R3 3200G ani FPS düşüşü

Forza'yı anlarım tamam ama GTA veya Valorant'ta neden ani düşüşler oluyor onu çözemedim bir türlü, dediğim gibi sistemi kuralı çok bir zaman geçmedi ve ilk kurduğumda hiçbir sıkıntı yaşamıyordum.

İlk kurduğunuzdan beri bilgisayara çeşitli programlar vs. kuruyorsunuz ve bu programlar arkada çalışarak 6 GB olan RAM'i dolduruyor, bundan dolayı zamanla RAM kullanımı arttıkça droplar çoğalıyor.

SSD ile alakası yok, APU sistemlerde RAM önemlidir. 8 GB RAM'li sistemi 16'ya yükseltirseniz aldığınız FPS'in iki katını yaklaşık olarak alabilirsiniz. (50 FPS ise 90 FPS vs.)

1-adam HDD kullanıyor.
2-sorun RAM'den daha çok HDD de olabilir kullandığı HDD de bad sector hatası varsa oyunlarda drop girebilir kasma yapabilir kaplamalar geç yükleniyor olabilir.

(Dip not 8 GB RAM yetersiz 8x2 16 yapılmalı.)

Sistem:
  • Ryzen 3 3200G işlemci.
  • Vega 8 Graphics.
  • 8 GB 2666 MHz çift kanal RAM.

Forza Horizon 4, GTA 5, Valorant vb oyunlarda sık sık ani FPS düşmeleri yaşıyorum. Sistemi ilk kurduğumda böyle şeyler yoktu. Çok rahattı ve GTA 5 yüksekte akıcı şekilde oynayabiliyordum.
Şimdi ayarları düşürsem bile ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Sorunun HDD'den kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü arada sırada HDD'den ses geliyor, bilgisayar takılıyor. Bir de HDD okuma yazma hızını kontrol ettiğimde ani düşüşler oluyor. Bu sorun hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

8'lik bir RAM daha ekleyin bence çok daha sağlıklı olacaktır bir de HDD de bad sector oluşumları okuma yazmada sorun yaratır ve arada droplar girer SSD'ye geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Bad Sector Nedir? Nasıl Tespit Edilir? HDD yi bir test etmenizi öneririm ayrıca. İyi forumlar umarım sorununuzu yakın zamanda çözersiniz.

1-adam HDD kullanıyor.
2-sorun RAM'den daha çok HDD de olabilir kullandığı HDD de bad sector hatası varsa oyunlarda drop girebilir kasma yapabilir kaplamalar geç yükleniyor olabilir.

(Dip not 8 GB RAM yetersiz 8x2 16 yapılmalı.)
Tamda dediğiniz gibi kaplamalar geç yükleniyor ve bu sıkıntı çıkarıyor.Ve bide şöyle bi sıkıntı var windowsta sürekli sıkıntı çıkıyor disk hatalarını onarmak için yeniden başlatın vb. Yeniden başlatığımda c yi yada d yi onarıyor 1 2 saat sonra yine aynı şey bunlardanda kaynaklanıyor olabilirmi acaba?
8'lik bir RAM daha ekleyin bence çok daha sağlıklı olacaktır bir de HDD de bad sector oluşumları okuma yazmada sorun yaratır ve arada droplar girer SSD'ye geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Bad Sector Nedir? Nasıl Tespit Edilir? HDD yi bir test etmenizi öneririm ayrıca. İyi forumlar umarım sorununuzu yakın zamanda çözersiniz.
Rami kesinlikle 16 yapıcam bunu herkes önermiş.Ve teşekkür ederim umarım çözülür.

Tam da dediğiniz gibi kaplamalar geç yükleniyor ve bu sıkıntı çıkarıyor. Ve bir de şöyle bir sıkıntı var Windows'ta sürekli sıkıntı çıkıyor disk hatalarını onarmak için yeniden başlatın vb. yeniden başlatığımda C'yi ya da D'yi onarıyor 1 2 saat sonra yine aynı şey bunlardanda kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

Evet neredeyse tamamen bundan kaynaklı oluyor sizden aşağıdaki konuya bakarak bad sector taraması yapmanızı istiyorum sonuçları atarsanız tamamen emin olabiliriz.

Evet neredeyse tamamen bundan kaynaklı oluyor sizden aşağıdaki konuya bakarak bad sector taraması yapmanızı istiyorum sonuçları atarsanız tamamen emin olabiliriz.

Taramayı yaptıktan sonra paylaşacağım.

Beklemedeyim hocam o7 :D
Bugün testi yapmak üzere bilgisayarı açtım fakat harddiskten sürekli ses gelmeye başladı,sonra okuma hızı testi yaparken bir mavi ekran verdi.Daha sonra tekrar açtım bad sector testi yapıyım dedim bu sefer harddisk ölücek gibi oldu zınk zınk sesler gelmeye başladı testi yapamadım.Sonra bi yeniden başlatıyım dedim şimdi açılmıyor otamatik onarıma hazırlanıyor diyor yapmıyor,reset atıyorum sürekli mavi ekran veriyor.
Mavi ekranda hata kodunda Bad System Config İnfo yazıyor ve açılmıyor.
Harddisk den sürekli yeniden başlatma sesi geliyor.

Geri
Yukarı