R5 1600 RX 570 bilgisayar aniden kapandı ve açılmıyor

Hilmi0972

Hectopat
Merhabalar iyi günler
Bilgisayarım son 1-2 aydır masaüstündeyken ya da Google'da gezerken donup ekran gidiyordu kasa açık kalıyor çalışmaya devam ediyor ama ekran gidiyor ve reset atmadan gelmiyordu
Bugün de garip bir şey oldu açtım bilgisayarı oyuna girdim oyuna girince ekranın belirli bölgeleri renkli bir şekilde yanıp sönüyor su sonra oyunu kapattım masaüstüne geldim düzeldi ama masaüstündeyken tekrar her zamanki gibi döndü ve kapandı bu sefer reset atıp başlatmaya çalışınca ( Report and select proper Boot device or ınsert bood media in selected Boot device and press a Key ) hatası verdi.
He bir de sistemi alalı 4 ay kadar bir süre oldu ama içinde bir M.2 SSD bir HDD var M.2 SSD diğer parçalarla birlikte yani yeni aldık ama normal HDD benim bundan önceki sistemimden alıp takmıştım diğer sistemi mi de 3.5 sene kadar kullandım.
Sistem şu şekilde
•Ryzen 5 1600 işlemci
•RX 570 ITX Pulse 8 GB ekran kartı
•HyperX 3200MHz 8 GB DDR4 RAM
•Gigabyte A320 anakart
•Adata M.2 SSD 128 GB
•Seagte 1TB HDD (Eski bilgisayarımdan)
•High Power 600W 80+bronz Power

İşletim sisteminiz SSD'ye kurulu değil mi?
Evet SSD kurulu HDD yi çıkardım SSD le çalıştırdım ama yine aynı hatayı verdi
Bundan mı emin değilim ama yaptığınızın hata olduğu kesin.
Nasıl Ryzen 5 1600 ile anakartım uyumlu değilmi ki anlamadım
Sürekli reset atıyorsa eskiden güç kaynağında problem olabilir belki.
Güç kaynağım eski değil ki yeni sadece bilgisayar dondugu zaman üstte belirttiğim sorun olduğu zaman reset atmak zorunda kalıyordum
BIOS'a girerek Boot device olarak Windows'u kurduğunuz depolamayı seçtiğinizden emin olun.
Girdim baktım ilk HDD seçtim sonra SSD seçtim ama ikisinde de çalışmadı acaba HDD bozuldu diye mi çalışmıyor dedim ve HDD söktüm SSD seçtim ama yine aynı hatayı almış

BIOS'a girerek Boot device olarak Windows'u kurduğunuz depolamayı seçtiğinizden emin olun.
AMD'nin RX serisi ekran kartların genel arızası Driver'lar güncel mi Driver ile alakalıda olabilir ve BIOS güncel mi?
Driver güncel BIOS da güncel
İnşallah ekran kartında sorun yoktur zar zor aldım sistemi zaten Yeni

Son düzenleme:
@clark kent Ne AMD kartmış arkadaş? İyice gömdün bir dayanağın var mı acaba çok merak ediyorum ya.

@Hilmi0972 Dostum UEFI Windows 10 kurulumu yaptıysan 1. sıraya "Windows Boot Manager" yazanı çıkartır mısın?

Aynı sorunu bende yaşadım çünkü RX 470 vardı kartı değiştirince sorunum çözüldü bir deneyin görün derim

Geri
Yukarı