R5 1600 işlemci kullanımı %0'a düşüyor

Sheamus

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, açık programların işlemci kullanımı anlık olarak %0'a düşüyor. Sadece oyun değil bütün her şey. Düz hiçbir oyunda vs. değilken bile sistemde anlık olarak gidiyor ve 10 20 saniye sonra düzeliyor. Daha önce de böyleydi format atmıştım fakat bugün yine olmaya başladı.
  • CPU: R5 1600
  • GPU: MSI Armor RX 590
  • PSU: Gigabyte P650B 650W
  • RAM: Apacer Panther 8GB DDR4 3000Mhz
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H
Sistemim ve oynadığım oyunlar SSD'ye yüklü. Harddiskim biraz eski ve kullanmadığım programlar vs. var. Bazı denediğim şeyler:
  • BIOS'u en son sürüme getirdim.
  • Ekran kartı driveri en son sürüme getirdim, İşlemci için Ryzen Master kurdum.
  • AMD Chipset driverini kurdum.
  • Format attım.
  • Windows sürümü 1909'dan 2004'e yükseltildi.
  • Ram test edildi.
  • Çift monitör kullanıyorum, bunun bir tanesini çıkartıp denedim.
  • İşlemciyi Benchmark testine soktum, Sıcaklık oyunlarda iken 50-55 derece, Benchmark testinde 64 derece, Düz masaüstünde 35-45 derece arası değişmekte.
Bu yazıyı yazarken bile Google Chrome dondu. Diğer ekranda BDO açık ve onda bir kasma vs. olmadı. Acaba sorunum çift monitör kullanmakla alakalı mı diyeceğim fakat tek monitördede test ettim. Sorunum tam olarak şöyle gerçekleşiyor:

Bir anda kullandığım programın işlemci kullanımı %0'a düşüyor eğer başka programa geçersem o da kasmaya başlıyor ve o da gidiyor. Mouse'u kıpırdatmayıp beklediğim zaman diğer uygulamalara bir şey olmuyor.

Normal sıkıntısız oynarken:

https://i.imgyukle.com/2020/05/12/rlv8kc.jpg

Sistem donduğu zaman:

https://i.imgyukle.com/2020/05/12/rlvsXU.jpg

MSI Afterburner'dan kısa bir kesit:

3.png

SSD Testleri:

4.png

5.png

6.png

HDD Testleri:

7.png

Vdeo:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun bazen ortaya çıkıyor, 5-6 saat bir şey yokken bir anda olmaya başlıyor ve sorun devam ediyor. Sorunum yaklaşık olarak 1,5 2 haftadır devam etmekte.

Son düzenleyen: Moderatör:
Orada PSU testi de vardi OCCT'de eger ekran karti ve işlemciyi beslediyse o testte sorun olmaz ama denemenizde fayda var.
Aynen full yükte test ettimde sıkıntı yoktu, yarın ilk işim RAM testi yapmak olucak :D Gece kafasıyla yanlış birşey yapmak istemedim.
edit: RAM testindede bir sonuç çıkmadı...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı