R5 1600 sistem kilitleniyor ve mavi ekran veriyor

Muhammedth

Femtopat
Merhabalar, 3 ay kadar önce bir sistem topladim:
AMD Ryzen 5 1600 six Core Processor 3.20GHz.
8 GB RAM.
Radeon RX 570 series ekran karti.
600 Watt PSU.

Ilk baslarda hicbir sorun olmadan çalışan bilgisayar son 1-2 aydir LoL oynarken olsun, DotA2 oynarken olsun oyundayken (arayüzde bile) kilitleniyor. Bu kilitlenme bazen geçiyor, toparliyor kendini bilgisayar. Tabii bir sonraki kilitlenmeye kadar ki bu da maksimum 15 saniye içinde oluyor. Bazen toparlayamiyor ve mavi ekran hatasi çıkıyor. Bu mavi ekran hatalarınin kodlari da bazen degisiklik gosteriyor. Siz sormadan soyleyeyim, ekran karti ve islemcimin ısıları gayet normal: oyundayken 50 derece islemci, 40 derece ekran karti. Islemci darbogazda degil. Ekran karti driverı güncel. Monitör güncel. Kasanın içi temiz islemci veya ekran karti faniyla ilgili bir sorun yok. Power Supply da yeterlidir diye düşünüyorum. Belirtmem gereken son bir şey: Ryzen Master'da EDC (CPU) %99 görünüyor. Bunu dengeli moda alip dusurdum, FPS'im düştü ama donmalar halen devam ediyor. Kafayi yemek uzereyim. Gunlerdir yazmadigim yazi, aramadigim konu kalmadi. Lutfen yardim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam zaten yeni yeni başladım analiz etmeye. :) Technopat videosunda ntkrnlmp.exe genellikle bellek hatası olduğunda karşıma çıkıyor diyordu oradan yola çıktım demek ki her zaman değilmiş.

Son düzenleme:
BIOS güncel değil güncelleyin.

SteelSeries sürücülerin güncel değilse güncelle, güncel ise kaldırın.
DDU rehberine göre anlatımı uygulayıp güncel GPU sürücünüzü yükleyin.

Anladım BIOS'u güncelleyeceğim hemen fakat DDU rehberine göre anlatımı uygulayıp GPU sürücünüzü yükleyin kısmını anlamadım. Bu ekran kartım güncel değil anlamına mı geliyor?
BIOS güncel değil güncelleyin.

SteelSeries sürücülerin güncel değilse güncelle, güncel ise kaldırın.
DDU rehberine göre anlatımı uygulayıp güncel GPU sürücünüzü yükleyin.

BIOS'u güncelledim sorun devam ediyor hocam GPU sürücüm AMD Radeon uygulamasında güncel görünüyor ne demek istediğinizzi anlamadım hocam

Son düzenleme:
Google araması yapamıyorsunuz anlaşılan.
Uygulayın yukarıda dediğime göre uygulayın.

Google araması yapamıyorsunuz anlaşılan.
Uygulayın yukarıda dediğime göre uygulayın.

DDU ile ekran kartını kaldırıp yeniden kurdum BIOS'u güncelledim DotA2'ye girdim ve daha arayüzde kilitleniyor PC halen. Dediğiniz her şeyi yaptım başka bir öneriniz var mıdır acaba?
hatta dotadayken kilitlenmeler arasında bi boşluk bulup alt tab yapınca tarayıcımdaki sekmeler yanıt vermiyor bazen bir şeyler oluyor zorlanıyor gibi.

Kilitlenmek ayrı bir şey. Mavi ekran veriyorsa güncel dosyaları paylaşırsınız. Steeelseries dediğimi de yaptıysan paylaş.

Bilgisayar kilitleniyor genel olarak en başta da belirttigim gibi fakat bazen bu kilitlenmeyi aşamıyor ve mavi ekran veriyor. Bazen de düzeliyor ve sonra hemen tekrar kilitleniyor. Bazen de kilitlenme uzun sürüyor mavi ekran bile vermiyor reset atıyorum PC'ye. Durum tamamen bu. Dediklerinizi yaptığımdan beri mavi ekran vermedi kilitlenmeler sonucu, kilitlenmeler kisa surenin ardindan geciyor ve en ufak bir arayüz geçişinde tekrar kilitleniyor.
steelseries engine'i de kaldırdım bilgisayardan sorun devam ediyor.

Son düzenleme:
Bunu da uygulayın. Güç profillerini kontrol edin yüksekte ise dengeliye alın.

bu arada işlemcisi benimle aynı olan arkadaşım da dota oynuyor ekran kartlarımız yakın kalitede onda böyle bir sorun yok. Gpu kullanımıyla ilgili aklımı kurcayalan bi durum da var. Oyundayken gpu kullanımı %0 oluyor bazen 1 3 5 gibi rakamlar sonra %90 100 sonra tekrar 0. Bu durumla alakalı olacağını düşünebilirsiniz diye söyleyeyim dedim.
Bunu da uygulayın. Güç profillerini kontrol edin yüksekte ise dengeliye alın.
dengeliye aldım edc cpu düştü en son dediğiniz şeyi de uyguladım olmuyor olmuyor. Tek ümidim GPU ile ilgili belirteceğiniz fikriniz kaldı şu an.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı