R5 1600 AF sistem ısınınca sistemden ses geliyor

Eyup228

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
GTX 1070
Anakart
TUF B450
İşlemci
R5 1600AF
PC oyunlar çok ısınıyor ve bir ses gelmeye başlıyor. Tam olarak neden geldiğini de anlamış değilim. PSU'dan geliyor olamaz çünkü elimde 500 watt bir PSU vardı onu değiştim 750 watt ile. Ekran kartından geliyor olamaz aynı kartı kullandım 2tane ROG STRIX GTX 1070 8 GB ile denedim yine bu ses geldi. Ekran kartı 76 derece 2200RPM işlemci 80 derece iken geliyor bu ses. Ayrı olarak MSI Afterburner'dan fanların hızını 100'e aldım ve bu ses olmadı.
  • ASUS TUF B450M.
  • Plus R5 1600 AF.
  • GTX 1070 8 GB ROG STRIX.
  • 16 GB t-Force RAM.
  • XPG Pylon 750watt 80Plus bronz.
  • Gamepower Horizon Gaming kasa.
  • 500GB HDD(Seagate)5400RPM + 240GB SSD(Gigabyte)
  • İşlemci soğutucusu olarak şu an Gametech HD 2.4 var.
Sadece oyunlarda çok ısınınca oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şey sürtüyor bence iyice bir bakın. Böyle bir ses ancak sürtünme ile gelir gibi.

Ya da fanlardan birinde kırık falan mı var? Bir parça vs.

Sürtünme ya da parça kırılmasından olabilir. Aynı sorunu 1 yıl önce kule tipi soğutucuda yaşamıştım 2 fanlı kule tipi soğutucum vardı soğutucunun fanlarını incelediğimde 1 tane fanda fanın motora oturduğu yuvada plastik yuva kısmı gevremişti yani yuva aşınmıştı ve fan türbülans var gibi sallanıyordu etrafına ufak sürtüyordu bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.

1655920249084.png

Resimden örnek gösterecek olursam fan yaprağını sökün motordan ayrılacaktır ve fan yaprağının motora oturduğu kısma bir bakın.

Bir şey sürtüyor bence iyice bir bakın. Böyle bir ses ancak sürtünme ile gelir gibi.

Ya da fanlardan birinde kırık falan mı var? Bir parça vs.

Kontrol ettim bir şey sürtmüyor ya da kırık yok kırık olsa ya da sürtse boşta iken PC yine ses gelir ısınınca böyle oluyor.

Sürtünme ya da parça kırılmasından olabilir. Aynı sorunu 1 yıl önce kule tipi soğutucuda yaşamıştım 2 fanlı kule tipi soğutucum vardı soğutucunun fanlarını incelediğimde 1 tane fanda fanın motora oturduğu yuvada plastik yuva kısmı gevremişti yani yuva aşınmıştı ve fan türbülans var gibi sallanıyordu etrafına ufak sürtüyordu bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1428172

Resimden örnek gösterecek olursam fan yaprağını sökün motordan ayrılacaktır ve fan yaprağının motora oturduğu kısma bir bakın.

Ama bu PC ısınınca oluyor işlemcinin motoru ısındı diye mi oluyor sizce.

Kontrol ettim bir şey sürtmüyor ya da kırık yok kırık olsa ya da sürtse boşta iken PC yine ses gelir ısınınca böyle oluyor.

Ama bu PC ısınınca oluyor işlemcinin motoru ısındı diye mi oluyor sizce.

Motor ısınmasından olur mu bilgim yok ama dediğim yuvayı iyi kontrol etsen iyi olur bence yaprağı çekin beriye doğru çıkıyor zaten. Düşük devirde olmayabilir hızlandıkça yuvadan daha fazla hareket ediyor olabilir ve dediğim türbülans olayı gerçekleşiyor olabilir. Yuvanın çok az gevşemesi bile bu soruna yol açar.

Geri
Yukarı