R5 1600 AF OC yaparken 3.9GHz olmuyor

Unixd

Kilopat
Merhaba, Ryzen 5 1600 AF OC deniyorum 1.375v da bile 3.9GHz olmuyor stress testine sokuyorum siyah ekran. Herhalde en kötü slikonlu 1600 AF bana denk geldi. Ne yapmamı önerirsiniz?

Overclock istiyorsan üst seviye işlemci ve anakart lazım, AMD'nin bu konuda iyi olduğunu düşünmüyorum. Zaten yeni işlemciler son hızlarında çalışıyorlar.

Şansına kötü silikon gelmiş yapacak bir şey yok.
CPB açık takıl ne olacak. Bu mimarilerde OC o kadar fark bile yaratmıyor, performans artırabildiği en hızlı RAM frekansına çıkarıp gecikmeyi düşürürsen işlemci overclockundan bile iyi performans alırsın.
Ben 4.0GHz kullanıyorum CPB ile karşılaştırınca ciddi fark oluyor.

@Marla Singer ben bu videoda 2600'ün 3700Mhz ve 4100Mhz farkına baktım güçlü bir ekran kartını çekirdek gücünün yetmediği yerde önemli fark bile yaratamamış. 1600 AF'de aynı mimariye sahip.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hız aşırtma yaparken tek faktör silikon kalitesi değil. Voltajın ne kadar gittiği ve işlemcinin ne kadar ısındığı önemli. LLC gibi yük altındayken voltaj yönetimini kontrol eden ayarları değiştirmeyi deneyin. Sıcaklığı düşürecek çözümlere bakın.

CPB açık takıl ne olacak. Bu mimarilerde OC o kadar fark bile yaratmıyor, performans artırabildiği en hızlı RAM frekansına çıkarıp gecikmeyi düşürürsen işlemci overclockundan bile iyi performans alırsın.
Ryzen 1000 ve 2000 serisinde otomatik frekans arttıran XFR ve Turbo yönetimi biraz zayıf. +3 çekirdek yük altına girdiği anda, tüm çekirdekler yük altındayken kullanılması gereken turbo frekansına iniyor. Bu da genelde elle ayarlayıp kullanacağınız frekanstan daha düşük bir değer oluyor.

Bununla birlikte gecikme konusuna katılıyorum. Özellikle oyun performansı kovalıyorsanız bellek frekansını arttırmak ve gecikme değerlerini düşürmek çok değerli. Tabii belleklere inmeden önce işlemcinin tamamen stabil değerlerde olduğundan emin olun.

1600 AF içinde 3.9 yapsam yeterdi ama silikon maalesef izin vermiyor o yüzden mecbur stok kullanacağım. Rame de OC yaptım Ballistix 3000Mhz CL15 rami 3466Mhz CL14 kullanıyorum şuan.

Kardeşim silikonun kısıtladığı kanısına nereden vardın ki?
Silikon iyi olsaydı düşük voltajda daha yüksek Frekansları elde ederdim. 1.35 voltajda 4GHZ görende var benim gibi 1.375 de 3.9 göremeyen de var. Silikon kalitesiyle alakalı bu daha önceden kullandığım 1200AF de öyleydi aynı voltajda 3.7 görebiliyorken başkaları 3.9-4ghz görüyordu.

Geri
Yukarı