R5 2600 3.7 GHz üstüne çıkmıyor

Yiğitalp3xx

Centipat
Gigabyte A320M-H anakartım ve en son 2021 BIOS yüklü. Fakat bugün işlemcimin 3.7 hızından daha üste çıkamadığını fark ettim normalde 3.9'a çıkması lazım olan işlemcimi bugüne kadar hep 3.7 GHz de kullanmışım bu da oyunlarda daha düşük FPS ve kötü oyun deneyimi sunuyor bu sorunu nasıl çözebilirim? Ekran kartım RX 580 8 GB, PSU 600W, RAM 8 GB 3000 MHz. Buradaki sıcaklık biraz fazla çıkmış 42 derece stabil alıyorum 3.7 GHz de. Oyunlarda da 3.7 hızının üstüne cıkamadım.

Dosya Ekleri

• cpu.png
    cpu.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 42
Çözüm hakkında ki tek fikrim Core Performance Boost'u açmanız fakat size bir sorum var. R5 2600 6 çekirdek olduğu halde neden orada 12 core gözüküyor? Mantıksal işlemcilerde mi dahil oraya? Benim R5 3500X'im var fakat ben de öyle gözükmüyor.

Çözüm hakkında ki tek fikrim Core performance Boost'u açmanız fakat size bir sorum var. R5 2600 6 çekirdek olduğu halde neden orada 12 Core gözüküyor? Mantıksal işlemcilerde mi dahil oraya? Benim R5 3500X'im var fakat ben de öyle gözükmüyor.

Mantıksal işlemciler de dahil hocam, bu arada Core performance Boost acık. Ama yine de resmi sitede belirtilen 3.9 GHz hızını alamadım.

Ben de neden öyle gözükmüyor ki? Garip valla.

Ek olarak güç seçeneklerinden yüksek performansa alın. Onun harici nihai performansa da alabilirsiniz.

Hızınız gayet normal. Oradaki 3.9 GHz hız tek çekirdeğin çıkabileceği hız olarak belirlenmiş. 3.7 GHz ise tüm çekirdeklerin çıkabileceği hız olarak görünür. Endişe ve evham etmenize gerek yok. Soğutmanız iyiyse tüm çekirdekler 3.8'i görebilir.
Çözüm hakkında ki tek fikrim Core Performance Boost'u açmanız fakat size bir sorum var. R5 2600 6 çekirdek olduğu halde neden orada 12 Core gözüküyor? Mantıksal işlemcilerde mi dahil oraya? Benim R5 3500X'im var fakat ben de öyle gözükmüyor.

Sizin işlemciniz 6 çekirdek 6 thread olarak üretilmiştir. Bir problem yoktur. Tek çekirdek performansı R5 2600'den iyidir. Ancak çoklu çekirdekte 2600 önde gelir.

Hızınız gayet normal. Oradaki 3.9 GHz hız tek çekirdeğin çıkabileceği hız olarak belirlenmiş. 3.7 GHz ise tüm çekirdeklerin çıkabileceği hız olarak görünür. Endişe ve evham etmenize gerek yok. Soğutmanız iyiyse tüm çekirdekler 3.8'i görebilir.

Anakartta falan sorun yok değil mi yani A320 anakartlarda OC olmadıgı için mi çıkmıyor diye düşünmüştüm yeni anakart almak istemiyorum bu arada oyunlarda 3.9 GHz'yi nasıl kullanbilirim?

Anakartta falan sorun yok değil mi yani A320 anakartlarda OC olmadıgı için mi çıkmıyor diye düşünmüştüm yeni anakart almak istemiyorum bu arada oyunlarda 3.9 GHz'yi nasıl kullanbilirim?

Oyunlarda eğer soğutmanız iyiyse işlemciniz otomatik olarak çıkacaktır. Ancak bu tek çekirdekte mümkündür. Anakarınzın faz beslemesi X serisi anakartlara göre daha düşük olduğu için 3.8 değerlerini görmeniz zor olabilir. Ancak bu sorun teşkil etmiyor. Edeceğiniz masrafa değmez.

Geri
Yukarı