R5 1500X ve RX580 sistem toplama

wholen

Hectopat
Makaleler
1
Herkese merhaba arkadaşlar bir kaç hafta sonra sistem toplamayı düşünüyorum. Seçimimi AMD ve RX580 tarafında yapacağım.
  • İşlemci : AMD Ryzen 5 1500x
  • Anakart : Asus Prime B350M-A
  • Bellek : Crucial 8 GB DDR4 2400MHz
  • SSD : Toshiba OCZ 240 GB 550MB-530MB/s SSD
  • Kasa : Aerocool Aero800 750W
  • Ekran Kartı : Sapphire Radeon RX580 8GB Nitro
Kendi çapımda böyle bir sistem topladım , öncelikle sizinde sistem tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya. Görebileceğiniz gibi sistemde HDD bulunmamakta. Açıkçası şöyle düşündüm, ya SSD ya da HDD alacaktım. Seçimim SSD'den yana oldu çünkü ilk başta HDD alıp işletim sistemini ve oyunları HDD'ye yükleyip daha sonra SSD aldıktan sonra SSD'ye taşımak zor geldi, bu yüzden SSD almayı düşündüm. Zaten SSD'ye işletim sistemini ve GTA5, CS:GO, ETS2 oyunlarını yükleyeceğim. Bunları yaptıktan sonra geriye rahat 120 GB'lık yer kalıyor, ki bu 120 GB'lık yer beni sadece 3 hafta taşıyacak. Bayramdan sonra da 1 TB'lık HDD almayı düşünüyorum, yani sadece SSD olmayacak tabi ki.
2- Forumda aynı konuda (İlk olarak SSD mi alınmalı HDD mi?) açılmış başlıkları araştırdım biraz. Bazı kişiler SSD demiş bazıları HDD. Yukarıda da belirttiğim gibi ilk başta SSD ve yaklaşık 2-3 hafta sonra da HDD almayı düşünüyorum. Bu bana herhangi bir sıkıntı çıkarır mı ? 3 haftalık bir süre dilimi bence sıkıntı çıkarmaz. Sistemin veya SSD konusunun herhangi bir konuda çıkarabileceği sıkıntılar var ise lütfen belirtmeyi ihmal etmeyin. Dediğim gibi sistem tavsiyelerinizi de bekliyorum, teşekkürler.

3 haftalık bir sürede sıkıntı çıkmaz fakat sizin kullanımınıza da bağlı. Benim ekleyeceğim bir şey var. 8 GB bellek yerine 16 GB kullanmalısın. İleride sıkıntı çıkarabilir.

Sisteminiz güzel olmuş fakat RAM'i anakartınızın uyumluluk listesine göre daha yüksek frekanslı bir RAM ile değiştirebiliyorsanız değiştirin. Bence o kadar kısa süre için, ilk olarak SSD alacak olmanız hiçbir problem teşkil etmez. Son olarak sisteminiz için 750 W çok fazla olmuş. Bütçenizi farklı noktalarda kullanmak için; 550-600-650 W başka bir PSU ile değiştirebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı