R5 1600 AF Oyunlarda Performans Sorunu

emreji61

Hectopat
Arkadaşlar Twitch üzerinden PUBG ve Valorant yayını yapıyorum. Yayın açmadığımda gayet akıcı bir şekilde oyun oynuyorum. Yayın açıldığında ise PUBG'de ciddi bir FPS kaybı ve droplar yaşamaya başlıyorum. Sistemim şu şekilde;

-R5 1600 AF.
-MSI A320M Pro.
-Kingston KC 2000 M.2 SSD.
-8g Crucial 3000 MHz RAM.
-ASUS STRIX GTX 1050 Ti

Kullandığım RAM'in aynısından 1 adet daha sipariş ettim. Dual Channel sizce yaşadığım FPS kaybı ve dropların önüne geçer mi?

Peki detay verebilir misiniz? Yayın kalite ayarları, yayın esnasında işlemci kullanımı sıcaklığı, güç tüketimi gibi ayrıca yayın yapmadığınız zamanlar nasıl gibi?

3.7 GHz'de stabil kullanıyorum aslında.
Overclock yapmayın, ben B450M S2H ile R5 1600 AF işlemciyi 8 pin girişle besliyorum, siz 4 pin girişle besliyorsunuz. Ayrıca anakartın VRM kalitesini hiç söylemiyorum bile. Hem OC hem de kodlamayı işlemciye yükleyip, arkadan PUBG açıp bir de 4 pinle berbat VRM ile beslersen işin zor dostum. @OtoburPirana dostum umarım sen anakart değiştirmeden çözersin.

Peki detay verebilir misiniz? Yayın kalite ayarları, yayın esnasında işlemci kullanımı sıcaklığı, güç tüketimi gibi ayrıca yayın yapmadığınız zamanlar nasıl gibi?

1080P işleyip 720P yayın veriyorum 5Mbps upload var 4100 veriyorum bitraiti. İşlemci sıcaklığı 75-77 derece arası ( stok fan ). Sıcaklık yayın yapmadığımda da 70-75 arası. İşlemci kullanımı yayın esnasında 50-60 yayın olmadığında 40-50.
Overclock yapmayın, ben B450M S2H ile R5 1600 AF işlemciyi 8 pin girişle besliyorum, siz 4 pin girişle besliyorsunuz. Ayrıca anakartın VRM kalitesini hiç söylemiyorum bile. Hem OC hem de kodlamayı işlemciye yükleyip, arkadan PUBG açıp bir de 4 pinle berbat VRM ile beslersen işin zor dostum. @OtoburPirana dostum umarım sen anakart değiştirmeden çözersin.

Ya aslında yayın kalitesini çok etkilemiyor. Sadece oyun esnasındaki droplar ilk indiğimde ki takılmalar benim canımı sıkıyor.

Sorun işlemciden değil gibi görünüyor kullanım oranlarına bakınca.

1600AF değil ama stok 2600 ile yayın yaptığım oldu herhangi bir performans kaybı yaşamamıştım. Anakartım ise TUF B450. Ama belleklerim 16GB idi.

Evet, muhtemelen dediğim gibi. İşlemciye yeterli gücü veremiyorsunuz veya RAM kaynaklı. Açıklamasını yaptım zaten, Recep Baltaş'ın bir mesajı ile de onurlandırayım konuyu.
A320 yonga setine Ryzen 5 işlemci takmakla hata etmişsiniz. Kimse sizi uyarmadı mı? O tavsiyeyi buradan aldığınızı sanmıyorum. Aldıysanız da isim verin, banlarız o kişiyi.

Sorun işlemciden değil gibi görünüyor kullanım oranlarına bakınca.

1600 AF değil ama stok 2600 ile yayın yaptığım oldu herhangi bir performans kaybı yaşamamıştım. Anakartım ise TUF b450. ama belleklerim 16 GB idi.

RAM yarın elime ulaşacak sanırım. Yayın esnasında 8G ile ve 16G ile test ediceğim. Sonuçları burada yazacağım belki daha sonra aynı dertten muzdarip birisine ışık olabilir :)
RAM yarın elime ulaşacak sanırım. Yayın esnasında 8G ile ve 16G ile test ediceğim. Sonuçları burada yazacağım belki daha sonra aynı dertten muzdarip birisine ışık olabilir :)

Çift kanal RAM ile droplar, FPS kaybı ve işlemci kullanımı büyük ölçüde rahatladı. Bilginize :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı