R5 1600 AF sistem OC sonrası çöküyor

hacimantvv

Hectopat
Yer
İstanbul / Başakşehir
Daha fazla  
Arkadaşlar R5 1600 AF 12nm ve Gigabyte B450M S2H anakart aldım. Soğutucum iyi bir soğutucu olduğundan ötürü OC ile 3.6GHz'e çıkarttım. Fakat oyun içinde garip bir şekilde 50-60 derece işlemci. Normalde eski işlemcim daha kötü olmasına rağmen 70-75 idi aynı soğutucu ile. Aynı zamanda çöküyordu oyun içinde PC. Tekrar 3.2 GHz döndürdüğümde çökme sorunu ortadan kalktı gibi. İşlemci tam performansıyla çalışmıyorsa nasıl tam performans ile çalıştırabilirim? Güç kaynağım 500W platoon marka.

Konuyu okudum, bir fikir çıkardım ama anlamadım. Anladığımı özet geçiyorum.
-3.2 GHz, Ryzen 5 1600 AF işlemciyi overclock ile 3.6 GHz yapmışsın.
-İyi bir soğutucun var ve oyunda sıcaklık artmıyor.
-Eski işlemcin 70-75 derece görüyor aynı soğutucu ile. > Bunu söylerken kötü olmasına rağmen demişsin ki bence rağmen kelimesi orada hatalı.
-Şu anki işlemcin ısınmıyor ama oyunlarda çöküyor.

Buna bağlı olarak benim diyebileceğim overclock yaparken silikon kalitesine baktınız mı? Voltajı yeterli verdiğinize emin misiniz? Her değeri denerken benchmark yaptınız mı?

Konuyu okudum, bir fikir çıkardım ama anlamadım. Anladığımı özet geçiyorum.
-3.2 GHz, Ryzen 5 1600 AF işlemciyi overclock ile 3.6 GHz yapmışsın.
-İyi bir soğutucun var ve oyunda sıcaklık artmıyor.
-Eski işlemcin 70-75 derece görüyor aynı soğutucu ile. > Bunu söylerken kötü olmasına rağmen demişsin ki bence rağmen kelimesi orada hatalı.
-Şu anki işlemcin ısınmıyor ama oyunlarda çöküyor.

Buna bağlı olarak benim diyebileceğim overclock yaparken silikon kalitesine baktınız mı? Voltajı yeterli verdiğinize emin misiniz? Her değeri denerken benchmark yaptınız mı?
Hocam kötü açıklamış olabilirim evet :D OCyi bios üzerinden yaptım. Voltaj konusunda bir şeye dokunmadım.

Hocam kötü açıklamış olabilir evet :D OCyi bios üzerinden yaptım. Voltaj konusunda bir şeye dokunmadım.
Overclock yaparken voltajı değiştirmeniz gerekli. Aksi takdirde hız aşırtma (bundan sonrasında hız aşırtma diyeceğim) yapsanız dahi işlemcinizin performansı sabit kalacak hatta zorladığınız için anlık donmalar yaşayabilirsiniz.

-Hız aşırtma yaparken istenen performansa göre voltajı arttırmalı, soğutmayı da oluşan sıcaklığa göre belirlemelisiniz.
-CPB kapatmalısınız ki hız aşırtma yaptığınızdaki hız sabit kalsın.
Bunlardan sonrası tamamen deneme yanılma yöntemi.

Overclock yaparken voltajı değiştirmeniz gerekli. Aksi takdirde hız aşırtma (bundan sonrasında hız aşırtma diyeceğim) yapsanız dahi işlemcinizin performansı sabit kalacak hatta zorladığınız için anlık donmalar yaşayabilirsiniz.

-Hız aşırtma yaparken istenen performansa göre voltajı arttırmalı, soğutmayı da oluşan sıcaklığa göre belirlemelisiniz.
-CPB kapatmalısınız ki hız aşırtma yaptığınızdaki hız sabit kalsın.
Bunlardan sonrası tamamen deneme yanılma yöntemi.
Herhangi bir rehber var mı hocam OC için? Anlattıklarınızı oc den anlamadığım için anlayamadım. OC yapmayacağım öğrenene kadar fakat bir rehber olursa ve yaparsam fena olmaz.

Herhangi bir rehber var mı hocam OC için? Anlattıklarınızı oc den anlamadığım için anlayamadım. OC yapmayacağım öğrenene kadar fakat bir rehber olursa ve yaparsam fena olmaz.
Forum dışı link konusunda kurallarda görmediğim için forumdan vereceğim. Yeterli/yetersiz kısmına bakmadan Google üzerinden ilk linki atıyorum: Basit ve Stabil Overclock Rehberi .

Hazır hız aşırtma değerlerine bakabilirsin Ryzen 5 1600 AF için. Ayrıca hazır hız aşırtmak için Ryzen Master tarzı uygulamalar olabilir. Verimi düşük olsa da istediğini verir. CPB de aslında yeterli ama heves yapmışsın.

@TLoTEvil
Forum dışı link konusunda kurallarda görmediğim için forumdan vereceğim. Yeterli/yetersiz kısmına bakmadan Google üzerinden ilk linki atıyorum: Basit ve Stabil Overclock Rehberi .

Hazır hız aşırtma değerlerine bakabilirsin Ryzen 5 1600 AF için. Ayrıca hazır hız aşırtmak için Ryzen Master tarzı uygulamalar olabilir. Verimi düşük olsa da istediğini verir. CPB de aslında yeterli ama heves yapmışsın.
CPB tam olarak nedir ve nereden kapatılıyor hocam?

@TLoTEvil

CPB tam olarak nedir ve nereden kapatılıyor hocam?
Core performance boost diye geçiyor. İşlemciye kendisi overclock yapıyor gibi düşünebilirsin. Hızı arttırıyor ve voltajı da arttırıyor ancak bunun önemli bir zararı var normalde. Gerekenden çok fazla voltaj veriyor. Temel hız ve artırılmış hız diye iki hız görmüşsündür, bunlar base clock ve boost clock.

Senin işlemcin için temel hız 3.2 ve artırılmış hız 3.6 yani overclock ile yapacağını yapıyor halihazırda ki bu yüzden sistem sorunsuz çalışabilmiş. Biz hız aşırtma yaptığımızda voltajı (farazi olarak) 1.168 veriyorsak CPB ile anakart hızı 1.360 veriyor ve bu da sıcaklığın artmasına sebep oluyor. Böylece sen doğru şekilde hız aşırtırsan hızı 3.6'da sabitleyeceksin ve voltaj hep aynı olacak, bu da sıcaklığın artmadan hızlı çalışmasını sağlayacak.

Bir de CPB'i aştığımız hızlar var, genelde CPB'nin verdiği voltaj ile biz CPB'i geçecek hız aşırtmalar yapıyoruz. Örneğin senin işlemcin için CPB voltajı ile 4.0 yapanlar var. Bu yüzden hız aşırtma yapılacaksa kapatılmalı, sıcaklık sorunu yaşayan varsa günlük kullanımda da kapatabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı