R5 1600 GTX 1650S sistem toplama

Bütçe
4200

DarkBrown

Centipat
Merhabalar arkadaşlar, aşağıda belirteceğim sistem üzerinden 16 GB RAM'den kısıp 8 GB'ye düşürüp işlemcimi Ryzen 5 1600 12NM'den Ryzen 5 2600X ile değiştireceğim, RAM'in düşüklüğünden sıkıntılar yaşar mıyım sizce? Önerilerinizi, tavsiyelerinizi merak ediyorum.

AMD Ryzen 5 1600 12NM soket AM4 işlemci [Ryzen 5 2600X'e update olacak.]
ASUS B450M Dragon AMD B450 soket AM4 ATX Gaming anakart.
2 Adet × Adata XPG Gammix D30 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz CL16 kırmızı Gaming RAM [8GB Ram'e düşürülecek.]
ASUS phoenix PH-GTX1650S-O4G GeForce GTX 1650 Super 4 GB GDDR6 128Bit DX12 GAMING ekran kartı.
James Donkey JD240 le 240GB SSD disk.
Seagate Barracuda 1TB sabit disk.
LG 22MK400H-B 21.5' 1MS 75Hz Gaming monitor

Bence bütçe belirtirsen arkadaşlar daha iyisini toplayarak yardımcı olabilir. Şahsi tavsiyem RAM'den kısma. Ben o hataya düştüm bütçe darlığında daha sonra aldım ama alana kadar makine tam performans çalışmadı.

Öncelikle ssd’nizin sorunlu olduğunu söyleyenler var. Bir de eğer upgrade yapmayacaksanız r5 1600 size yeter. 2600x size hiçbir şey katmaz. Bir de anakartınızı da değiştirin. Hele ramden sakın kısmayın. Ryzen işlemcilerde çok şey değişir o 8GB Ram’i çıkarınca.

Bence bütçe belirtirsen arkadaşlar daha iyisini toplayarak yardımcı olabilir. Şahsi tavsiyem RAM'den kısma. Ben o hataya düştüm bütçe darlığında daha sonra aldım ama alana kadar makine tam performans çalışmadı.
Bütçeyi belirtmiştim zaten, 4200TL gibi bir bütçe mevcut.
Öncelikle ssd’nizin sorunlu olduğunu söyleyenler var. Bir de eğer upgrade yapmayacaksanız r5 1600 size yeter. 2600x size hiçbir şey katmaz. Bir de anakartınızı da değiştirin. Hele ramden sakın kısmayın. Ryzen işlemcilerde çok şey değişir o 8GB Ram’i çıkarınca.
Ben baktım fakat 1600 12nm vs 2600x benchmark testlerini bulamadım, çok bir FPS kaybı yaşatır mı bana acaba? Ayrıcalık olarak 1600 3.2ghZ ile çalışıyor 2600x 3.9ghZ ile çalışıyor o kafamı oldukça kurcaladı. Bir de son olarak ana kart bence oldukça güzel çoğu FP ürünlerinde bu tercih edilir fabrika çıkışı OverClock'lu bir şekilde bize geliyor B450.

Not: Arkadaşlar sistem elimdeki sistem değil sadece sistemi bu şekilde almayı planlıyorum yani daha henüz satın almadım, ne şekilde almam gerektiğini soruyorum sizlere.

Bütçeyi belirtmiştim zaten, 4200TL gibi bir bütçe mevcut.

Ben baktım fakat 1600 12nm vs 2600x benchmark testlerini bulamadım, çok bir FPS kaybı yaşatır mı bana acaba? Ayrıcalık olarak 1600 3.2ghZ ile çalışıyor 2600x 3.9ghZ ile çalışıyor o kafamı oldukça kurcaladı. Bir de son olarak ana kart bence oldukça güzel çoğu FP ürünlerinde bu tercih edilir fabrika çıkışı OverClock'lu bir şekilde bize geliyor B450.

Not: Arkadaşlar sistem elimdeki sistem değil sadece sistemi bu şekilde almayı planlıyorum yani daha henüz satın almadım, ne şekilde almam gerektiğini soruyorum sizlere.
Dostum 2600x hakkında şunu söyleyeyim sana: eğer upgrade yapıcam ben atıyorum 1-1.5 sene sonra rtx2060 alıcam diyorsan 2600x al ama ben bunu 5-6 sene hiç değiştirmeden kullanıcam felan diyorsan 1600 senin işini rahatlıkla görür. O 3.2’ye takılma. Oc yaparsın performans yetersiz gelirse olur biter. Bir kere şu kesin ramini single channel yaptığın an zaten kafadan fps’in %30unu felan sil. Kaldı ki 8GB ram intel sistemde bile yetersiz. 1600 den 2600x e geçtiğinde kazanacağın FPS zaten lüks olur. Şu an oyunları 1080p’de yüksek ayarlarda akıcı oynarsın 1600 ile. Ama rami tek kanal yaptığında kaybettiğin fps senin bütün ayarları otomatik mediuma düşürmen demek bazı oyunlarda. Ha benim şu an param yok ama 2 aya param olucak, sistemi de yükseltirim belki veya alacağım 10-15 FPS benim için çok önemli diyorsan o zaman bir müddet tek ramle gez sonra al. Ayrıca 2600x ile 2600 arasındaki fark soğutucusu sadece. Soğutucusunun farklı olma sebebi de 2600x in OC yapılmış 2600 olması.Aradaki fiyat farkına göre ramini de bozmama şansın varsa bunu değerlendirebilirsin. Tüm bunlar ışığında seçimini yap dostum.

Verilen öneriler doğrultusunda RAM'i kısmayıp yani dual channel yapıp sisteme de Ryzen 5 1600 12nm ile devam edeceğim yönünde kararlaştırdım. Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ediyorum, iyi günler diliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı