R5 1600 stok fan yerinden çıkmıyor

decoupler

Hectopat
Herkese merhaba,

4 yıldır kullandığım Ryzen 5 1600 işlemcimin termal macununu değiştirmek istiyorum ancak stok fanin ayaklarını sökmeme rağmen yerinden kıpırdamıyor. Işlemcinin tamamen gelmesinden korktuğum için yukarı da çekemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

4 sene uzun bir sure, muhtemelen kupkuru olmustur islemcinin tabakasi. Yukaridaki arkadasin dedigi gibi gücü yukari dogru cikartmak yerine saga sola oynatmak icin uygulayin.Ne cok narin ne de cok sert.

Eğer görebiliyorsanız bir bıçak yardımı ile işlemci fan arasını yavaş yavaş açmayı deneyebilirsin.
4 sene uzun bir sure, muhtemelen kupkuru olmustur islemcinin tabakasi. Yukaridaki arkadasin dedigi gibi gücü yukari dogru cikartmak yerine saga sola oynatmak icin uygulayin.Ne cok narin ne de cok sert.
Durum tam olarak şöyle. Yarım saattir tüm gücümü kullanmama rağmen gelmedi. Siz bir sorun görebiliyor musunuz

Dosya Ekleri

• 20230503_173317.jpg
    20230503_173317.jpg
    211,6 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230503_173309.jpg
    20230503_173309.jpg
    121,6 KB · Görüntüleme: 18
SSD tarafından bir bıçak ile girebiliyor musun? Aklımda bir kaç yöntem var ancak mümkün mü donanıma zarar verir mi bilmiyorum. Eğer açabiliyorsanız işlemci yuva mandalını açıp söktükten sonra tekrar dediğim gibi ya bıçakla ya da fön ile ısıtarak çıkarmayı deneyebilirsin. Eğer mandalı açamıyorsan bu şekilde oraya doğru yakın-orta bir uzaklıktan fön ile ısıtıp deneyebilirsin tekrar.

SSD tarafından bir bıçak ile girebiliyor musun? Aklımda bir kaç yöntem var ancak mümkün mü donanıma zarar verir mi bilmiyorum. Eğer açabiliyorsanız işlemci yuva mandalını açıp söktükten sonra tekrar dediğim gibi ya bıçakla ya da fön ile ısıtarak çıkarmayı deneyebilirsin. Eğer mandalı açamıyorsan bu şekilde oraya doğru yakın-orta bir uzaklıktan fön ile ısıtıp deneyebilirsin tekrar.
Hayırlı uğurlu olsun komple geldi. Sağa sola oynatirken bir anda çıktı herhalde yukarıya güç uyguladım. Şimdi fandan ayırmaya bakacam.

Bir sorum olacak bu işlemcinin üzerindeki metal kısma bir şey olur mu. Işlemci inat etti gelmiyor. Fandan destek alıp halledicem.

Dosya Ekleri

• 20230503_174615.jpg
    20230503_174615.jpg
    223,7 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Yarın yeni kasa gelecek o zaman paylaşırım son durumu

Güncelleme

Sabahtan beri 24 pin kablosu girmemekte ısrar da etse sonunda çalıştı. Macun değişimi öncesi boşta 60 derece olan sıcaklık şuanda 30-35 arası değişiyor. Bunu da sıkıntı çıkmadan hallettik herkese teşekkürler.
PC'ye takdığınızda bir sıkıntı olmazsa yoktur. 😁
Olmaz. Ancak önce bıçak yardımı ile deneyin bence artık bu durumda.

Dosya Ekleri

• 20230504_163401.jpg
    20230504_163401.jpg
    87,5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Geri
Yukarı