R5 1600 ve 1650S sisteme PSU önerisi

Bütçe
4000
@aykutaslan fikirlerimizi sormuşsunuz ama bunu sorarken sadece kendi fikrinizi onaylama amaçlı sormuşsunuz. Size iyi olmadığını söylediğimizde kabullenmiyorsunuz.

Her neyse, yine de cevaplayacağım. RAM'leri 32 GB yapmak bu seviyede bir "oyun" bilgisayarı için gereksiz masraf olur. Onun yerine 3000 MHz+ 2x8 GB RAM almak daha mantıklı. 3000 ve üzeri olması önemli. Ayrıca bu O.C olmuyor onu da belirteyim.

Güç kaynağı olarak VS550 (2018)/ Cooler Master mwe white 550 V2 olabilir.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Kendimce bir şeyler düşündüm ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu öğrenmek için de burada sizlere soruyorum. Belki seçtiğim kelimelerden veya kurduğum cümlelerden yanlış anlaşılmış olabilirim. Ancak burayı geç keşfetmiş olmanını verdiği bir üzüntü de var açıkçası. Daha erken keşfetseydim daha doğru bilgilerle daha doğru bir sistem toplayabilirdim. @Lian La-Fey ve sizin gibi daha bilgili insanlar doğrultusunda oluşturmak daha iyi olurdu. Ancak ilerisi için belki birkaç dokunuş yapmak adına yine de buraya yazmak istedim ve güç kaynağı önerisi istedim. Elimdeki yeterli olur mu onu merak ettiğim için kaç Watt bir PSU kullanmam gerektiğini sordum. Keşke sistemi toplamadan önce burada sizlerle buluşsaydım. 🙂
Bir de çift kanal bellek olmasını özellikle belirtmişsiniz. 16 GB yeter fazlası gereksiz bu sistem için demişsiniz. 16 GB RAM'in yanına 4 GB aynı frekans değerinde ve aynı CL değerine sahip RAM taksam o şekilde çift kanala çevirsem bir yararı olur mu tek kanal olarak kullanmaktansa madem 32 GB çok fazla diyorsunuz? @FantastikTürk @Lian La-Fey.

Son düzenleme:
16+4 çift kanal olarak çalışmaz maalesef.
Önerim elinize geçen ürünün kutusunu açmadan ve bandrolüne zarar vermeden doğrudan iade etmeniz olur. Eğer yapmam diyorsanız size kalmış tabii.
Bana göre yapılması gereken ikinci bir 16 GB RAM'e para vermek yerine daha iyi bir SSD ve anakart veya SSD ve 1660S almak olur.

SSD'yi de yazdım çünkü özellikle 240 GB yazdığınıza göre muhtemelen kronik sorunlu BX500/SU650/SU630/TR200 serisi bir SSD almışsınız. Umarım bir sorun çıkmaz ama sorun çıkarma ihtimali çok yüksek SSD'ler bunlar. Bu yüzden aldığınız SSD'yi de iade edip yerine Samsung veya HyperX'in kaliteli bir modelini alırsınız.
RAM'ler aşırı pahalı olduğundan SSD'yi değiştiğinizde bile RAM'den bir miktar artan para olacağını düşünebiliriz. Bu durumda kalan parayla da en giriş seviyesi B450 anakart yerine biraz daha kaliteli B450 alabilirsiniz.

Ya da diğer seçenek paranın büyük kısmını ekran kartına verip 1660S alabilirsiniz. Aldığınız model 1650S Gaming X olduğuna göre "minimum" 1800 TL vermişsinizdir. Onun yerine ikinci RAM'den artan paranın 300 TL'sini buna verebilirsiniz :
Kalan paraya da yine aynı şekilde SSD'yi değiştirirsiniz.

SSD konusunda önerim 860 EVO 250 GB olur. Türkiye'de bulunan SATA SSD'ler arasında en kalitelilerden biri olduğunu anlatmama bile gerek yok. Yine de indirime denk getirirseniz HyperX Fury 3D de olabilir.

Bana göre en mantıklı seçenekler bunlar. Zira 1080P Ultra'da 16 GB RAM hayli hayli yetecektir. Bunun yetersiz geleceği bir oyun şu anda bu ayarlarda yok. "Oyun" bilgisayarı için yeterli.

Ayrıca RAM'leri iade ederseniz 2x8 minimum 3000 MHZ RAM almayı unutamayın. Ryzen işlemcilerde RAM'in frekansı önem arz ediyor çünkü.

Son düzenleme:
16+4 çift kanal olarak çalışmaz maalesef.
Önerim elinize geçen ürünün kutusunu açmadan ve bandrolüne zarar vermeden doğrudan iade etmeniz olur. Eğer yapmam diyorsanız size kalmış tabii.
Bana göre yapılması gereken ikinci bir 16 GB RAM'e para vermek yerine daha iyi bir SSD ve anakart veya SSD ve 1660S almak olur.

SSD'yi de yazdım çünkü özellikle 240 GB yazdığınıza göre muhtemelen kronik sorunlu BX500/SU650/SU630/TR200 serisi bir SSD almışsınız. Umarım bir sorun çıkmaz ama sorun çıkarma ihtimali çok yüksek SSD'ler bunlar. Bu yüzden aldığınız SSD'yi de iade edip yerine Samsung veya HyperX'in kaliteli bir modelini alırsınız.
RAM'ler aşırı pahalı olduğundan SSD'yi değiştiğinizde bile RAM'den bir miktar artan para olacağını düşünebiliriz. Bu durumda kalan parayla da en giriş seviyesi B450 anakart yerine biraz daha kaliteli B450 alabilirsiniz.

Ya da diğer seçenek paranın büyük kısmını ekran kartına verip 1660S alabilirsiniz. Aldığınız model 1650S Gaming X olduğuna göre "minimum" 1800 TL vermişsinizdir. Onun yerine ikinci RAM'den artan paranın 300 TL'sini buna verebilirsiniz :
Kalan paraya da yine aynı şekilde SSD'yi değiştirirsiniz.

SSD konusunda önerim 860 EVO 250 GB olur. Türkiye'de bulunan SATA SSD'ler arasında en kalitelilerden biri olduğunu anlatmama bile gerek yok. Yine de indirime denk getirirseniz HyperX Fury 3D de olabilir.

Bana göre en mantıklı seçenekler bunlar. Zira 1080P Ultra'da 16 GB RAM hayli hayli yetecektir. Bunun yetersiz geleceği bir oyun şu anda bu ayarlarda yok. "Oyun" bilgisayarı için yeterli.

Ayrıca RAM'leri iade ederseniz 2x8 minimum 3000 MHZ RAM almayı unutamayın. Ryzen işlemcilerde RAM'in frekansı önem arz ediyor çünkü.

Teşekkürler yardımların için dostum dikkate alacağım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı