Çözüldü R5 1600 AF RX 560 sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Herkese iyi sosyaller. Bugün akşam üstü Hepsiburada'dan (satıcı da Hepsiburada) siparişini vermiş olduğum Ryzen 5 1600 AF, Gigabyte B450M S2H ve 3600 MHz'lik G.Skill Ripjaws V (2x8) elime ulaştı. Ayrıca elimde Cooler Master'ın 500W'lık bir güç kaynağı, Sapphire RX 560 Pulse 4 GB OC ekran kartı ve WD Blue 1 TB HDD'si bulunmakta.

Bahsettiğim üç bileşen elime ulaşınca montajını yaptım. İlk sorun işlemcide başladı: Kutusundan çıkardığımda en köşedeki pinlerden birisi yamuktu ve ben de tırnağımla düzelttim. Düzeltirken hemen yanındaki pini de yamulttum ama ikisini de düzeltip soketine oturttum. Ardından Windows kurulumu vesaire geldi.

Sıkıntı ilk olarak stres testine başladı. Prime95'te strese soktuğum anda bilgisayar dondu ve kendisini kapatmadan dümdüz siyah ekrana attı. Sonrasında BIOS'u F61D'ye güncelleyip chipset sürücüsünü kurdum. Buradan sonrasında test etmek için YouTube'dan 4K bir video açtığımda da aynı problemle karşılaştım. Fakat bilgisayarı yeniden başlatıp masaüstüne ulaştığımda dikkatimi bir şey çekti. Bilgisayardaki bütün ayarlarım 3 ile 5 dakika kadar geriye sarmıştı.

Temelde sorunun işlemciden kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat R5 1600 AF'den önce Phenom II X4 945 işlemci kullanıyordum. Bir gün soğutucuyu çıkarttığımda X4 945 ile beraber gelmişti ve ben de kanırtarak işlemciyi çıkartmıştım, tahmin edebileceğiniz üzere işlemci fırlayıp yere çakıldı ve 6-7 küsur pini yamuldu. Orada da yine tırnağımla düzeltip yerine taktım ve üstüne overclock bile yapmama rağmen bir sorun yaşamadım.

Bir diğeri ise şu anki sorunda, bilgisayar donup siyah ekrana düşüp bilgisayarı yeniden başlattığımda yaptıklarımın son 3 ila 5 dakikası kadar geriye alınmıştı, en basidi masaüstüne bir dosya atmıştım ve eski yeri neredeyse oraya dönmüştü. Bu yüzdendir ki sorunun RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. XMP açık.

Sıfır bir bilgisayar alıp böyle bir sorunla karşılaştığımdan ötürü moralim çok bozuldu. Neler yapmamı tavsiye edersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok bir cevap çıkmayacak gibi. Düzgün bir yanıt çıkarsa @Recep Baltaş @Ali Güngör tarafından çıkacak gibi duruyor.
Çok bir cevap çıkmayacak gibi. Düzgün bir yanıt çıkarsa @Recep Baltaş @Ali Güngör tarafından çıkacak gibi duruyor.
Aklıma bir şey daha geldi, Ryzen 5 1600 AF aldım demiştiniz, RAM'ler kaç MHZ'de çalışıyor acaba? Eğer 3600MHz olarak çalışıyorlar ise manuel olarak 3200MHz'e ayarlamayı deneyin lütfen, bir ihtimal FSB kaynaklı hata alıyor olabilirsiniz.
Bu bir çözüm değil. Kaldı ki en sonunda bunu yapacağım fakat çözümü olan bir şey ise halledip yepyeni bileşenlerimi kullanmak istiyorum. Eski nesil bileşenler kullanmaktan sıkıldım. Hem vaktimi hem de enerjimi sömürüyor.
Haklısın ama yamuk işlemcinin ne kadar dayanacağını bilemezsin. Bence donma sorunu ekran kartıyla alakalı, AMD RX kartlarını kullanıp donma sorunu yaşamayan yok.

Haklısın ama yamuk işlemcinin ne kadar dayanacağını bilemezsin. Bence donma sorunu ekran kartıyla alakalı, AMD RX kartlarını kullanıp donma sorunu yaşamayan yok.
Ondan kaynaklı da olabilir fakat ekran kartından kaynaklı olsa eksi işlemci takılıyken de aynı sorunu yaşardım. Şimdikinde ise ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
Güncelleme: YouTube'dan 1080p video bile izleyemiyorum. Biraz ileri sardığım anda bilgisayar donuyor, siyah ekrana düşüyor, fanlar dönmeye devam ediyor ama ekrana görüntü gelmiyor ve ben reset atana kadar açılmıyor.

Değişim talebi oluşturmayı deneyin, kimsenin kara kaşına kara gözüne o kadar ücret ödemediniz herhalde. Gerekirse konuyu THH'ne taşıyın, Hepsiburada'nın çok fazla zorluk çıkaracağını düşünmüyorum gerçi.

Değişim talebi oluşturmayı deneyin, kimsenin kara kaşına kara gözüne o kadar ücret ödemediniz herhalde. Gerekirse konuyu THH'ne taşıyın, Hepsiburada'nın çok fazla zorluk çıkaracağını düşünmüyorum gerçi.
Birkaç dakika önce talepte bulundum. Şimdilik HepsiBurada'nın geri dönüş yapmasını bekliyorum. Moralim çok bozuldu açıkçası.

Aklıma bir şey daha geldi, Ryzen 5 1600 AF aldım demiştiniz, RAM'ler kaç MHZ'de çalışıyor acaba? Eğer 3600MHz olarak çalışıyorlar ise manuel olarak 3200MHz'e ayarlamayı deneyin lütfen, bir ihtimal FSB kaynaklı hata alıyor olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm

BIOS'ta 3600'ün üstünde çalışıyor olarak gözüküyor, 3608 MHz gibi. Windows üzerinde ise tam 3600 olarak gözüküyor. Henüz geri dönüş olmadı, doğal olarak pazar günü olduğu için. Bu yüzden dediğinizi deneyip geri dönüş yapacağım buraya.
Güncelleme: Ulan ya hiç aklıma gelmedi RAM frekansından kaynaklı olduğu. @Nailed It'in önerisi üzerine RAM'leri 3200 MHz'e çektim ve bilgisayar sorunsuz bir şekilde açıldı. Tabi XMP profili direkt 3600 MHz'e çektiği için elle 3200 MHz'e aldım ve 1.344V verdim. Daha önce birkaç yerde 1600 AF'nin en fazla, daha doğrusu en tepe seviyede 3200 MHz RAM frekansıyla çalıştığına dair yazılar okumuştum. Windows'u kurduktan sonra biraz daha araştırdım. 3600 MHz RAM ile kullananlar da olmuş, öyle iddia edenlere denk geldim daha doğrusu ama genel olarak sınırı 3200 MHz deniliyor. Yine de sıkıntı çıkarsa 3200 MHz'in altına indirmekten çekinmem.

Aslında kendi verdiğim örnekte bile pinlerle alakalı pek bir sorunun olmadığını belirtmiştim ama "İşlemci sorunlu herhalde." cevabına kilitlendiğim için daha geniş göremedim sorunu. Bu arada sürücülerin kurulumunu bitirdim, şu anda ise arkada birkaç oyun inmekte ve HepsiBurada'daki değişim talebimi iptal ettim. Yardımcı olduğu için @Nailed It'e teşekkür ederim.

Şimdilik YouTube'dan 4K video izlerken halen bir tedirgin olmuyor değilim, şu anlık problem yok bu arada, ki eski işlemciyle 720p video bile izleyemezken bana 1080p fazlasıyla yetecektir ve zamanla buna da alışacağımı, tedirginliğimi atlatacağımı düşünüyorum :D. Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı