R3900X sistemde RAM'leri 3600 MHz yapınca reset atma

felixmusic

Hectopat
Yer
Istanbul
Tekrardan merhaba arkadaşlar, sistemi kuralı 4 gün oldu yaklaşık 4 gündür sürekli problemlerle karşılaşıyorum ve çözmeye çalışıyorum.
Daha önce de size sormuştum RAM'leri 3600 MHz yükselttiğimde PC ufak bir yük altına girince bile restart atıyor diye. Sizden aldığım geri dönüşle problemin manuel OC yapmadığımdan dolayı voltaj değerlerini doğru ayarlamadığım için olduğu sonucuna vardım. O günden sonra OC profilini kapatıp default halde sorunsuz kullanıyordum. Fakat az önce video çekerken çat diye yine restart attı ve bu sefer ekrana görüntü gelmedi, Power tuşuna basılı tuttum kapanmadı. Doğal olarak elektriği kesip tekrar vermem gerekti.

Bu problemlerden sıkılmaya başladım sıkıntı RAM'lerdemi yoksa anakartta mı bilmiyorum bunu test etmenin yolu nedir? RAM'leri Technopat YouTube'daki test rehberleri ile test ettim bir problem görünmüyor.
Bu arada işlemciyi stres testine bile soktum yüksek kullanımda herhangi bir restart durumu olmadı. Parçaları farklı 2 farklı mağazadan aldığım için ilk önce problemi tespit edip öyle götürmek istiyorum.
Farklı yöntemler var mı bildiğiniz?

özet: BIOS üzerinde OC profili ile 3600MHz yükselttiğimde ufak yük altına restart oluyor. Defaulta getirip kullandığımda 4 gündür problem yoktu video çekerken yine restart etti ve ekrana görüntü gelmedi, Power tuşu ile de kapatamadım elektriği kestim.

Not: RAM'ler anakart uyumluluk listesinde mevcut. Restart düzenli bir şekilde gerçekleşmiyor kafasına göre yük altında ve değilken. Sistemi zorladığımda restart olmuyor.

• R9 3900X.
  • ASUS ROG STRIX B-550-F (Wi-Fi)
  • Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz CL18.
  • ASUS Phoenix Evo Radeon X550 2 GB.
  • High Power 85+ Bronze 600 Watt PSU.
  • Kingston A2000 500GB NVMe M.2 SSD.
Diğer problemler (Aşırı Ram Tüketimi)
Diğer problemler (Kapanma ve ses problemi)

Hocam RAM'lerin hızını elle mi arttirdiniz yoksa ilk ekrandaki D.O.C.P sekmesinden mi arttirdiniz? Elle yapıyorsanız DOCP üzerinden arttirin.
DOCP üzerinden arttırdım tekrar etti aynı sorun fakat DOCP yi problem yarattığı için defaulta getirip 2999mhz de kullanıyordum 4 gündür. Şimdi böyle olmasına rağmen yine aynı sorunu yarattı
Buradaki klavye lag problemini yaşamıyordum 4 gündür restart ile tekrar olmaya başladı. bu linki kopyalarken bile dondu. pc donmuyor sadece klavyenin gönderdiği veri gitmiyor bekliyor 2-3 saniye sonra hepsini birden yazıyor...
Hocam RAM'lerin hızını elle mi arttirdiniz yoksa ilk ekrandaki D.O.C.P sekmesinden mi arttirdiniz? Elle yapıyorsanız DOCP üzerinden arttirin.
OC için yaptığım adımlar şu şekildeydi -
Profili seçip dram voltaj değerini 1.39 a yükselttim.
DOCP üzerinden arttırdım tekrar etti aynı sorun fakat DOCP yi problem yarattığı için defaulta getirip 2999mhz de kullanıyordum 4 gündür. Şimdi böyle olmasına rağmen yine aynı sorunu yarattı
Buradaki klavye lag problemini yaşamıyordum 4 gündür restart ile tekrar olmaya başladı. bu linki kopyalarken bile dondu. pc donmuyor sadece klavyenin gönderdiği veri gitmiyor bekliyor 2-3 saniye sonra hepsini birden yazıyor...

OC için yaptığım adımlar şu şekildeydi -
Profili seçip dram voltaj değerini 1.39 a yükselttim.
Ayrıca bu şekilde ramleri yükselttiğimde harici ses kartımdan kesinlikle ses alamıyorum..
Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    201,9 KB · Görüntüleme: 32
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    190,9 KB · Görüntüleme: 25
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    174,5 KB · Görüntüleme: 33
  • xxx.png