R5 1500X sistemde internette video izlerken garip sesler çıkarıp donuyor

Yusufkk38

Hectopat
Yer
Dathomir
Daha fazla  
Arkadaşlar son 1 gündür başıma 2 defa geldi internette video izlerken bir anda "dırrr" diye sesler gelip PC dondu ekran gitti reset tuşu ile açmak zorunda kaldım.
Öncedende WattMan belası ile uğraşıyordum elimde para olmadığından dolayı parça değiştirip çözümede varamıyordum ama şimdi sorunun hangi parçada olduğunu tam kestiremediğimden dolayı ani karar vermek istemiyorum kısacası yardımınız lazım.
Hemen parçalarımı söyleyim ve yaşadıklarımı detaylandırıyım sorunu tespit etme umuduyla :)

ASUS ROG STRIX R9 380 4 GB ekran kartı (en kötü senaryo ekran kartı arızası düşman başına bu piyasada :) )

Cooler Master mve 400W PSU (güç kaynağı yetersiz olabilir diye düşünüyorum)

ASUS Prime A320M-R anakart.

AMD R5 1500X işlemci.

8+8 3000 MHz RAM (RAM'lar aynı değerde ama biri XPG biri Corsair neden böyle bir salaklık yaptım bilmiyorum :) )

Samsung EVO 870 SSD 250 GB (sistem burada)

Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM HDD (HDD testlerde temiz çıktı)

Bu arada OCCT testinde ekran kartı hiç sorun çıkarmadı, Power testi yaptım oda sorun çıkarmadı.

Gelelim önceden yaşadığım vattman hatasına ve denediğim çözümlere:

İlk olarak ben bu ekran kartını yeni aldım 2 ay falan önce neyse aldığım gibi tabii testlere başladım GTA 5 indirdim geleneksel test aracımız biliyosunuz ve o korkulu rüyam bana selam verdi Radeon WattMan :)
Allah'a şükür öncedende deneyimiliydim direk sorun cözme odaklı düşünmeye başladım ve ilk önce driver downgrade yaptım olmadı, sonra Core clock MHz downgrade yaptım olmadı, sonra ise undervolt yaptım şaşırtıcı bir şelide oldu ama kısa süreliğine.
Neyse ara sıra hata veriyordu ve ben 1 hafta bununla uğraştım en sonunda undervoltu abarttığımı fark ettim çekirdeğe voltaj yetmiyordu ve yetecek şekilde yükselttim bir süre sorun vermedi ve tekrar WattMan belası selam çaktı.
Bende bunun üzerine olay görüntüleyicisini tekrar açtım zaten her zaman inceliyordum hemen size orada gördüğüm hataları anlatayım; genelde ilk önce "livekernelevent 141" hatası geliyor sonra "amdkmg.sys görüntü vermeyi kesti " hatası takip ediyor ve en son olarak " radeonsoftware.exe ntdll.dll " hatası son darbeyi vuruyor yani benim anladığım zincirleme hatalar silsilesi ile uğraştığımdı.

Çok uzattım özete geleyim bir kere daha bu sorunu yaşadım ama bir farklılık vardı olay görüntüleyicisinde hatanın kaynağının mousemin yazılımı olduğunu fark ettim hatanın başlangıç yeri o dosyaydı Armoury Crate bende bunun üzerine temiz kurulum yaptım ve 4-5 gün sorunsuz kullandım ve ek olarak AMD kurulum ekranında sadece driveri kurunu seçtim ama ne yazık ki bugün dırr sesi ve donma ile baş başayım.

Bu arada oyunlarda 5 gündür bu sorunu almıyorum sizce PSU amper yetmiyor olabilir mi 2 yıllık PSU kağıt üzerinde yetiyor ama malum her şey teoride mükemmel ama pratikte işler farklı yani ben PSU'dan şüpheleniyorum.

Ek bilgi: 2 gündür şimşekler hatsafhada sizce topraklama ya da statik elektrik mevzusu olabilir mi?

Gerçekten bir an önce çözülsün diye detaylı anlatmaya çalıştım yardımlarınız benim için çok kıymetli.
Gerçekten yardım edebilecek biri yok mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı