Çözüldü R5 1600AF sistemde Valorant'ta fazla CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

r1mbaud

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Valorant oynarken sistemim ciddi FPS kaybı yaşıyor. YouTube vs yerlerden baktığımda aynı sisteme sahip kişilerin daha fazla FPS alıp daha az FPS kaybı yaşadığını görüyorum. En önemlisi CPU kullanımları benimkinden daha az ve GPU'dan yana bir MHz farkı da var. Şu durumu fotoğraflarla göstereyim. CPU ve GPU kullanımlarına bakınız.

Sistem özelliklerim:
-MSI Gaming X GTX 1050 Ti 4 GB
-Ryzen 5 1600 AF
-Gigabyte B450i Aorus Pro Wi-Fi
-16 GB RAM (8+8)3200MHz
-240GB SSD 1TB HDD7200RPM
-650W PSU.

Dosya Ekleri

• Valorant Screenshot 2022.12.28 - 00.25.51.75.png
    Valorant Screenshot 2022.12.28 - 00.25.51.75.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 36
  • Desktop Screenshot 2022.12.27 - 23.53.05.19 (2).png
    Desktop Screenshot 2022.12.27 - 23.53.05.19 (2).png
    682,1 KB · Görüntüleme: 37
  • Desktop Screenshot 2022.12.28 - 01.09.40.62 (2).png
    Desktop Screenshot 2022.12.28 - 01.09.40.62 (2).png
    627,3 KB · Görüntüleme: 30
Çözüm
Hocam ben biraz baktım ne çalışıyorr vs. Antimalware Service Executable adlı şey normalde %1 ile 5 arası kullanıyor fakat Valorant'ta maç bulup oynadığımda %20'lere kadar kulllanıyor. Bu gereğinden fazla bir kullanım yani ben bunu nasıl kısabilirim YouTube'dan baktım bir 2 şey yaptım ama gene de değerler fazla.

@r1mbaud sistemde çok fazla arka planda çalışan uygulama veya işlemciyi sömüren bir virüs olabilir. Ekran kartı burada son donanım onun hangi yüzdede çalışacağı oyun içi ayarlarla ya da işlemcinin onu ne kadar iyi beslemesiyle alakalı bir durum.

Atıyorum 1080p Ultra ayarlarda 150 FPS alırken ekran kartı %80 mi kullanılıyor? Sen bunu 720p düşük ayarlar yaparsan yine 150 FPS alırsın ama ekran kartı kullanımı %15'e düşer, gider 4K Ultra ayarlar yaparsın fakat bu sefer ekran kartı gücünün sınırlarına ulaşıp %99'a gelir ve aldığın FPS 90 civarı gezebilir.

Mantığı anladın değil mi? Ekran kartının yapabilecekleri tamamen diğer faktörlere dayalı ve kendi sınırına ulaşmadı sürece çizeceği FPS aynı seviyede kalır.

Bizim burada 1600 AF'nin neden yeterli FPS'i çizdiremediğine odaklanmamız lazım. Benim bildiğim bu işlemci bu oyunda 150-200 FPS civarı rahat verebilecek güce sahip. Kullanım yüzdesine de baktığımda mesajın başında söylediğim gibi farklı bir yük üzerine bindiğinden tüm gücünü oyuna veremiyor gibi geldi. Bir virüs taraması yapabilirsin, arka plan uygulamalarının hepsini kapatabilirsin (Chrome, Discord vb. ne varsa) ya da son çare diski tamamen silerek format atıp temiz bir kurulum yaparsın.

Şimdi FPS olayı için çok farklı bir yol buldum RAM MHz'leri 2600 falandı 3200 olmasına rağmen onu BIOS'tan 3200'e çektim neredeyse en az 20 FPS fark ettirdi. CPU kullanımı cüzzi miktarda azaldı ve GPU kullanımı %10 arttı sorunum kısmen çözüldü ilginiz için sağ olun.
Örnek ekran görüntüsü ile sizinki arasında ciddi fark var. Senin kalite düşürmen gerekiyor. Oyunun optimizasyonu zaten sıkıntılı ve senin işlemcin çok FPS vaadedemez. İzlediğin video da eski bir video sanırım. Karşılaştırmak yanlış bilgi verir.

Örnek ekran görüntüsü ile sizinki arasında ciddi fark var. Senin kalite düşürmen gerekiyor. Oyunun optimizasyonu zaten sıkıntılı ve senin işlemcin çok FPS vaadedemez. İzlediğin video da eski bir video sanırım. Karşılaştırmak yanlış bilgi verir.

Kral izlediğim video 3 ay önce yüklenmiş onunki yüksek ayarlarda benimki ise en düşük ayarlarda. Tutki ben yüksek ayarlara çekipde denedim sonuç daha berbat oldu. Arkadaşın işlemci kullanımı Max %30 %40 bandında gezerken benimki 70 80'lerde geziyor GPU zaten Max %20 kullanıyor. İkimizde de aynı sistem varken, kullanım değerleri nasıl farklı olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman sizin işlemci kullanan programları kontrol etmeniz, rahatlatmanız gerekiyor. Videoyu izledim video 2 yıl öncesine ait. Ayrıca FPS karşılaştırmasında birçok etken olabilir. Misal RAM boyutu, MHz'leri vs.

O zaman sizin işlemci kullanan programları kontrol etmeniz, rahatlatmanız gerekiyor. Videoyu izledim video 2 yıl öncesine ait. Ayrıca FPS karşılaştırmasında birçok etken olabilir. Misal RAM boyutu, MHz'leri vs.

Hocam son 1 fotoğraf ekledim eklediğim fotoğraf bahsettiğim 3 ay önceki video farklı bir arkadaşa ait. Ama kullanım değerleri birbirine yakın yanı darboğaz yok ve CPU az kullanımda. CPU kullanımı rahatlatma konusuna gelirsek. Görev Yöneticisi'nden baktığım zaman Valorant dışında başka bir şeye harcamıyor CPU kullanımı. Rahatlatma işi fıs yani başka bir mevzu varda ben çözemedim. CPU geçtim diğer elemanların GPU kullanımı da yüksek bende o da düşük. Yani mevzu tam tersi diğer sistem sahiplerine nazaran :(

Darboğaz hesaplama sitesinde sizin işlemci ve ekran kartınızda %35 darboğaz çıkıyor 1080P'de. Kalite arttırmanız ya da çözünürlük arttırmanız lazım darboğazı azaltmak için sanırım.

Hocam. Aynı koşullar aynı şartlarda başkalarının farklı yüzdelikler aldığını söylüyor ve gösteriyorum. Yani adamlar düşükte de yüksekte de benden farklı yüzdeler alıyor. Dediğin şeyleri zaten denedim durum daha kötü oluyor çünkü yükün ciddi bir kısmı CPU da ekran kartı da sanki zorla oyuna sokmuşuz gibi tavırda. Oyun işlemci önplanda bir oyun bende farkındayım lakin aynı işlemci ve kartla başkaları nasıl daha az kullanım ve daha az darboğaz yaşıyor büyük soru?

@r1mbaud sistemde çok fazla arka planda çalışan uygulama veya işlemciyi sömüren bir virüs olabilir. Ekran kartı burada son donanım onun hangi yüzdede çalışacağı oyun içi ayarlarla ya da işlemcinin onu ne kadar iyi beslemesiyle alakalı bir durum.

Atıyorum 1080P ultra ayarlarda 150 FPS alırken ekran kartı %80 mi kullanılıyor? Sen bunu 720P düşük ayarlar yaparsan yine 150 FPS alırsın ama ekran kartı kullanımı %15'e düşer, gider 4K ultra ayarlar yaparsın fakat bu sefer ekran kartı gücünün sınırlarına ulaşıp %99'a gelir ve aldığın FPS 90 civarı gezebilir.

Mantığı anladın değil mi? Ekran kartının yapabilecekleri tamamen diğer faktörlere dayalı ve kendi sınırına ulaşmadı sürece çizeceği FPS aynı seviyede kalır.

Bizim burada 1600 AF'nin neden yeterli FPS'i çizdiremediğine odaklanmamız lazım. Benim bildiğim bu işlemci bu oyunda 150-200 FPS civarı rahat verebilecek güce sahip. Kullanım yüzdesine de baktığımda mesajın başında söylediğim gibi farklı bir yük üzerine bindiğinden tüm gücünü oyuna veremiyor gibi geldi. Bir virüs taraması yapabilirsin, arka plan uygulamalarının hepsini kapatabilirsin (Chrome, Discord vb. ne varsa) ya da son çare diski tamamen silerek format atıp temiz bir kurulum yaparsın.

Hocam ben biraz baktım ne çalışıyorr vs. Antimalware Service Executable adlı şey normalde %1 ile 5 arası kullanıyor fakat Valorant'ta maç bulup oynadığımda %20'lere kadar kulllanıyor. Bu gereğinden fazla bir kullanım yani ben bunu nasıl kısabilirim YouTube'dan baktım bir 2 şey yaptım ama gene de değerler fazla.

Atıyorum 1080p Ultra ayarlarda 150 FPS alırken ekran kartı %80 mi kullanılıyor? Sen bunu 720p düşük ayarlar yaparsan yine 150 FPS alırsın ama ekran kartı kullanımı %15'e düşer, gider 4K Ultra ayarlar yaparsın fakat bu sefer ekran kartı gücünün sınırlarına ulaşıp %99'a gelir ve aldığın FPS 90 civarı gezebilir.

Şimdi FPS olayı için çok farklı bir yol buldum RAM MHz'leri 2600 falandı 3200 olmasına rağmen onu BIOS'tan 3200'e çektim neredeyse en az 20 FPS fark ettirdi. CPU kullanımı cüzzi miktarda azaldı ve GPU kullanımı %10 arttı sorunum kısmen çözüldü ilginiz için sağ olun.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı