R5 1500X RX 590 yeni toplanan sistem hakkında

XChosenn

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle aranıza yeni katıldım ve sonunda hayalimdeki sistemi topladım fakat aklıma takılan beli sorular var. Farklı konular açmak yerine hepsini bir yerde topladım. Bugün RX 590 sipariş ettim. Bu zamana kadar ekran kartı olmadığından PC hiç açılmadı tabi. Sonradan aldım bütçe dolayısıyla. 2 güne gelir herhalde.

İşlemci: Ryzen 5 1500X
Ekran Kartı: RX 590
Anakart: Asus Prime B450M-K
RAM: Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz CL18
SSD: Toshiba OCZ 240GB
Kasa: Xigmatek Frontliner
PSU: Kasayla birlikte geldi ama çoğu araştırdığım yerde doğru biliyorsam Xigmatek X-Calibre 600W kullanıldığı yazıyor.

Sorularım şu şekilde:
1) 1500X ekran kartını taşıyabilir mi? Darboğaz yapar mı? 580'i besleyebildiğine göre arada çok bir performans farkları olmadığı için bunu da besler gibi geliyor.

2) RAM'i dikkat etmeden CL18 almışım. Ryzen sistemler biliyorsunuz ki RAM'e önem veriyor. Çoğu markalar 3200 MHz'de Cl16 kullanıyorlar. 3200 MHz CL16 ile CL18 arasında oyunlarda gözle görülür kaç FPS farkı olur? Bildiğim kadarıyla Ryzen Speed'e bakıyor daha çok. Değiştirmeye gerek var mı? Var ise uygun bir fiyata satabilirim (ürün 0, PC açılmadı bile)

3) Xigmatek Frontliner kasasından çıkan 600W PSU (sanırsam X-Calibre) 80+ mı? Bazı yerlerde 80+ olduğu yazıyor bazı yerlerde ise yazmıyor. Ayrıca bu PSU kaliteli midir? Sistemime 600W yeterli mi, besler mi? Besler ise OC yaparsam sorun olur mu? RX 590'ın TDP değerinin çok olduğunu öğrenince korktum. Açıkçası bütçeden dolayı bir daha PSU alamam. Almam gerekirse de kaç Watt önerirsiniz? Teknobiyotik'in sattığı toplama bilgisayarda bile High Power 500W 80+ Bronze kullanılmış ondan sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Kusura bakmayın belki kendi sorularıma kendim cevap vermiş gibi olabilirim. Bu yalnızca düşüncelerim, bir şey iddia etmiyorum. Ayrıca yazı uzun olduğu içinde tekrardan özür diliyorum. Yeni yeni bu işlere başladım ve tecrübesizim. Şimdiden teşekkür ediyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Ryzen 5 1500x GTX 1070Ti'ı beslediğini kendim gördüm hem de BF1 gibi zorlu bir oyunda yani bir sorun olmaz.
2) Bu MHz ve CL değerindeki farklar çok kaliteli bir ekran kartı ve işlemci kullanılmadığı sürece fazla fark etmez, elinizdekini kullanmaya devam edebilirsiniz ancak iade hakkınız varsa CL16 3200MHz'e geçmek daha mantıklı.
3) Xigmatek PSU'lar sesi dışında kaliteli diyebilirim. Eğer iyice kasaya sabitlenirse sadece fan sesi geliyor o da genelde bilgisayar yük altında olduğunda oluyor.

1. 1500X yerine 2400 alınabilirmiş ordan ufak bir kaybınız olur. Muhtemeden yaşatacağını sanmıyorum.
  2. CL değeri RAM'i alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi CL değeri gecikme değerini temsil eder. CL18 ve 16 arasında fark var mümkünse 16 almanız daha iyi olacaktır. Google Çeviri (Sayfanın açılması için translate'de attım) Gerekli makaleye burdan ulaşabilirsiniz.
  3. 2 Tip PSU var XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI - Vatan Bilgisayar sizinki muhtemeden bu ve 80 Plus sertifikası yok. Tavsiyem bu PSU'yu değiştirmeniz olacaktır. FSP Hydro 600 600W 80+ Bronze Atx Power Supply 13.5 Cm Fanlı | En Ucuzu Akakçe veya High Power 750W 80+ Bronze 56A@12V Power Supply HPG-750BR-H12S ile değiştirme önerim.

Ürünlerin hepsini maalesef aldım ve iade hakkı yok.Uzun zaman geçti alalı.Rami değiştiremedim zamanında gittiğimde kabul etmediler.Yani önceden diyim de.Elimdeki parçalar bu.Bu arada bende attığınız PSU olduğunu düşünüyorum.Fakat yorumlarda herkes 80+ olduğunu yazmış ve birisi 80+ mı diye soru sormuş.Vatandan ise "ürün 80+ sertifikalıdır" cevabı gelmiş.Sanırsam ürün 80+ ama isminin açıklamasına eklemeyi unutmuşlar.Bu durumda gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim? 600 watt OC'li olsa bile yeter herhalde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2019-01-08-00-24-59-674_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2019-01-08-00-24-59-674_com.android.chrome.jpg
    39,2 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Sharkoon SilentStorm Icewind 750W 80+Bronze Siyah
PSU olarak buna da bakabilirsin. RX 590 çok fazla güç tüketir. Olabildiğince sertifikalı ve yüksek güç veren PSU almaya bak.
Lütfen araştırmadan insanlara yanlış bilgiler sunmayalım RX580'in TDP değeri 185W olurken RX590'ın 175W. Yani karşımızda kendisinin bir alt seviye kartından daha az güç tüketip daha fazla performans sunabilen bir kart var.

Merhabalar. Öncelikle aranıza yeni katıldım ve sonunda hayalimdeki sistemi topladım fakat aklıma takılan beli sorular var. Farklı konular açmak yerine hepsini bir yerde topladım. Bugün RX 590 sipariş ettim. Bu zamana kadar ekran kartı olmadığından PC hiç açılmadı tabi. Sonradan aldım bütçe dolayısıyla. 2 güne gelir herhalde.

İşlemci: Ryzen 5 1500X
Ekran Kartı: RX 590
Anakart: Asus Prime B450M-K
RAM: Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz CL18
SSD: Toshiba OCZ 240GB
Kasa: Xigmatek Frontliner
PSU: Kasayla birlikte geldi ama çoğu araştırdığım yerde doğru biliyorsam Xigmatek X-Calibre 600W kullanıldığı yazıyor.

Sorularım şu şekilde:
1) 1500X ekran kartını taşıyabilir mi? Darboğaz yapar mı? 580'i besleyebildiğine göre arada çok bir performans farkları olmadığı için bunu da besler gibi geliyor.

2) RAM'i dikkat etmeden CL18 almışım. Ryzen sistemler biliyorsunuz ki RAM'e önem veriyor. Çoğu markalar 3200 MHz'de Cl16 kullanıyorlar. 3200 MHz CL16 ile CL18 arasında oyunlarda gözle görülür kaç FPS farkı olur? Bildiğim kadarıyla Ryzen Speed'e bakıyor daha çok. Değiştirmeye gerek var mı? Var ise uygun bir fiyata satabilirim (ürün 0, PC açılmadı bile)

3) Xigmatek Frontliner kasasından çıkan 600W PSU (sanırsam X-Calibre) 80+ mı? Bazı yerlerde 80+ olduğu yazıyor bazı yerlerde ise yazmıyor. Ayrıca bu PSU kaliteli midir? Sistemime 600W yeterli mi, besler mi? Besler ise OC yaparsam sorun olur mu? RX 590'ın TDP değerinin çok olduğunu öğrenince korktum. Açıkçası bütçeden dolayı bir daha PSU alamam. Almam gerekirse de kaç Watt önerirsiniz? Teknobiyotik'in sattığı toplama bilgisayarda bile High Power 500W 80+ Bronze kullanılmış ondan sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Kusura bakmayın belki kendi sorularıma kendim cevap vermiş gibi olabilirim. Bu yalnızca düşüncelerim, bir şey iddia etmiyorum. Ayrıca yazı uzun olduğu içinde tekrardan özür diliyorum. Yeni yeni bu işlere başladım ve tecrübesizim. Şimdiden teşekkür ediyorum :)
Bir 8GB daha Ram takarsan bence gayet iyi ve yeterli bir sistemin var zaten.

Lütfen araştırmadan insanlara yanlış bilgiler sunmayalım RX580'in TDP değeri 185W olurken RX590'ın 175W. Yani karşımızda kendisinin bir alt seviye kartından daha az güç tüketip daha fazla performans sunabilen bir kart var.
Bunu bilmem iyi oldu çoğu yerde 235 watt çektiğini okumuştum.Heralde bu maksimum yükteki çekişi.Diğer arkadaşın dediği gibi şimdilik 8gb yı idarelik aldım zaten.Ekran kartını Vatana montajlatacağım gün PSU'nun 80 Plus olup olmadığını öğrenirim.Çoğu kaynakta 80+ White diyor zaten.Eğer 600W yeter diyorsanız da paramı yeni bir PSU almak yerine bu Ramide satıp var olan paraylada 2x8 CL16'lı birşey için kullanırım.Yada satmam bir tane daha bu aynı modelden alırım.Bu arada PSU ile ilgili internetten bulduğum birkaç görsel ve kaynaklar.Farkettiyseniz sitesinde 552W veriyor yazıyor.Son iki görseldeki şahısın ve donanım arşivinin videosunda 584W yazıyor.Sanırım zamanında birisi eski etiketken diğeri yerini almış.Konuyu özetlersek bu değerlere bakınca 600W böyle bir sisteme yeter mi diyorsunuz?
Screenshot_2019-01-08-12-29-25-417_com.android.chrome.jpeg
IMG_20190108_122700.jpeg
IMG_20190108_122746.jpeg
IMG_20190108_122722.jpeg

Pardon ilgilenecek başka kimse Yok mu? Cevabımı alamadım da.1500X ve RX 590 ikilisi OC'li bir şekilde 600W 80plus (552W)'da sorunsuz çalışır mı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı