R5 1600 nasıl OC yapılır?

Samet B

Hectopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws V 8 GB siyah 3200MHz DDR4 CL16x2.
Ekran kartı
INNO3D GTX1650 Super Twin X2 4 GB 128bit GDDR6.
Anakart
MSI B450M-A Pro Max 4133MHz (OC) DDR4 AM4 mATX.
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 AF 3.2GHz 16MB 12nm.
Herkese iyi akşamlar. İşlemcimin performansını arttırmak için OC yapmak istiyorum. Nereden ve nasıl yapabilirim?
BIOS'tan baktıgımda 3.20 GHz de çalıştığını gördüm, en fazla kaça çıkartabilirim? Stok soğutucu var boşta 40 derecede çalışıyor yük altında 60'larda.
Sistemim:

AMD Ryzen 5 1600 AF 3.2GHz 16MB 12nm.

MSI B450M-A Pro Max 4133MHz (OC) DDR4 AM4 mATX.

INNO3D GTX1650 Super Twin X2 4 GB 128bit GDDR6.

G.Skill Ripjaws V 8 GB siyah 3200MHz DDR4 CL16X2.

Ryzen Master programı ile yapabilirsin. 1600 AF modeline 2600 ile aynı diyorlardı. Ben mesela 1.175 v ile 3850 MHz hızda harcadığı güç ve verdiği performans olarak verimli bir değer yakaladım.

Hocam Ryzen Master programına girdim ama çok detaylı bir arayüzle karşılaştım. Hiçbir şey anlamadım desem yeridir.

Senin silikon iyiymiş baya fakat BIOS üzerinden yapmak daha sağlıklı bence.
Benim silikon tırt ya. Ortalamanın altında kalıyor bence. BIOS'tan yapınca açıp test etme falan uğraşmak gerekiyor ya. Ryzen Master ile daha kolayıma geliyor. Normalde zaten Boost kapalı 3.4 GHz'de kullanıyorum. Oyuna girerken açıyorum programı OC profiline alıyorum.
Hocam Ryzen Master programına girdim ama çok detaylı bir arayüzle karşılaştım. Hiçbir şey anlamadım desem yeridir.
Aslında çok kolay ya. Benim kullandığım sürüm eski olabilir belki. Ama işlemler benzer. All Cores yazısını aktif etmeniz gerek. Daha sonra önce bir voltaj değeri girin. Benim önerim sıcaklığın fazla yüksek olmaması için 1.2 gibi bir değer. Bunu uygula deyin. Daha sonra MHz'leri artırın yavaş yavaş. MHz'nin tüm çekirdeklerde aynı arttığından emin olun (all cores işaretlenmesinin yapıldığından yani) 3500 MHz falan düşük bir değer deneyin mesela önce. Cinebench testi yapın. Bilgisayar kapanmadıysa testte bu sefer 3550 MHz yapın. Kapanmazsa 3600 yapın. yine kapanmazsa 3650 yapın. Kapanırsa 3625 deneyin. Yine kapanırsa mesela 3600 sizin 1.2 Volt için sınır değeriniz oluyor. Daha yüksek değerler için voltajı artıracaksınız.
1712006173817.png

YT'den birkaç video izleyin fikir sahibi olursunuz. Anakartınızın UI bilmediğimden bir şey diyemem.

Teşekkür ederim bakacağım gelişmeleri aktarırım.

Benim silikon tırt ya. Ortalamanın altında kalıyor bence. BIOS'tan yapınca açıp test etme falan uğraşmak gerekiyor ya. Ryzen Master ile daha kolayıma geliyor. Normalde zaten Boost kapalı 3.4 GHz'de kullanıyorum. Oyuna girerken açıyorum programı OC profiline alıyorum.

Aslında çok kolay ya. Benim kullandığım sürüm eski olabilir belki. Ama işlemler benzer. All cores yazısını aktif etmeniz gerek. Daha sonra önce bir voltaj değeri girin. Benim önerim sıcaklığın fazla yüksek olmaması için 1.2 gibi bir değer. Bunu uygula deyin. Daha sonra MHz'leri artırın yavaş yavaş. MHz'nin tüm çekirdeklerde aynı arttığından emin olun (all cores işaretlenmesinin yapıldığından yani) 3500 MHz falan düşük bir değer deneyin mesela önce. Cinebench testi yapın. Bilgisayar kapanmadıysa testte bu sefer 3550 MHz yapın. Kapanmazsa 3600 yapın. Yine kapanmazsa 3650 yapın. Kapanırsa 3625 deneyin. Yine kapanırsa mesela 3600 sizin 1.2 volt için sınır değeriniz oluyor. Daha yüksek değerler için voltajı artıracaksınız.
Eki Görüntüle 2156848

Dediğiniz şeyleri uyguladım. 1.2 voltta 3600 MHz'ye kadar gidebildim ve sıcaklık 70'lerde seyrediyor testlerde. Teşekkür ederim hocam denemelere devam ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı