R5 2500U fazla ısınıyor

gLassef

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
CPU sıcaklık değerleri boştayken 50 üstü, oyundayken neredeyse 100 dereceyi görüyor. 95 dereceyi geçtiği zaman FPS dropları oluyor. Neredeyse her türlü oyunda oluyor. Örneğin CS:GO ve Valorant. Genel olarak 80-100 FPS alıyorum bu oyunlarda. Lakin ısınınca direkt olarak FPS düşmeleri başlıyor. Laptopu ikinci el olarak dün aldım. Isınma sorununu çözersem oyunları akıcı bir şekilde oynayabilir miyim? Termal macun ve fan temizliği bu sıkıntıyı giderir mi yoksa başka bir sorun var mıdır?

Sistem özellikleri;
Acer Nitro 5 AN515-42
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2500U temel hız=2.0 GHz.
  • RAM: 8 GB.
  • Ekran kartı: Radeon RX 560X 4 GB.
  • Depolama: 240 GB SSD.

Bilgisayar tamircileri yapar tabi ama fiyatını bilmiyorum, hiç bilgisayarcıda yaptırmadım. Zor bir şey değil.

Acelem var ve elimde termal macun vesaire olmadığı için sanırım yarın götüreceğim. Sizce soğutma fanı da almalı mıyım Laptopların altlarına koyulanlardan?

Acelem var ve elimde termal macun vesaire olmadığı için sanırım yarın götüreceğim. Sizce soğutma fanı da almalı mıyım Laptopların altlarına koyulanlardan?
Laptopın alttan daha iyi hava almasını sağlıyor onlar. Siz bilirsiniz, yani laptopın arka tarafını, yerden yükseltebilecek herhangi bir şeyle kaldırabilirseniz o tür şeylere para vermeye pek gerek kalmayabilir bence. O standlar daha iyi soğutma sağlamak için değil, laptopın soğutma sisteminden tam verim alabilmek için var. Yani masaya koyunca altta boşluk kalmadığı için yeteri kadar hava alamayabiliyor laptoplar, ve olması gerekenden 5-6 derece daha sıcak çalışıyor.

Laptopın alttan daha iyi hava almasını sağlıyor onlar. Siz bilirsiniz, yani laptopın arka tarafını, yerden yükseltebilecek herhangi bir şeyle kaldırabilirseniz o tür şeylere para vermeye pek gerek kalmayabilir bence. O standlar daha iyi soğutma sağlamak için değil, laptopın soğutma sisteminden tam verim alabilmek için var. Yani masaya koyunca altta boşluk kalmadığı için yeteri kadar hava alamayabiliyor laptoplar, ve olması gerekenden 5-6 derece daha sıcak çalışıyor.

Anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı