R5 1600 Ne kadar daha gider?

Rustyn

Hectopat
R5 1600 işlemci sizce daha ne kadar güncelliğini sürdürür. Günümüz oyunları değil de daha çok ilerleyen senelerde ne gibi bir performans sergiler? Görüşlerinizi almak için böyle bir konu açtım. Düşünceleriniz nelerdir?

Performansından beklentinize göre değişir. Hala 10 yıllık işlemcileri kullananlar var ve yeni oyunlarda dahi iyi performanslar alabiliyorlar. R5 1600'ün ömrü uzun olacaktır, çekirdek sayısı gelecekte çok önemli olacak.

Mantıklı bir ekran kartı yükseltmesiyle uzun süre götürür diye düşünüyorum. Ama gidip piyasadaki en güçlü kartlardan birini takarsan darboğaza uğrar, besleyemez. Hele ki daha düşük çözünürlükte daha yüksek FPS alma gibi hayalin varsa o iş de olmaz bu işlemciyle. Bu saydığım iki durum için Ryzen 5 3600 alınmalı minimum. Hanı baştan söyleyeyim de, ona göre hareket et.

Ben ortalama bir kullanıcı için 4-5 yıl daha güncel oyunları rahat oynatır diye düşünüyorum, teknolojinin gelişme hızına bağlı elbette, işlemcilerde bir çeşit teknoloji devrimi falan olmadığı sürece skylake ve ryzen 1.nesiller daha uzun bir süre götürür sizleri, overclock yapabilirseniz özellikle daha da rahatsınız.

(unutmadan ekliyim şu an i5 6600k kullanıyorum 4 çekirdekli, bana kıyasla ryzen 1600 kullananlar uzun vadede daha iyi performans alacaktır çekirdek sayısından. Artık devir çok çekirdekli, hyper-threading teknolojili işlemcilerin devri. Öyle 4C-4T devrinin sonu geldi. Şimdi intel düşünsün.)

Mantıklı bir ekran kartı yükseltmesiyle uzun süre götürür diye düşünüyorum. Ama gidip piyasadaki en güçlü kartlardan birini takarsan darboğaza uğrar, besleyemez. Hele ki daha düşük çözünürlükte daha yüksek FPS alma gibi hayalin varsa o iş de olmaz bu işlemciyle. Bu saydığım iki durum için Ryzen 5 3600 alınmalı minimum. Hanı baştan söyleyeyim de, ona göre hareket et.

Şimdi şöyle söyleyeyim. Normalde bu sene alacaktım ama virüs dolayısıyla çalıştığım otel geçici olarak kapandı. Ben de seneye diye düşünüyorum R5 1600 ve GTX 1650 Super gibi bir sistem düşünüyorum. Bütçem kısıtlı olduğu için böyle bir konu açtım. Yani R5 1600 ucuz bir işlemci ama daha ne kadar gider kafasında bir konu.

Edit: Hayatım boyunca AAA oyunlarının hiçbirini 60 FPS oynayamadım. Düşük FPS lere alışığım yani normal ayarlarda bi 60 FPS alsam bana yeter de artar.

Şimdi şöyle söyleyeyim. Normalde bu sene alacaktım ama virüs dolayısıyla çalıştığım otel geçici olarak kapandı. Ben de seneye diye düşünüyorum R5 1600 ve GTX 1650 Super gibi bir sistem düşünüyorum. Bütçem kısıtlı olduğu için böyle bir konu açtım. Yani R5 1600 ucuz bir işlemci ama daha ne kadar gider kafasında bir konu.

Edit: Hayatım boyunca AAA oyunlarının hiçbirini 60 FPS oynayamadım. Düşük FPS lere alışığım yani normal ayarlarda bi 60 FPS alsam bana yeter de artar.
1 yıl içerisinde daha iyi bir sistem alabilirsiniz, 1650S'den eser kalmaz.

O zaman işini görür rahatlıkla. Ama seneye bu bileşenler emekliye ayrılabilir. Yerine daha performanslı ve onun gibi hesaplı ürün gelirse şayet. Şimdiden hayal kurmak pek mantıklı değil yani :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı