R5 1600 AF Ekran kartı tavsiyesi

Aciz PC ci

Hectopat
Ekran kartı almayı düşünüyorum şimdilik R7 250 GDDR 3 2 GB ekran kartı kullanıyorum ve Zula oynuyorum ama nasıl oluyorsa oyunun FPS'sini işlemci belirliyor gibi 100-200 FPS arası alıyorum ekranın 1080P 24 inç ve ekran kartı kullanımı %90 ile %100 arasında işlemcim ise %30 falan oluyor.
Sistemim şu:
R5 1600 AF işlemci.
Gigabyte B450 anakart.
R7 250 GPU.
Corsair 8 GB tek slot RAM
James Donkey 120 GB SSD.
Sistem bu oyun zaten maksimum 200 FPS'lik bir oyun ama ben zaten bunu alıyorum asıl sıkıntım aralarda droplar kasmalar oluyor bunu düzeltmek için ekran kartı almayı düşüyorum ama ekran kartıni alınca bu droplar geçecek mi bir de o var.

Ekran kartı almayı düşünüyorum şimdilik R7 250 GDDR 3 2 GB ekran kartı kullanıyorum ve Zula oynuyorum ama nasıl oluyorsa oyunun FPS'sini işlemci belirliyor gibi 100-200 FPS arası alıyorum ekranın 1080P 24 inç ve ekran kartı kullanımı %90 ile %100 arasında işlemcim ise %30 falan oluyor.
Sistemim şu:
R5 1600 AF işlemci.
Gigabyte B450 anakart.
R7 250 GPU.
Corsair 8 GB tek slot RAM.
James Donkey 120 GB SSD.
Sistem bu oyun zaten maksimum 200 FPS'lik bir oyun ama ben zaten bunu alıyorum asıl sıkıntım aralarda droplar kasmalar oluyor bunu düzeltmek için ekran kartı almayı düşüyorum ama ekran kartıni alınca bu droplar geçecek mi bir de o var.

Ekran kartının driverlari güncel mi?
Büyük ihtimalle sorun tek kanal 8 GB RAM kullanıyor olmanız.
Bir 8 daha eklerseniz sorun büyük ihtimal düzelir.

8 GB RAM daha alırsanız sorun büyük ihtimal ile düzelir.
Ekran kartı olarak bütçe belirtmemişsiniz. Size önerim 1660 veya 1660 Super'dir.

8 GB RAM daha alırsanız sorun büyük ihtimal ile düzelir.
Ekran kartı olarak bütçe belirtmemişsiniz. Size önerim 1660 veya 1660 Super'dir.

Aslında RAM 2 kanal olabilir elimde g. Skil 8 GB 3000 MHz bir RAM daha var yani aslında bu eski RAM bellegim bu RAM takılı iken ciddi donmalar ve takılmalar oluyordu abimin PCsinde de denedim bu RAM'i takınca kasiyor daha 1 ya da 2 PC'de daha denedim RAM kilitlenmeye sebep oluyor Memtest yaptım sorun çıkmadı Windows bellek tanilayicisi ile test ettim sorun çıkmadı MHz'sini 2666 ya da 2400 yaptım olmadı overclock yaptım yine olmadı RAM bir türlü uyum saglamayinca bu Corsair 3000 MHz 8 GB RAM belleği aldım kilitlenme falan sorununu çözdüm ama bu seferde drop falan giriyor bununda ekran kartı ile alakalı olduğunu düşünüyorum ama.

Aslında RAM 2 kanal olabilir elimde g. Skil 8 GB 3000 MHz bir RAM daha var yani aslında bu eski RAM bellegim bu RAM takılı iken ciddi donmalar ve takılmalar oluyordu abimin pcsinde de denedim bu RAM'i takınca kasiyor daha 1 ya da 2 PC'de daha denedim RAM kilitlenmeye sebep oluyor Memtest yaptım sorun çıkmadı Windows bellek tanilayicisi ile test ettim sorun çıkmadı MHz'sini 2666 ya da 2400 yaptım olmadı overclock yaptım yine olmadı RAM bir türlü uyum saglamayinca bu Corsair 3000 MHz 8 GB RAM belleği aldım kilitlenme falan sorununu çözdüm ama bu seferde drop falan giriyor bununda ekran kartı ile alakalı olduğunu düşünüyorum ama.

Dostum sorun ekran kartı olmasa bile zaten artık kartın değişme zamanı gelmiş.
1650 Super ve aynı RAM'den bir 8 daha ekle keyfine bak.

O işlemci aşırı CPU yüklü senaryolarda stok hızda (3.7 GHz) GTX 1070/1660S gibi kartlara az da olsa darboğaz yapabiliyor. Genel olarak işlemcinin elverdiği silikon tolerans eşik bandı aralığında olabildiğince OC yaparak, 4 Ghz ve üst hızlarda maksimum RTX 2060 seviyesi kartları yukarıdaki belirttiğim tarz senaryolar haricinde ucu ucuna da olsa taşıyabilecek potansiyelde.

8 GB yüksek frekanslı RAM takviyesi + çift kanal bellek kombiniyle beraber ek olarak bütçeniz doğrultusunda GTX 1650S/RX 570 gibi modelleri düşünebilirsiniz, sorun olacağını da düşünmüyorum. Ek olarak, parça takviyesi sonrası, takılmalar droplar diğer oyunlarda da hala devam ederse; JD SSD'den, bileşen sıcaklıkları vb gibi önemli kritik noktalardan şüphelenmeye başlayarak sorunun kaynağına inmek gerekir.

O işlemci aşırı CPU yüklü senaryolarda stok hızda (3.7 GHz) GTX 1070/1660S gibi kartlara az da olsa darboğaz yapabiliyor. Genel olarak işlemcinin elverdiği silikon tolerans eşik bandı aralığında olabildiğince OC yaparak, 4 GHz ve üst hızlarda maksimum RTX 2060 seviyesi kartları yukarıdaki belirttiğim tarz senaryolar haricinde ucu ucuna da olsa taşıyabilecek potansiyelde.

8 GB yüksek frekanslı RAM takviyesi + çift kanal bellek kombiniyle beraber ek olarak bütçeniz doğrultusunda GTX 1650S/RX 570 gibi modelleri düşünebilirsiniz, sorun olacağını da düşünmüyorum. Ek olarak, parça takviyesi sonrası, takılmalar droplar diğer oyunlarda da hala devam ederse; JD SSD'den, bileşen sıcaklıkları vb gibi önemli kritik noktalardan şüphelenmeye başlayarak sorunun kaynağına inmek gerekir.

Peki elimde mevcut g. Skil RAM neden böyle bir sorun yaşatıyor olabilir testler sonrasında hiçbir problem de bulunamayinca kafa karıştırıyor çift RAM denemek için her ikisini de taktım ve bir oyuna girdim aralarda minik droplar yine devam etti lakin çok takıntı etmedim ama biraz daha oynayınca mavi ekran yedim sonra RAM'leri 3000'den 3600'e ovetclok ettim ve sorunsuz açıldı ve Memtest ile test ettim sıkıntı çıkmadı yine biraz oyun oynadım ve yaklaşık 20 dk sonra yine mavi ekran yedim tek slot Corsair RAM ile kullandığında bir problem yok ama tek slot olarak g. Skil büyük problem çıkarıyor ikisini birleştirince de sıkıntı devam etmekte elimdeki g. Skil 8 GB 3000 MHz RAM'de ne sorun olabilir sizce.

Yeni konular

Geri
Yukarı