Çözüldü R5 2600 96 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fatih dil

Centipat
Daha fazla  
İşlemcim derecesi 96 derece gördüm. Stok fan Ryzen 5 2600. sebebi ne olabilir? Anakart MSI B450M-A PRO Max. 1 yıldır termal macun olmadı.

Çözüm
Öncelikle kasanızı bir temizleyin sonra değerlerine bakınız. Kullanıdığınız bir yazılım var ise ana kartın fan ayarı ya da OC ayarı onları default hale getiriniz. Ayrıca CPU Fan kablosunu doğru yere takılı olduğunu varsayıyorum ve işlemci fanının da doğru düzgün döndüğünü.

Hangi program ile bakıyorsunuz değerlere?
Tavsiyem HWinfo64, Aida64 ya da Core Temp olacaktır. Bazı kişiler bu programlarda işlemcinin en yüksek çıkabileceği değere bakıyor ve panik olabiliyor.

Bakınız: Tjmax sıcaklığı nedir?

Tjunction: Bağlantı Sıcaklığı, işlemci çipinde izin verilen maksimum sıcaklıktır.

Son olarak görev yöneticisinden boşta iken CPU kullanım değerlerine bakınız. İşlemciyi çok fazla kullanan bir uygulama var mı?

Tabii ki de her şeyi denedikten sonra çözüm alamazsanız ilerleyen aksiyonlarada macun yenileme çözüm olabilir. Sonuçta Vatan'da yapılmış bir işlem. Kalitesiz bir macun da sürülmüş olabilir.
Öncelikle kasanızı bir temizleyin sonra değerlerine bakınız. Kullanıdığınız bir yazılım var ise ana kartın fan ayarı ya da OC ayarı onları default hale getiriniz. Ayrıca CPU Fan kablosunu doğru yere takılı olduğunu varsayıyorum ve işlemci fanının da doğru düzgün döndüğünü.

Tavsiyem HWinfo64, Aida64 ya da Core Temp olacaktır. Bazı kişiler bu programlarda işlemcinin en yüksek çıkabileceği değere bakıyor ve panik olabiliyor.

Tjunction: Bağlantı Sıcaklığı, işlemci çipinde izin verilen maksimum sıcaklıktır.

Son olarak görev yöneticisinden boşta iken CPU kullanım değerlerine bakınız. İşlemciyi çok fazla kullanan bir uygulama var mı?

Tabii ki de her şeyi denedikten sonra çözüm alamazsanız ilerleyen aksiyonlarada macun yenileme çözüm olabilir. Sonuçta Vatan'da yapılmış bir işlem. Kalitesiz bir macun da sürülmüş olabilir.

Çözüm
Arada 21 TL gibi bir fark var değmez o riske girmeye böyle bir rakam için. QR kodu taratınca sahte çıkan çok ürün var, ya da paketin altını delip içine şırınga yerleştirip orijinal kutuya koyup satan bile var.

Türkiye'de özellikle çok tercih edildiği ve forumlarda çok önerildiği için çakması maalesef çok.
Cakma olup olmadigini nasil kontrol edebilirim?

İnsanlar forumda okuyor sonra bazı şeyleri doğru sanıyor. 15 yaşındaki bir kullanıcı bunca yıllık tecrübesi ile "1 sene macun için aşırı bir süre" diyebiliyor. Kulaktan kulağa bu bilgi yayılıyor. Sonunda bu bilgi doğru kabul edilebiliyor.

Bilginiz yok ise yazmayın.

Konuya dönecek olursak, hangi program ile kontrol edildi. Program doğru göstermez bazen. NZXT cam yükledim 2 gün önce, işlemcim 168 dereceyi gösteriyordu.
Ayrıca kullanıcıya sorulacak sorular var.

- Ne zamandır böyle?
- Dalgalanma var mı? Sıcaklık durumunda daha ayrıntılı bilgi edinme.
- Boşta iken kaç derece?
- Ne yapar iken bu dereceye yükseliyor?
- Stok fanı söküp macun yenilemeden geri taktınız mı?
- OC yapıldı mı?

Bunun gibi onlarca soru sorulabilir. Ayrıca kızdığım durumlardan bir diğeri ise soru soran üyenin yeteri kadar bilgi paylaşmaması ve yardım eden üyelerin yeteri kadar bilgi almadan çözüm sunmaya çalışma çabalarıdır.

İşlemcim çok ısınıyor. Çözüm; macunu yenile. Tam bu çözüm olabilir ama bu işler öyle değil. Neyin ne olduğunu anlamadan işi çözmüşsünüz. Vallaha bravo.

Öncelikle kasanızı bir temizleyin sonra değerlerine bakınız. Kullanıdığınız bir yazılım var ise anakartın fan ayarı ya da OC ayarı onları default hale getiriniz. Ayrıca CPU fan kablosunu doğru yere takılı olduğunu varsayıyorum ve işlemci fanının da doğru düzgün döndüğünü.

Tavsiyem HWiNFO64, AIDA64'ya da Core temp olacaktır. Bazı kişiler bu programlarda işlemcinin en yüksek çıkabileceği değere bakıyor ve panik olabiliyor.

Tjunction: Bağlantı sıcaklığı, işlemci çipinde izin verilen maksimum sıcaklıktır.

Çok ama çok sağ olun. Termal macunda hiçbir sıkıntı yokmuş sadece fazla toz yümakları aşırı sıcaklık yapıyormuş. Ben bu kadar olcağını düşünmemiştim. Valorant oyunda menü de oynarken 96 dereceyi gören işlemci şimdi aynı oyunda 65 70 dereceye gelmiyor bile. 2-3 saat oynamadıkca. Bügün ince bir temizlik yaptım ve düzeldi. Herkese sağ olun, sorunum çözüldü.

Geri
Yukarı