R5 1600 sistemde darboğaz mı var?

• Konuyu başlatan yms
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 65
  • Görüntüleme 1B

yms

Hectopat
Merhaba, işlemcim Ryzen 5 1600 ve ekran kartı olarak birkaç ay önce 3050'ye geçtim.
Darboğaz olabileceğini bilmeme rağmen işemcimi değiştiririm diye takılmadım.
Bazı oyunlarda %100 GPU kullanımı ile iyi bir performans alırken bazılarında çok düşük kullanım alıyorum.
Örnek:

nvidia.png

Yukarıdaki görüntü Flight Simulator'a ait ancak Spider-Man oyunlarında da aynı şekilde oluyor.
Anlamadığım nokta CPU kullanımının da düşük olması.
Sizce bir sorun mu var yoksa normal mi?

Merhaba, işlemcim Ryzen 5 1600 ve ekran kartı olarak birkaç ay önce 3050'ye geçtim.
Darboğaz olabileceğini bilmeme rağmen işemcimi değiştiririm diye takılmadım.
Bazı oyunlarda %100 GPU kullanımı ile iyi bir performans alırken bazılarında çok düşük kullanım alıyorum.
Örnek:

Eki Görüntüle 1636957

Yukarıdaki görüntü Flight Simulator'a ait ancak Spider-Man oyunlarında da aynı şekilde oluyor.
Darboğaz az-orta var. İşlemcinizi R5 3600X yaparsanız daha iyi olur.

Eki Görüntüle 1636957

Mfs için normal diyebilirim aynı şekilde Spider-Man'de Ryzen 5 2600 ile benzer durum vardı. Geçen gün arkadaşın ekran kartını denerkende Ryzen 5 5600 ile Spider-Man'de benzer durum oluştu. Bu oyunlar tahminime göre daha çok işlemci ağırlıklı kalıyor özellikle mfs grafik ayarları yüzünden. İşlemciniz af mi düz 1600 mü?

İşlemcim düz Ryzen 5 1600 AF değil.

Anladım o zaman durum biraz daha normal sayılır hocam. Sisteminizi detaylı yazar mısınız? XMP açık değilse biraz onunda etkisi olur. İşlemci olarak almayı düşünüyorsanız Ryzen 5 5600 öneririm 2700'e kadar kampanyalı zamanlarda düşüyor.

Mfs için normal diyebilirim aynı şekilde Spider-Man'de Ryzen 5 2600 ile benzer durum vardı. Geçen gün arkadaşın ekran kartını denerkende Ryzen 5 5600 ile Spider-Man'de benzer durum oluştu. Bu oyunlar tahminime göre daha çok işlemci ağırlıklı kalıyor özellikle mfs grafik ayarları yüzünden. İşlemciniz af mi düz 1600 mü?
İşemcim af değil. Ryzen 5 1600

İşlemcim düz Ryzen 5 1600 af değil

İşlemci kullanımı düşük darboğaz olduğunu nasıl anladınız?
Sorunda o zaten. RTX 3050'yi besleyecek kadar güçlü bir işlemci değil ve Technopat'taki diğer kullananlar da kastığını ve geneli R5 3600 alıp sorunun düzeldiğini belirtti. Ayriyetten RAM takviyesi yaparsanız performansın artacağını düşünüyorum.

Anladım o zaman durum biraz daha normal sayılır hocam. Sisteminizi detaylı yazar mısınız? XMP açık değilse biraz onunda etkisi olur. İşlemci olarak almayı düşünüyorsanız Ryzen 5 5600 öneririm 2700'e kadar kampanyalı zamanlarda düşüyor.
Asus A320m
ryzen5 1600
pny xlr8 16gb
Gigabyte 3050

Sorunda o zaten. RTX 3050'yi besleyecek kadar güçlü bir işlemci değil ve Technopat'taki diğer kullananlar da kastığını ve geneli R5 3600 alıp sorunun düzeldiğini belirtti. Ayrıyeten RAM takviyesi yaparsanız performansın artacağını düşünüyorum.

Hocam bu zamanda 3600 almak çok mantıklı değil Ryzen 5 5600 ile aralarında çok fiyat farkı yok ama çok performans farkı olan işlemciler. Ayrıca RAM 2x8 16 ise bence RAM arttırmak yerine işlemci arttırması daha mantıklı olur.

ASUS A320M.
Ryzen 5 1600.
PNY XLR8 16 GB.
Gigabyte 3050.

2x8 mi tek modül mü?

Geri
Yukarı