R5 1600 sistem kilitleniyor ve mavi ekran veriyor

Muhammedth

Femtopat
Merhabalar, 3 ay kadar önce bir sistem topladim:
AMD Ryzen 5 1600 six Core Processor 3.20GHz.
8 GB RAM.
Radeon RX 570 series ekran karti.
600 Watt PSU.

Ilk baslarda hicbir sorun olmadan çalışan bilgisayar son 1-2 aydir LoL oynarken olsun, DotA2 oynarken olsun oyundayken (arayüzde bile) kilitleniyor. Bu kilitlenme bazen geçiyor, toparliyor kendini bilgisayar. Tabii bir sonraki kilitlenmeye kadar ki bu da maksimum 15 saniye içinde oluyor. Bazen toparlayamiyor ve mavi ekran hatasi çıkıyor. Bu mavi ekran hatalarınin kodlari da bazen degisiklik gosteriyor. Siz sormadan soyleyeyim, ekran karti ve islemcimin ısıları gayet normal: oyundayken 50 derece islemci, 40 derece ekran karti. Islemci darbogazda degil. Ekran karti driverı güncel. Monitör güncel. Kasanın içi temiz islemci veya ekran karti faniyla ilgili bir sorun yok. Power Supply da yeterlidir diye düşünüyorum. Belirtmem gereken son bir şey: Ryzen Master'da EDC (CPU) %99 görünüyor. Bunu dengeli moda alip dusurdum, FPS'im düştü ama donmalar halen devam ediyor. Kafayi yemek uzereyim. Gunlerdir yazmadigim yazi, aramadigim konu kalmadi. Lutfen yardim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yandex disk ve Onedrive kaldırın çok lazım değilse.
İlk olarak rapora göre Ekran kartı, Windows ve diskinde sorun olduğu gözüküyor. İlk olarak disk sorununu çözün farklı slota mı takarsınız garantiye mi gönderirsiniz bilemem. Sonrası gereksiz şeyleri kurmadan Windows'u formatlayın 1909 ile ve GPU sürücünüzü yükleyin.
XMP açık kapatın demediysem default yapın.

Geri
Yukarı