R5 1600 ve RX 570 sistem verimli çalışmıyor

Uğur Ergin

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, merhaba.
Başlıkta da belirttiğim gibi sanki bilgisayarımda bir performans düşüklüğü, hantallık var ya da ben öyle hissediyorum.
Örneğin Opera tarayıcısını açtığımda açılıp yüklenmesi 10-15 saniye sürüyor ve pek memnun değilim açıkçası. Formatta çözüm olmadı.
İnternetten izlediğim performans videoları da keza öyle. Benimle aynı donanıma sahip kişilerden daha düşük FPS değerleri alıyorum.
Acaba donanımlarım artık ömrünü mü doldurdu yoksa yazılımsal bir problem mi var; nasıl anlayabilirim?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistemim:
Sapphire Pulse RX 570 4G.
Ryzen 5 1600.
Crucial 4 GB 2133MHz DDR X2.
Gigabyte A320M-S2H AMD A320 AM4 DDR4 3200MHz.
High Power 500W 80 + Bronze kırmızı fanlı güç kaynağı (HPE-500BR-A12s)
Seagate 3.5" 1 TB desktop HDD ST1000DM003 SATA 3.0 7200 RPM hard disk.
Seagate Barracuda 500 GB ST3500413as hard disk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, merhaba.
Başlıkta da belirttiğim gibi sanki bilgisayarımda bir performans düşüklüğü, hantallık var ya da ben öyle hissediyorum.
Örneğin Opera tarayıcısını açtığımda açılıp yüklenmesi 10-15 saniye sürüyor ve pek memnun değilim açıkçası. Formatta çözüm olmadı.
İnternetten izlediğim performans videoları da keza öyle. Benimle aynı donanıma sahip kişilerden daha düşük FPS değerleri alıyorum.
Acaba donanımlarım artık ömrünü mü doldurdu yoksa yazılımsal bir problem mi var; nasıl anlayabilirim?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistemim:
Sapphire Pulse RX 570 4G.
Ryzen 5 1600.
Crucial 4 GB 2133MHz DDR X2.
Gigabyte A320M-S2H AMD A320 AM4 DDR4 3200MHz.
High Power 500W 80 + Bronze kırmızı fanlı güç kaynağı (HPE-500BR-A12s)
Seagate 3.5" 1 TB desktop HDD ST1000DM003 SATA 3.0 7200 RPM hard disk.
Seagate Barracuda 500 GB ST3500413as hard disk.

Opera'nın geç açılması falan bariz hard disk kaynaklı.

Yeni gördüm X2`yi. SSD alın Opera`nın açılma sürelerini düşürmek istiyorsanız. Bütün güncel ekran kartı veya chipset driverlarını yükleyin. GA-A320M-S2H (Rev. 1.x) | Anakart | GIGABYTE buradan anakartınızın üzerinde Rev(...) parantez içinde yazan bir sayı olur ya da parantezsiz normal sayı olur ona bakın anakartınızın üzerinden ve güncel driverlarını indirin. Virüs kaynaklı bir şey olabilir mi yani indirdiniz mi? Sıcaklıklara baktınız mı oynarken hiç? BIOS güncel mi? https://www.amd.com/tr/support/prev...500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-570 buradan driverları yükleyin ama ilk olarak Display Driver Uninstaller (DDU) indirin sonra DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi burada en alttaki mavi yere tıklayıp oradaki ayarları yaparak güvenli modda kaldırıp yükleyin ekran kartı sürücüsünü.

4 GB RAM inanılmaz bir darboğaz yapar. İnternetten araştırın. 16 GB öneriyor artık. Bir de SSD öneririm artık size. O da daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.

Ondan da kaynaklanabilir lakin asıl sıkıntı frekanstan ziyade bellek miktarı bence.

2133le 3000'in arasında maximum 12 FPS fark var nasıl 4 GB RAM'den daha önemli olabilir ki ayrıca X2 yazıyor yani 4x2 olarak anladım ben.

Sıcaklık testi yapmadım ama bilgisayar açılır açılmaz oyuna girsem de sonuç aynı oluyor.
Çözülme ihtimali yüksek ama kesin değil. Sıcaklıklar da FPS sorununa sebep olabilir. Sıcaklıklar nasıl?
2133le 3000'in arasında maximum 12 FPS fark var nasıl 4 GB RAM'den daha önemli olabilir ki ayrıca X2 yazıyor yani 4x2 olarak anladım ben.
Toplam 8 GB

Sıcaklık testi yapmadım ama bilgisayar açılır açılmaz oyuna girsem de sonuç aynı oluyor.

Toplam 8 GB
MSI Afterburner ile sicakliklara bakar mısın?

Değerleri takip/osd başlığına bakman yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı