R5 1600 AF Sistem Ekran Kapanma Sorunu

oTToman16

Centipat
Merhaba arkadaşlar.
Forumda aynı sorunu yaşayan arkadaşların konuları na baktım. Fakat kimisi Driver kimisi ekran kartı sorunlu değiştir demiş. Bazısı PSU'dan bazıları da monitör DP kablosundan demiş.
Sorunum diğerleri ile aynı. 15 dk kadar oyun oynadıktan sonra ekran birden siyah oluyor. Sonra birkaç saniye sonra oyun sesleri anlık gelip gidiyor ekran hala siyah. Ve 1 dakika kadar bekledikten sonra bu şekilde PC kendini res atıyor.
Bu sorun Driver mi kart mı nedir bunun çözümü?
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Tüm sistemin 1 haftalık sıfır ürünlerdir.

Sistem:
ASUS Prime B450M-K.
R5 1600 AF.
Sapphire Pulse RX 5500 XT 8 GB 128 Bit.
XPG D30 3000 MHz 2x8 DDR4 RAM.
Ximatek 600W 80+ (2.5 yıllık)

Var mı bu sorunu yaşayıp da çözebilen?

Bu sebepten r7 1800x işlemciden intel 9600K ya geçtim :) Yaptığım araştırmalar sonucu sıkıntının hep amd işlemcili B seri anakartlarda yaşandığını fark ettim. Sanıyorum anakartın işlemciyi besleyen fazları yetersiz kalıyo. Daha önceski sistemim r7 1800x, b350 anakart, gtx 1050ti idi. Sonra ekran kartındandır dedim rx570 aldım baktım yine olmadı bir sürü yöntem denedikten sonra çözümü intele geçmekte buldum. Bütün sorunlarım ortadan kalktı üstüne sistemin performansı biraz daha arttı. Sanıyorum anakartın faz dağılımı ile ilgili bir sorundan kaynaklı. Ekran kartı değişimi, güncel driver ıvır zıvır çare olmuyo.

Vatan'dan aldım. Değişim talep etsem mi? Kesin ekran kartından mı diyor sunuz.
Vatan'dan aldım. Değişim talep etsem mi? Kesin ekran kartından mı diyor sunuz.
PSU bende çok ihtimal veremiyorum ama. Benim kasa da 8 fan var.
Öndeki 3'lü içeri
Üstteki 3'lü içeri
Ark'daki 2 adet egzoz fanı da dışarı atıyor.
Acaba hava sirkülasyonundan da yapabilir mi diye düşünüyorum.
10 yıllık pcler çatır çutur calısıyor kapanmadan :D Hava sirkülasyonundan olacağını sanmam.

Bu sebepten r7 1800x işlemciden intel 9600K ya geçtim :) Yaptığım araştırmalar sonucu sıkıntının hep amd işlemcili B seri anakartlarda yaşandığını fark ettim. Sanıyorum anakartın işlemciyi besleyen fazları yetersiz kalıyo. Daha önceski sistemim r7 1800x, b350 anakart, gtx 1050ti idi. Sonra ekran kartındandır dedim rx570 aldım baktım yine olmadı bir sürü yöntem denedikten sonra çözümü intele geçmekte buldum. Bütün sorunlarım ortadan kalktı üstüne sistemin performansı biraz daha arttı. Sanıyorum anakartın faz dağılımı ile ilgili bir sorundan kaynaklı. Ekran kartı değişimi, güncel driver ıvır zıvır çare olmuyo.
Siz şimdi hep ayrı bir yöne çektiniz. Hepsini düşünüyor dum şimdi birde bunu düşüneceğim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı