Çözüldü R5 1600X sistem oyun oynarken bilgisayar kendini siyah ekrana atıp resetliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yigidoo001

Attopat
Daha fazla  
RAM
16 gb 3000mhz cl16
SSD veya HDD modeli
kingston m2ssd 500gb 2100mb okuma yazma
Ekran kartı
asus rx 550 4 gb ddr5 128 bit
Anakart
gigabyte b450m s2h v2 oc 3600mhz
İşlemci
ryzen 5 1600x
Ryzen 5 1600X.
650W PSU Performax Gaming.
ASUS RX 550 4 GB.
16 GB RAM 3000MHz.
Gigabyte B450M S2H v2.

Ekran kartımın driverını kurduktan sonra olmaya başladı öyle hatırlıyorum güvenli modda kaldırdım tüm driverları yeniden kurdum son sürümleri ve hala aynı oyun oynarken beklenmedik anda oyun donuyor kendini yeniden başlatıyor 2 3 4 5 saniye gibi bir sürede siyah ekran durup sonra resetliyor kasa.

Not: Windows 11.

Çözüm
Kardeş Windows 10a geri dön tavsiyem düzelir senin PC kaldırmıyor Windows 11'i zaten sorunlu ve yüksek performans PC istiyor Windows 10 da da en son güncelleme bilmem ne düzeltmesi 20H2 benim PC de sorun yaratıyordu kaldırdım güncellemeyide kapattım sorun kalktı mavi ekran hatası veriyordu zırt pırt! Windows 10-11 halen sorunlu mavi ekran hataları ve sebebleri çok çeşitli olabiliyor ne yazık ki bazen donanım bazen yazılımsal.

PSU kablomu değiştirdim. DDU ile ekran kartını sildim, düzeldi. 11 sorunsuz çalışıyor.
Ekran kartı sürücünüz nedir ? WHQL mi ? Beta sürücü mü bunlara dikkat edin. Ek olarak BIOS güncel değil ise güncelleyin.

BIOS'um F62'di F63 gelmiş şimdi güncellicem bir de sürücünün o şeyini nereden görürüm.

AMD nin driver sayfasına girdiğinizde işletim sisteminize uygun driver sayfasına eriştiğiniz zaman sürücülerin başlıkları Adrenalin 22.3.. Optional ( Beta ) - WHQL olarak belirtilir.

WHQL versiyonu kurmaya özen gösterin çünkü bu sürümler Windows tarafından sorunsuz çalıştığı onaylanmış sürücülerdir.

Optional ise Beta yani problemlerin yaşanabileceği sürümler olarak belirlenir.

Önerilere saygım var ama hatırlatmak isterim termal macunun ısıyı düşürmesi minimum düzeydedir aşırı bir etkisi yoktur ısınmaya önemli olan dıştan soğutuculardır yani fanlar, oda sıcaklığının etkisi de vardır ısınmaya arkadaşın beta demesini sanırım tam anlamadın, henüz deneme aşamasında yani kullanıcılara sunulmuş onlardan gelecek olan raporlardan ve kendi izlemelerinden hatalar giderilecek ve son halini alacak demektir. Dolayısı ile arkadaşın önerdiği gibi beta olmayanı yükle ve dene.

Aramaya "olay görüntüleyicisi" yazıp "yönetim olayları özeti" kısımında olan hataları SS alıp atabilir misin buraya? Oradan problemi anlayabiliriz belki.

Aramaya "olay görüntüleyicisi" yazıp "yönetim olayları özeti" kısımında olan hataları SS alıp atabilir misin buraya? Oradan problemi anlayabiliriz belki.
1648682178647.png

Geri
Yukarı