R5 1600 RX 580 yüksek FPS'de kasma sorunu

browncwby

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Google'da dönüp dolaşmadığım forum kalmadı. Yüzlerce insan bu durumdan muzdarip ama hiç kimsenin de sorunu çözülmemiş. Tüm incelediğim konular yarıda kalıp unutulmuş. Öncesinde de buraya bu konuyu açtım ama benle kavga ettiler. Yok senin gözlerin bozuk yok o model monitörün görüntü verdiğine şükret gibi saçma sapan bilgisiz cahillerin mesajlarına kaldım. Öncelikle şu soruya cevap verin. Bir oyun 50 FPS civarı problemsiz oynanabilir mi? Evet diyorsanız işte ben oynayamıyorum. Bakın ince ayrıntıyı fark etmelisiniz. Kasma hissiyatı değil benim ki. Bildiğiniz buram buram kasıyor. 50 FPS yazıp 10 FPS oynatıyor. Ancak 60 FPS'i geçti mi problem olmuyor. Sistem zaten 4 aylık. İçinde çar çöp yok. MSI Afterburner'dan hep bileşen değerlerini izledim. Anormal bir şey yok. V-Sync kapalı açık hiç fark etmedi. BIOS güncelledim değişmedi. Televizyona bağladım bir şey değişmedi. 60 FPS üstü akıcı. 1 FPS aşağısı rezalet ötesi.

İşlemci: Ryzen 1600.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: 16 GB (2x8)Corsair 3200MHz.
Ekran K. : MSI RX570 4 GB.
SSD: Adata 480GB.
Kasa: Corsair Spec Delta 550W 80+

Şimdiden SSD'ye "kardeşim o SSD kronik sorunlu. " Diye laf yapacakları seziyorum. Peşin cevap vereyim. Sağlık testi yaptım sıkıntısı yok. Okuma yazma değerlerini kontrol ettim uzun süre boyunca stabil. 60FPS üstünde sıkıntı çıkarmayan SSD, 60 aşağısında neden saçmalasın değil mi?

75Hz ise 60 Hz in altında kasma hissi normal. Bak ben de 144Hz monitöre sahibim 80FPS altına indiği anda sanki 30-40 FPS oynuyormuşum gibi oluyor.
Az çok anlatmak istediğinizi anlıyorum lakin bu hisden de öte bir şey. Yani sanki bilgisayarım 60 FPS'den 1 kare aşağısına oyun oynanmamaya kodlanmış gibi. Hani hissiyat olsa tahammül edersin ama ben de mümkün değil. Telefonla videoya çekip atıcaktım ama telefonla da belli olmuyor nedense.
Şöyle ifade edeyim. Mesela FPS 54'te olsun. Mouse'u çevirirken takıla takıla çevriliyor.

Her oyunda oluyor mu bu kasma sorunu? Sistemi aldığınızdan beri kasıyor mu yoksa yeni mi başladı?
Sistemi aldığımdan beri bu şekilde. Her oyunda oluyor.
Radeon ayarlarından Giriş gecikmesini ve Anti-Lag 'ı kapatıp deneyin.
Tamam deneyince yazacağım
AIDA64 ile sırasıyla gpu cpu test edip sonuçları yazar mısın?
Adsız.jpg

Radeon ayarlarından Giriş gecikmesini ve Anti-Lag 'ı kapatıp deneyin.
Radeon denetim masasında nerden kapatılıyor bulamadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı