R5 1600X sistem donuyor

Kmderin123

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GSkill Ripjaws 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Adata Swordfish 500GB
Ekran kartı
MSI Armor GTX1060 OCv1 6GB
Anakart
Gigabyte AB 350 Gaming M3
İşlemci
Ryzen 5 1600X
Bilgisayarda oyun oynarken oyunda donma yaşıyorum. Alt Tab yapmaya çalıştığımda herhangi bir tepki olmuyor. Caps Lock NumLock tuşlarına klavye yanıt veriyor ancak bilgisayar üstünde herhangi bir işlem yapamıyorum. Bir süre sonra komple takılı kalıyor sistem ve güç tuşundan kapatıp açmam gerekiyor. RAM'ler 3200 MHz'deyken sistem açılmıyor. 3 kez kendini resetleyip default ayarlarına dönüyor. 2933 MHz'de kullanıyordum uzun bir süredir. Bilgisayarımda bu problemin RAM kaynaklı olduğunu düşündüm ve RAM'leri silgiledim RAM slotlarını temizledim tekrar taktım. Oyun oynarken böyle bir problemle karşılaşmıyordum ancak FPS oldukça düşüktü. Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde çift slot taktığım RAM'lerin birini görmüyordu. Kendi RAM'lerimi arkadaşımın bilgisayarına takıp denedik. Onun bilgisayarında 3200 MHz'de sistem açılıyor ve sıkıntısız bir şekilde oyun oynayabiliyor. Onun sistemindeki RAM'leri kendi bilgisayarıma taktım. Benim bilgisayarımdaki sorunlar düzelmişti ve oyun oynarken sıkıntı yapmıyordu. 1 ay kadar problemsiz bir şekilde bilgisayarı kullandım ancak dün bu olay tekrarlamaya başladı. Sadece oyun oynarken değil bazen masaüstünde de aynı problemi yaşıyorum ancak oyun oynarken daha sıklıkla. Başıma gelen bazı sorun örneklerini sizinle paylaşmak istiyorum. BIOS sürümü F25D. Bilgisayarın işlemci, ekran kartı ve SSD sıcaklık testlerinde sorunla karşılaşmadım. İşlemci ve ekran kartı ortalama 65 derece.

Örnek 1: Bilgisayarda bu problemi yaşayıp tekrar başlattığımda Windows'un kilit ekranında mouse imleci çok yavaşladı ve tekrar yeniden başlatmam gerekti.
Örnek 2: Bu olay ile karşılaştığımda yeniden başlatmama rağmen BIOS ekranindan sonraki Windows ekraninda daire şeklindeki bildirim dönüp durdu ancak Windows ekrani gelmedi.
Örnek 3: RDR2 oynarken masanın üstündeki öğeyi almaya çalıştığımda karakter eşyayı alma animasyonuna giriyor ancak bu işlem gerçekleşmiyordu. Oyunda herhangi bir takılma yok bu sırada sağa sola istediğim yere hareket edebiliyorum. Bilgisayarın takılacağını anladım ve Alt Tab yaptığım anda bilgisayar Alt Tab ekranında kaldı ve dondu.

Son düzenleme:
Sisteme ne zamandır sahipsiniz.

BIOS sürümünüz güncel mi?

GSkill Ripjaws 3200 MHz Ryzen serisi ile uyumlu bir bellek.
BIOS sürümü yüzüden çoğu kişi 2933 de takıldı X370 serisi bir anakarta sahip olamadığı için.

Ancak bu sorun ortadan kalktı.

Doğru anakart ise baktığım F52e en güncel BIOS sürümü.
BIOS sürümünüzü güncelleyin çözüm olacaktır büyük olasılıkla.

G.Skill Ripjaws 3200 MHz Ryzen serisi ile uyumlu bir bellek.
BIOS sürümü yüzüden çoğu kişi 2933 de takıldı X370 serisi bir anakarta sahip olamadığı için.

G.Skill Ripjaws 3200 MHz Ryzen serisi ile uyumlu bir bellek.

F25d den sonraki BIOS sürümleri Ryzen 2. nesil ve sonrası olduğu için güncelleme yapmadım. Yapılmalı mı sizce?

F25d den sonraki BIOS sürümleri Ryzen 2. nesil ve sonrası olduğu için güncelleme yapmadım. Yapılmalı mı sizce?
Yapılmalı. Bu güncellemeler sadece işlemci uyumluluğunu güncellemiyor. Performans ve düzeltmelerde içeriyor.

Hatta şöyle örnek vereyim.
Benim anakartın son BIOS sürümü Windows 11 için yayımlandı işlemci uyumsuz kalsa da güncelledim.
Performans olarak şu an daha iyi.
Hatta anlık takılma durumları oluşabiliyordu ve o artık hiç yok.

Windows 10 kullanmaya devam ediyorum. Windows işlemci yüzünden uyumsuz kaldığından.

Yapılmalı. Bu güncellemeler sadece işlemci uyumluluğunu güncellemiyor. Performans ve düzeltmelerde içeriyor.

Hatta şöyle örnek vereyim.
Benim anakartın son BIOS sürümü Windows 11 için yayımlandı işlemci uyumsuz kalsa da güncelledim.
Performans olarak şu an daha iyi.
Hatta anlık takılma durumları oluşabiliyordu ve o artık hiç yok.
Bios güncellemesi yapıp tekrar konuda güncelleme yapacağım. Teşekkür ederim.

Önemli değil. Ancak şöyle bir işlem yap güncellemeden önce.

Ram frekanslarını ve BIOS'u varsayılan ayarına döndür. Bu şekilde güncelleme yap ve sonra tekrar bellek frekanslarını GSkill'ın bellek profilini seçerek aktif et.

Ram frekanslarını ve BIOS'u varsayılan ayarına döndür. Bu şekilde güncelleme yap ve sonra tekrar bellek frekanslarını GSkill'ın bellek profilini seçerek aktif et.
Şuanda bir sıkıntı görünmüyor. Tekrar yaptığı zaman konuyu güncelleyeceğim. Teşekkürler

Bir süredir donma takılma yapmıyordu ancak dün tekrar yapmaya başladı. Bu sefer vsync kapattığımda oyundaki karakter havada süzülüyor ve bir süre sonra donuyor. Vsync açık olduğunda ise herhangi bir sorun göremedim.

Son düzenleme:
Temiz Windows kurulumu yapmayı denediniz mi?
Siz bence şu anki durumda grafik sürücüsü kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz.
Temiz Windows kurulumu yapın. Gerekli sürücüleri tekrar kurun.
Yukarıdaki kaynak üzerinden Windows disk oluşturucuyu indirin. Flash bellek içine gerekli kurulumu yapın.
Sonra Windows 10 PRO kurulumu gerçekleştirin.
Eğer ücretsiz etkinleştirme gibi saçmalığa girdiyseniz bunu tekrar yapmayın. İnternet üzerinden bir tane Windows 10 PRO ürün anahtarı alın.

AMD chipset sürücüsünü şu aşağıdaki kaynaktan elde edin.
Ekran kartı sürücüsünü aşağıdaki kaynaktan indirin. Gerekli manuel arama seçimlerini yaparak bulun.

BIOS'u zaten son sürüme güncellediğini hatırlıyorum.

Son olarak SSD sağlık kontrolü yap. HDD kullanıyorsan depolama amaçlı yine sağlık kontrolü yap.
Sistem donma, takılmaların bir sebebi ise disk sorunlarıdır.

Yukarıdaki kaynak üzerinden Windows disk oluşturucuyu indirin. Flash bellek içine gerekli kurulumu yapın.
Sonra Windows 10 Pro kurulumu gerçekleştirin.
Eğer ücretsiz etkinleştirme gibi saçmalığa girdiyseniz bunu tekrar yapmayın. İnternet üzerinden bir tane Windows 10 Pro ürün anahtarı alın.

Ekran kartı sürücüsünü aşağıdaki kaynaktan indirin. Gerekli manuel arama seçimlerini yaparak bulun.

Son olarak SSD sağlık kontrolü yap. HDD kullanıyorsan depolama amaçlı yine sağlık kontrolü yap.

HD Tune üzerinden SSD ile ilgili bütün testleri gerçekleştirdimve herhangi bir sorun bulamadım. Temiz kurulumu daha önceden denedim ve sorun devam hala devam ediyordu.

Eğer ücretsiz etkinleştirme gibi saçmalığa girdiyseniz bunu tekrar yapmayın. İnternet üzerinden bir tane Windows 10 Pro ürün anahtarı alın.

Aklımda kalan 2 seçenek var.
1. anakart.
2. monitör veya ara kablosu (VGA monitör dönüştürücü ile ekran kartının DVI girişine bağlı)
Anakartı deneme şansım yok gibi ancak TV'ye HDMI ile bağlamayı düşünüyorum. Asıl problem şu her zaman yapmıyor TV'ye taktığımda kesin yapacak veya yapmayacak gibi bir şey bekleyemediğimden dolayı bu sorun iyice Arap saçına döndü.

1641648510153.png

1641648528574.png

NVIDIA sitesindeki sürücüyle Experience uygulamasındaki sürücüler uyuşmuyor. Sitedeki sürücüyü daha önce denemiştim ancak sorun devam ediyordu. Bazen 1 hafta yapmıyor bazen de 2 gün boyunca durmadan devam ediyor bu problem.
GeForce Experience yazılımı sildiğimde problem düzeldi gibi görünüyor(şimdilik).

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı