R5 2600 sistemde CPU ve GPU kullanımı %0'a düşüyor

Rea11

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, herkese iyi günler. Size sorunu anlatabileceğim en basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Arkadaşlar şimdi oyundayım mesela bir anlık FPS drop yiyorum oyun 2 saniyelik tamamen gidiyor görüntü geldiğinde TP atmış gibi oluyorum. MSI Afterburner üzerinden baktığımda değerler şu şekilde oluyor. Görsel paylaşacağım fakat stabil olmadığı için aralıkları söylesem daha iyi olur diye düşünüyorum.

İşlemci kullanımı %60 civarı.
İşlemci sıcaklığı 52 derece.
Ekran kartı kullanımı %45 - 60 arası fakat 2 saniyede bir drop girdiği için kesin bir bilgi veremiyorum.
Ekran kartı sıcaklığı 50 derece.

Sistem
ASUS ROG STRIX RX 570 4 GB.
Ryzen 5 2600 12 çekirdek işlemci.
8 GB RAM.
480GB SSD.
550W PSU.
B450M k anakart.

MSI Afterburner üzerinden baktığımda bu drop yaşandığı an ekran kartı ve işlemci kullanımı %0'a çakılıyor tekrar eski haline geliyor fakat tam geldiğinde yine 0'a düşüyor yani 2 saniyede bir 0'a düşüyor ve bu sırada FPS düşmesi giriyor. Bir de Afterburner hatası mı sistem hatası mı bilmiyorum işlemcimin 12 çekirdeğinden sadece 2 tanesini kullanıyor SS'te de göreceksiniz zaten acaba bu yüzden olabilir mi? Yani çok araştırdım her şeyi denedim hiçbir sonuca varamadım. Stress testi yaptım. Edindiğim bilgiler ısıdan kaynaklı olmadığı çünkü Witcher'da bile en fazla 60 derece oluyor orada da drop yiyordum. RAM yüzünden olabileceğini düşünüyorum birkaç yerde PSU dediler ama nasıl etkileyebilir bilmiyorum. Gerçekten deneyebileceğim her şeyi denedim. Ama anlayamadım size sunuyorum belki yardımcı olabilecek birileri çıkar diye. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• technopat yardım.png
    technopat yardım.png
    242,4 KB · Görüntüleme: 34
CrystalDiskMark ile okuma yazma hızlarına ve sağlık değerlerine bakar mısınız?
Bakıp geri dönüş yapacağım.
CrystalDiskMark ile okuma yazma hızlarına ve sağlık değerlerine bakar mısınız?
Sağlık durumuna CrystalDiskİnfo'dan baktım hocam hız testleri de gördüğün gibi üstteki oyun kapalıyken alttaki açık iken bu şekilde.

Dosya Ekleri

• diskinfo sağlık durumu.png
    diskinfo sağlık durumu.png
    44 KB · Görüntüleme: 29
  • ssd hız testi.png
    ssd hız testi.png
    41,1 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Bakıp geri dönüş yapacağım.

Sağlık durumuna CrystalDiskInfo'dan baktım hocam hız testleri de gördüğün gibi üstteki oyun kapalıyken alttaki açık iken bu şekilde.

Hocamın sağlığı düşmüş kronik sorunları olan bir model ben size tamamen bu yüzden diyemem benim sorunum HDD'den SSD'ye geçince düzelmişti @kino hocam sizde bir bakar mısınız?

Hocamın sağlığı düşmüş kronik sorunları olan bir model ben size tamamen bu yüzden diyemem benim sorunum HDD'den SSD'ye geçince düzelmişti @kino hocam sizde bir bakar mısınız?

İşte çok araştırdım RAM çözdü diyen var SSD var PSU bile var ama hepsini yenileyemem üzgünüm sorunun hepsinde olduğunu düşünmüyorum kesin parçayı bulsam değiştireceğim ama şu anlık hiçbir şey bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı