğaz olduğu zaman bunu kullanım değerlerine bakmadan anlayamazsınız bile. Darboğaz ekran kartının %100'ünü kullanamamak demektir. Bu da alabileceğiniz en yüksek FPS değerinden biraz daha az FPS anlamına geliyor. Ortada bir arıza, sorun vs. yok. Sadece daha güçlü bir işlemci alırsanız performansınız artar.

Estağfurullah yanlış anlamadım zaten. Gerçekten teşekkür ederim çok iyi açıkladınız. Siz açıklamadan önce darbogazin sisteme zarar vereceğini düşünüyordum, hatta çok fazla FPS düşüreceğini (10-30FPS arası). Çok yardımcı oldunuz.

Ben anlamıyorum bu PCI-e3.0 olmasının ekran kartı performansına hatrı sayılır miktarda etki ettiğini nereden öğreniyorsunuz? Herkesin ağzında bu söylenti dönüyor. PCI-e 4.0 ile sadece SSD performansını yüksek düzeyde arttırabilirsiniz. Bant genişliğinin artıyor olması ekran kartının performansını arttırmaz çünkü zaten PCI-e 3.0'da tam performansta çalıştırabiliyorsunuz ekran kartını. Yani biraz test videolarına falan bakabilirsiniz ama bu tür saçmalıklara inanmayın. Ben o kadar da büyük bir darboğaz olacağını sanmıyorum. Hem ilerleyen vakitte bilmiyorum düşünüyor musunuz ama işlemciyi değiştirseniz veya 2K monitöre falan geçseniz zaten darboğaz olmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bazı oyunlarda 20 FPS farkı oluyor sadece.

Bazı oyunlarda 20 FPS farkı oluyor sadece.

Dediğim gibi öyle olsa bile bu anakart ile ilgili bir durum. Ayrıca ben başka test videoları da izledim. Hiçbirinde bu kadar fark görmemiştim. Bu video bir istisna gibi.

Kart harika bu arada en yüksek ayarlarda 60FPS+ bütün oyunlarda.
Evet fiyatına göre inanılmaz güçlü bir kart. Bende RTX 2060 var ve ben bile düşünüyorum acaba upgrade etsem mi diye.

Performansı çok iyi ama WattMan hatası olabiliyor bazılarında. 6000 serilerinde herkes nadir diyor umarım onunla karşılaşmam.

Bence bu bilinçsiz kullanımdan dolayı meydana gelen bir hata. Bu kadar sükse yapmış yeni nesil bir kartta WattMan hatası olacağını sanmıyorum. Sürücüleri AMD'nin kendi sitesinden yüklerseniz ve korsan yazılımlar vs. kullanmazsanız herhangi bir şey olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı