R5 1600 AF değişken GHz değerleri

halogong

Kilopat
Daha fazla  
Daha önce Ryzen kullanmadığım için bu konuda pek bilgim yok. İşlemci hızı 1.6, 2.4, 3.7 gibi değerlere, voltaj ise 1.2, 1.4, 1.43 gibi değerlere ani olarak çıkıp iniyor. Bu durum normal mi? Daha önce Phenom işlemci ile benzer durum olmuştu ve anakartım VRM'leri uçmuştu 😅

Biraz kurcaladım fakat sistem açılmadı. RAM'leri 3000MHz yaptım. 3000MHz sorunsuz çalışıyor normalde. Voltajı Auto ve 1.22 olarak denedim ayrı ayrı. İşlemci hızını ise 3.8GHz yaptım fakat dediğim gibi açılmadı sistem. 1.35 verdiğimde ise sistem açıldı fakat voltaj hep sabit kaldı. Sabit kalmadan 3.8'de kullanmanın yolu yok mu? Sıcaklık değerlerinde sorun yok Max. 70 derece oluyor 1.35V ve 3.8GHz olduğunda.

Ayrıca BIOS'ta CPU Ratio yok. Onun yerine FID ve DID diye 2 şey var. 2*FID/DID diyor. Neden tek bir CPU Ratio yok ki?

Anakart - ASUS TUF B450 PRO GAMING
RAM - Adata XPG Gammix D30
PSU - High Power 600W 80+ Bronz
İşlemci - 1600 AF

Son düzenleyen: Moderatör:

CPB kapayınca boştaki sıcaklık 20 dereceye yakın düştü. CPB olmadan hızı 3.8 yapınca da voltaj sabit kalıyor. Benim istediğim şey ise 4Ghz overclock yapıp voltajın dalgalanması ve Max. voltajın 1.37v gibi bir değer olmasıydı.

Eski sistemde 4.5Ghz Max. frekanstı. İşlemci hızı, bu hıza kadar inip çıkardı ve voltajda doğru orantılı olarak inip çıkardı.

Geri
Yukarı